Latex - jak to ustawić, by wreszcie móc eksportować?

Witajcie. Chciałbym nauczyć się troszkę LaTeXa, głownie w celu pisania dokumentów z wzorami matematycznymi. Mam tak : MikTex i edytory TeX (LeD, LyX, texmaker). Jednak problem jets taki, że nie moge napisac nic po polsku (niby doinstalowałem poprzez MikTex język, ale to nadal nie działa). LyX próbuje doinstalować masę dodatkowych pakietów przy instalacji (nie wiem po co ). Ponadto nawet po napisaniu dokumentu, nie wiem jak go wyeksportować do PDF’a. Niby to wszystko przy opisach wygląda prosto, ale cos nadal nie działa :frowning: Może mi ktoś to tak bardziej szczegółowy wytłumaczyć, jak to “poustawiać”, bo zapewne w tym jest problem, lub co doinstalować, by wszystko chodziło elegancko? Być może ktoś z was używa LaTeXa i mógłby mi pomóc. Dzięki z góry.

Nie wiem, jak z exportem i całą resztą, bo pod Linuksem po prostu wklepuję w konsoli “pdflatex dokument.tex” i mam, ale dla polskich znaczków musiałem dodać w samym dokumencie \usepackage{polski}. Zrobiłeś to po zainstalowaniu samych pakietów?

Tak dodałem obsługę pakietów, jednak nic z tego. o do eksportu, nawet dokumentu w języku angielskim się nie eksportuje do PDF’a. A jak to działa w linuxie? Co trzeba instalować, coś trzeba? :stuck_out_tongue: Nie ma problemu, bym samą kompilacje wykonał na maszynie wirtualnej. Sam dokument mogę przecież napisać w dowolnym edytorze tekstu. Niemniej jednak, jeżeli ktoś ma jakieś sugestie co może być nie tak, chętnie przeczytam.

Myślę, że kompilowanie w maszynie wirtualnej jest nieco uciążliwe i lepiej chyba poszukać jakiegoś latexowego forum, na którym Ci pomogą :). Ale jak coś to pod Arch Linuksem do obsługi PDF i polskiego języka wystarczają mi pakiety: texlive-bin oraz texlive-core. Dodatkowo mam texlive-latexextra do obsługi \wrapfig :).

Jakoś na linuxie to idzie szybciej zmusić do działania :stuck_out_tongue: Ale zobaczymy jeszcze na Windowsie :slight_smile: