Laptop zatrzymuje się bez powodu

(Swn16) #1

Witam

Znalazłem w piwnicy jakiś stary laptop Della, więc postanowiłem go włączyć i się pobawić. :smiley:

Niestety mam z nim problem, otóż zatrzymuje mi się po jakimś czasie po ok 5 min tzn. obraz na monitorze staje w miejscu, klawiatura w ogóle nie reaguje, szumi tylko dysk, wiatraczek się nie włącza i właściwie w takim stanie może trwać w nieskończoność (o ile jest podłączony do sieci). Pomaga tylko wyjęcie kabelka zasilającego :smiley:

Jeśli go uruchomię ponownie, też się zatrzymuje ale juz po 2 min, a jesli bede go uparcie uruchamiał co chwila to zacznie się zatrzymywać już podczas ładowania biosu!

Dodam, że rozbierałem go już wielokrotnie na drobniutkie części, czyściłem, sprawdzałem czy dobrze są podłączone kabelki, sprawdzałem ustawienia biosem,.. itp.. i nic nie pomogło. Przypuszczam, że się przegrzewa ale tak szybko?

Kiedyś dawno temu można było na nim gotować jajka i działał bez zacinki, non stop... 8)

Jak myślicie jaki może być powód takiego zachowania lapa? Dodam, że jest już dość stary ale XP spokojnie chodzi na nim. Może wystarczy coś zespawać/odłączyć na płytce? bo wątpie zeby to była wina software'u :slight_smile:

Z góry dziękuję za pomoc :smiley:

(system) #2

Wina software'u to to na pewno nie jest :slight_smile: Skołuj sobie jakieś zastępcze kości pamięci i sprawdź go na nich, może problem leży właśnie w ramie. Tak naprawdę to trudno określić przyczynę problemu, wątpię żeby była to płyta główna, choć zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo, podobnie jak z dyskiem. Ja bym na początku sprawdził ram.

Pozdrawiam :wink:

(Swn16) #3

Dzięki za odpowiedź

Zrobie test: uruchomię go bez dysku i ramu, da się? :smiley: do biosu mi chyba wejdzie?

sprawdzę ile pociągnie na biosie 8)

EDIT bez ramu nawet nie odpalił, narazie odpaliłem bez dysku

(przydałby sie jakis linuks na cd 8)

EDIT2 niestety nic nie pomogło, z dyskiem czy bez i tak sie wylacza a bez ramu nie odpali/ skad pewnosc ze to moze byc przez ram? zakladajac ze to tez nie przez ram, moze istnieć jakies rozwiazanie? bo jak nie to laptop nadaje sie juz tylko do kosza :frowning: