Laptop zaczął się grzać

(Asiaropucha) #1

Witam i bardzo proszę o pomoc. Od jakiegoś miesiąca/dwóch mój laptop strasznie zaczął się grzać. Wentylator chodzi na pełnych obrotach a laptop rozgrzany jak nie wiem co. Troszkę lepiej jest jak chodzi tylko na baterii a wentylator chodzi wtedy wolniej i laptop mniej się grzeje, ale gdy używam go na baterii z reguły jest to przeglądanie internetu. Jest to Samsung RF 510. Raczej dobry sprzęt, wcześniej nie miałam z nim problemów, mam go około 2,5 roku. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale przez ostatnie pół roku był dość mocno eksploatowany przy montażu filmów i wszelakich renderach efektów specjalnych i już gotowych filmów. Niedawno właśnie zauważyłam że laptop okropnie się grzeje, wcześniej bywał czasem cieplejszy czy coś, ale teraz lepiej nie zbliżać rąk do jego obudowy pod spodem bo się można nieźle oparzyć. O ile przy normalnym użytkowaniu nie ma jeszcze takiej tragedii to przy grach laptop po 15 minutach jest strasznie nagrzany a wszelakie gry zaczynają się tak ciąć że nie da się grać. Jak mogę przywrócić do takiego stanu jak kiedyś był ? Gry chodziły super płynnie, nic się nie zacinało a komputer się tak nie grzał.

(rgabrysiak) #2

Cześć

Przeczyść układ chłodzenia i przy okazji wymień pastę bądź thermalpady na CPU i GPU.

Jeżeli laptop jest na gwarancji a czyszczenie wiązałoby się z demontażem połowy laptopa, lepiej skorzystać z serwisu.

W przeciwnym przypadku możesz sam pokusić się o dokładne wyczyczenie laptopa. Chyba że nie masz zdolności manualnych - wtedy również skorzystaj z serwisu.

(Asiaropucha) #3

Na gwarancji już raczej laptop nie jest. To czyszczenie rozumiem że wiązałoby się z jakimś rozkręcaniem, tak ? Czyli w takim razie jak pójdę do jakiegoś serwisu i wytłumaczę o co chodzi powinni mi to zrobić w miarę sprawnie i przestanie się tak grzać ? I jeszcze, czy droga może być taka usługa ?

(rgabrysiak) #4

Tak. Czasami wystarczy tylko zdjąć tzw. klapkę serwisową na spodzie laptopa, czasem trzeba go nieco bardziej rozkręcić. Jak to wygląda w tym modelu, niestety nie wiem.

Wszystko zależy od konkretnego serwisu. Jedni zrobią to taniej, inni drożej. Nie ma tutaj jednej, z góry ustalonej ceny.

(Asiaropucha) #5

Zauważyłam jeszcze że np gry zacinają się tylko jak laptop jest na zasilaczu, wtedy też bardziej się grzeje, jak pracuję na baterii to mimo to że również się grzeje to gry chodzą raczej płynnie bez problemów. Czy to też może być problem tego że trzeba laptopa wyczyścić ?

(rgabrysiak) #6

Cześć

Podejrzewam że latop pracując na baterii ustawiony jest na innym planie zasilania niż podczasz pracy, kiedy jest podłączony do sieci. Stąd różnice.

Na podstawie tego co piszesz w pierwszym poście doradzałbym porządne przeczyszczenie laptopa i wymianę pasty bądź thermalpadów na CPU i GPU.