LCD do 1700-1800 zł, do pracy z tekstem, filmów, NIE do gier

Witam.

Nic takiego nie napisałem.

Stwierdziłem jedynie :

Moje zastrzeżenia dotyczą formatu ekranu LCD.

Stwierdzenie o proporcjach ekranu dotyczyło zwrócenia uwagi na formaty “niepanoramiczne”

… i co, mam się też wypowiedzieć podobnie jak Ty w stosunku do mojej osoby ?

… tak się zastanawiałem co napisać,

ale doszedłem do wniosku, że z tego typu wypowiedziami nie będę polemizował.

Hator Niestety niebieski podpis nie dotyczy Twojej osoby.

zdecyduje się chyba na HP2207h. jeszcze sie upewnie jutro czy w vobisie jest możliwość zwrotu towaru do 10 dni tak jak być powinno.

jeśli szklana powłoka będzie mi przeszkadzać to oddam monitor i bede szukał dalej (wtedy już prawdopodobnie wezme samsunga 215TW)

Popatrz, jak będzie się zmieniać paleta barw w zależności od kąta patrzenia i odległości od monitora. Przy panoramie na TN jest to bardzo ważne z wiadomych powodów.

Przypominam, że sprawdzanie zacznij jak się podświetlenie matrycy rozgrzeje,czyli po ok. 30 min. Na stronie głównej mva masz też programy do testowania różnych parametrów obrazu i matrycy. Niektóre są płatne, ale do jednokrotnego sprawdzenia monitora ten aspekt jest mało ważny.

jeśli tylko będzie się dalo to wezme towar z wystawy (jesli bedzie oczywiście w dobrym stanie wizualnym)

będzie mniejsze ryzyko że po włączeniu juz u siebie zrobi się bad pixel.

w vobisie nie będe przecież testował różnymi programami bo nie dadzą, ale kąty da się sprawdzić :slight_smile:

Nie panoramiczne 19’’ od zawsze mają 4:3

albo 5:4 (rozdzielczość 1280x1024)

Scorpio To nie jest prawda.

19" monitory mają rozdzielczość natywną 1280x1024 a to jest format 5:4.

Może są wyjątki, ale tego nie wiem.

Na stronie jednego z większych sklepów internetowych jest pomyłka.

Hator ma rację, ale ja takiego stwierdzenia nie użyłem.

no i już po zakupie :slight_smile:

kupiłem w vobisie HP 2207h i jest super, podłączony narazie przez D-Sub bo w komplecie był kabel HDMI-HDMI a nie mam tego wyjścia na karcie graficznej.

zamówiłem kabel HDMI-DVI - jesli jeszcze obraz będzie lepszy niż jest to będe w 100% zadowolony.

przez D-Sub obraz również jest bardzo dobry, ostry,kolory według mnie są extra.

szyba w ogóle nie przeszkadza przy tekście, przeglądaniu www. przy ciemnych tłach wprawdzie widać troche odbicie ale skoro mi to teraz nie przeszkadza odrazu po zakupie to z czasem nie będe tego w ogóle zauważal pewnie :]

sam monitor 1149 zł więc za 22 cale to cena przyzwoita. teraz dopiero widze jak mój stary CRT IBM był wysłużony 8)

Każdy monitor ma predefiniowane ustawienia w menu OSD, wystarczy, że z tych ustawień skorzystasz, poprosisz o wyświetlenie fragmentu filmu, 2-3 zdjęcia.

Odnośnie badów, to na stronie mva.pl masz plansze testowe (każdy kolor osobno, plansze z przejściami tonalnymi). Wystarczy, że je nagrasz na płytkę czy pendrive’a i odpalisz w sklepie. Nikt nie kupuje kota w worku. Program testujący z reguły nie wymaga instalacji. Bady i tak się pojawiają najczęściej w 1 miesiącu użytkowania.

======

Trochę spóźniony komentarz wyszedł. :mrgreen:

Ustaw sobie kolory na sRGB (6500K), bo przy wystawowych ustawieniach za długo przy nim nie posiedzisz. Oczy zaczną Cię boleć od lamp.

Właśnie przy rozdzielczościach wyższych niż 1280 na D-SUB jest znaczne pogorszenie obrazu bez względu na typ matrycy. Nawet na PVA jest różnica przy 1280x jeśli obraz leci przez analog. Jest mniej ostry, traci na głębi, mimo że wygląda dobrze. Mam porównanie, bo podłączone mam 2 komputery do monitora. Jeden przez DVI, drugi przez D-SUB. Jeśli się nie widzi tego samego obrazu na DVI to różnica m-dzy dobrym CTR a LCD przez D-SUB jest minimalna.

Masz kartę ATI, a Radeony generują lepszej jakości obraz niż GeForce’y. Jakość kabla też ma znaczenie. Generalnie, im grubszy (lepsza izolacja) tym lepszy, co przekłada się na jego cenę.

Scorpio

Weź kartkę narysuj prostokąt o wymiarach 12,80cm x 10,24cm. Zrób to samo dla prostokąta o wymiarach 10,24cm x 7,86cm Zmierz cyrklem różnicę boków. :slight_smile:

Wraz ze wzrostem rozdzielczości wzrasta stosunek wysokości do szerokości i nic na to nie poradzisz. Możesz to zauważyć we właściwościach ekranu, kiedy ustawiasz rozdzielczość.

Format 4:3 może mieć 19", ale tylko przy monitorach CRT. One nie mają natywnej rozdzielczości. To jest zupełnie inna technologia. Piksela w matrycy LCD nie możesz rozciągać, czy ściskać, jeśli ma 0.29 to tyle mieć będzie zawsze. :slight_smile:

Przed zakupem poprosiłem o odłączenie od splitera i podłączenie bezpośrednio do karty graficznej (jakiś komputer z vobisu był z GF8500GT)

monitor jak się dowiedziałem stał na ekspozycji około tydzień więc zdążył się już nieco wygrzać

obejrzałem go dokłądnie, poustawiałem różne kolory tła (jednolite) włącznie z białym na którym nie zauważyłem żadnego bad pixela więc zdecydowałem się na zakup.

musze przyznać że Vista na takim monitorze prezentuje się genialnie :] ale i tak bede używał na codzien XP (Viste mam na drugim dysku)

dodatkowo zamówiłem w vobisie kabel HDMI-DVI (bo mieli tylko akurat 5m a po co płacić więcej jak i tak mi wystarczy 1,8m).

możliwe że dzisiaj już do nich przywiozą ale nie chce mi sie raz jeszcze chodzić i pójde jutro po kabel.

ciekawe jak zmieni się obraz przy transmisji cyfrowej.

a tak w ogóle to przy takim podłączeniu DVI-HDMI obraz nie traci jakoś na jakości? lepiej byłolby gdyby karta graficzna miała wyjście HDMI czy jest to bez znaczenia bo to w końcu oba cyfrowe łącza?

Z tym wygrzaniem to chyba nie zrozumieliśmy się. Właściwą barwę i nasycenie kolory nabierają po nagrzaniu do odpowiedniej temperatury, dlatego wszelkie testy, czy też sprawdzenia np. w sklepie powinno się robić po min. 30 minutach od włączenia monitora, bez względu na to, czy jest to CRT czy LCD.

Co do HDMI, to nie mam doświadczenia, ani w temacie przejściówek, ani bezpośrednich połączeń. Myślę jednak, że jakość obrazu nie będzie się różnić, gdyż jak sam zauważyłeś, oba typy transmisji są cyfrowe.

Obecnie złącza HDMI są coraz częściej stosowane na płytach głównych. Na kartach graficznych jeszcze nie jest to tak popularne.

no wiem że chodziło Ci o nagrzewanie monitora do testów. ale chciałem też kupić monitor ktory stał już na wystawie i matryca ma najgorsze za sobą (a wiadomo że najgorsze sa pierwsze dni)

sprawdziłem na liczniku w menu OSD monitora bo taka opcja jest i zanim go kupiłem monitor byl włączony przez 84 godziny.

sprzedawca w vobisie twierdzil właśnie że monitor od ok tygodnia stał na wystawie i to sie mniej więcej potwierdzilo.

napewno nie kupowałbym z wystawy z MediaMarkt czy z jakiegoś marketu bo tam to różne rzeczy się dzieją :stuck_out_tongue:

a co do kabla HDMI-DVI to własnie dzisiaj go dostałem i po podłączeniu faktycznie jest zauważalnie według mnie lepszy obraz niż przez D-Sub.

Monitor LCD 22" Samsung SyncMaster 226CW Wide

nie nabijaj sobie postów tylko przecztaj wcześniej temat zanim coś palniesz.

pisałem przecież ze monitor już kupiony