Latop - płyta główna


(si@tk@rz) #1

Przeglądając sobie laptopy w różnych sklepach zauważam że w ogóle nie jest podawany model płyty głównej. Podają wszystko oprócz płyty głównej, ewentualnie podadzą chipset. Czy płyta główna do laptopa jest produkowana przez producenta laptopa? Czy on (producent) "buduje" tylko obudowę i te śmieszne dodatki, którymi komputer jest zapchany jeśli jest już z systemem?


(Kaensainen) #2

To zależy. Są producenci i "producenci" Ci pierwsi sami robią MB, obudowę np. ASUS np. S96S - MB z 8600GSM na pokładzie, COMPAL (matrycę, czytniki, hdd kupują) są też tacy co kupują kadłubki (obudowa+mb+zasilacz+bateria) dokupują cpu, ram i sprzedają pod swoją marką. Model MB jest mało istotny tam nie ma rewolucji i opcji znanych z PC :slight_smile:


(Michal Kolatek) #3

Co tu podawać jak płyta nie jest jakimś konkretnym modelem jak w PC, pasuje do jednego lub kilku modeli, produkowana może być przez innego producenta (czasem całe robi się u innego potem dokleja swój znaczek), np u Foxconna, Compala (drugi producent laptopów na świecie, Toshiby, HP nie raz od niego wyjeżdżały) czy kto tam dostanie zlecenie.


(troiP) #4

Przeważnie płyta główna nazywa się tak jak producent laptopa. Rzadko kiedy można przed zakupem poznań dokładny model płyty. zrobisz to tylko programem. Nie od dziś wiadomo że jest to tak jak z towarami z tesco czy biedronki. Robione dla..... a niżej np Lay's czy cos innego. Tu bywa podobnie.


(MaRa) #5

Płyty główne w laptopach nie są standardowe, tylko produkowane do konkretnego modelu komputera.