Legalność systemu & Allegro


(Mafioso Pl) #1

Niedługo zakup nowego pieca, a co za tym idzie - Systemu

Moje pytanko:

Czemu ten Win XP Proffesional OEM, na allegro można znaleźć za 150-200 zł (przykład) a w sklepie kosztuje około 500 zł?

Czy te na allegro, to jakiś Pic na Wodę ?

Dodatkowo w niektórych aukcjach piszą że na instrukcji itp jest napis np DELL (czyli oznakowanie komputera) ale że OS będzie instalował się na każdym kompie. Tylko skoro jest dedykowany (czy nawet niegdyś DODAWANY) do DELL czy będzie to w 100% legalne z własnoręcznie wybranymi i złożonymi podzespołami ? (nie tylko z PC marki DELL)???


(Jacek Bydgoszcz) #2

Idź do sklepu i tam kupuj nie daj się nabrać na te "okazje" z Allegro.Ta licencja jest do komputerów Della,może się i instaluje na innych komputerach ale nie będzie to legalne i stracisz tylko pieniądze.


(Pbk24) #3

Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli kupisz ten soft to będzie on legalny (czytaj możliwość aktywacji i normalnej aktualizacji), ale z punktu widzenia umowy licencyjnej będzie to pirat. Ze strony MS:

Pyt. Czy możliwe jest przeniesienie licencji Windows OEM?

Odp.

Oprogramowanie w wersji OEM jest legalne tylko z komputerem, na którym zostało pierwotnie zainstalowane. Przeniesienie licencji oprogramowania OEM na inny komputer nie jest zgodne z umową licencyjną i nie jest możliwe. Do nowego komputera trzeba nabyć nową licencję na system operacyjny.

Owszem są pakiety OEM (dużo tańsze niż BOX), które możesz kupić w sklepie do nowego składaka. Ale to ty będziesz uznany za producenta, więc jak będą jakieś problemy z Windowsem, to zdaży się dziwna sytuacja, że to Ty sam sobie będziesz musiał odpowiadać na zadawane pytania - w jednej osobie będziesz zarówno użytkownikiem jak i producentem. Ale zważywszy na nijakość pomocy od MS warto kupić OEM i być sobie wytwórcą.

Złączono Posta : 25.06.2007 (Pon) 7:59

Sorry za błąd ortograficzny - zdaży się, piszemy przez "RZ", więc powinno być zdarzy się.


(Góral105) #4

Jeśli zainstalujesz tego windowsa na komputerze Della to nie znaczy że będzie on legalny. Przecież była mowa, że musi to być komputer na którym pierwotnie go zainstalowano :wink:


(Hellweg) #5

system dell'a zainstaluje się bez potrzeby aktywacji na komputerze dell'a,

firmy mają swoje klucze OEM, zmiana klucza lub instalacja na innym niż dedykowany system powoduje potrzebę instalacji (i system jest wtedy na pewno nielegalny - komp no name i system win dell)

Klucz licensji na nalepce na komputerze Dell (IBM też) jest inny niż ten z instalacji i jest to normalne.

Osoby prywatne nie muszą, a mogą przechowywać faktury, osoby prywatne nie muszą nawet kupować na fakturę tylko paragon, przechowywanie faktur/paragonów może być dodatkowym plusem przy ew. kontroli,

Reasumując, mając dell'a, nalepkę win XP na obudowie i dokupiony nośnik i książeczkę trudno będzie udowodnić nielegalność takiego systemu. Przypominam, że faktury/paragonu nie musimy mieć, cokolwiek MS by sobie wpisał w licensję.

Sprawdzający muszą udowodnić, że ktoś złamał prawo, a nie odwrotnie. Żyjemy w państwie prawa.

W Niemczech MS podał do sądu resellera, że sprzedaje OEMy bez komputera i przegrał przed niemieckim sądem najwyższym i według tamtejszej wykładni sysyem OEM jest co do istoty identyczny z wersją pudełkową (w pudełku płaci się więcej za papierową instrukcję i dodatkowy support, który świadczy MS) i w NIemczech wersjami OEM można handlować do woli, czyli kupuję sobie Dell'a instaluję na nim linuxa, windowsa sobie sprzedaję na ebay'u. Kupiec instaluje na swoim no name i jest legalny!

Zgadnijcie, czemu w Polsce nie było procesu MS kontra jakiś tam sprzedawca?


(Joemix) #6

Ale błysnąłeś wiedza :?

PS Microsoft nie chce aktywować produktów no. OEM Della (i podobnych - również nie udziela wsparcia technicznego) gdyż one nie wymagają aktywacji, a zainstalowane na innym kompie - owszem i jest problem. jak kto chce niech kupuje ale [b[to pirat na maxa[/b[ i szkoda wywalonej kasy.


(Jur@s) #7

Najlepiej to idź kupić do sklepu Winde XP albo Viste ale to drugie to troche większy koszt. Nie ma co kupować na allegro. Jeszcze cie oszukają z pieniędzy i będzie. Ani systemu ani pieniędzy. :wink: