Lenovo 3000 N200 zniknął obraz z monitora

(Siggis) #1

Witam, mam następujący problem:

w czasie pracy komputera na środku monitora pojawił się czarny pasek z góry na dół mniej więcej 2 mm grubości kolory na całym ekranie troszkę się rozmyły i następnie monitor się wyłączył. To samo dzieje się gdy chcę załączyć komputer na nowo monitor wyświetla obraz ok 2 sekund(z takimi samymi objawami) i tak jakby w momencie pojawienia się tego problemu komputer wyłączał monitor. Na szczęście działa wyjście zewnętrzne i po podłączeniu zewnętrznego monitora komputer pracuje normalnie.

Parę tygodni temu działo się coś innego z matryca, tak jakby nie potrafiła nałożyć na siebie kolorów i dodatkowo pojawiały się cienkie paski pionowe. Obraz przybierał barwy różowo niebieskie. Ale to się uspokoiło - samo. W momencie gdy pojawiało się to na monitorze nie pomagała zmiana kąta monitora czyli pewnie nie taśma.

Jest jakiś rejestr błędów który można by sprawdzić w celu uzyskania jakiejś informacji o błędzie/awarii??

Chciałbym ustalić co jest uszkodzone: matryca, taśma, karta graficzna, inwerter? bez serwisu się i tak pewnie nie obejdzie...

Komputer to Lenovo 3000 N200, grafika Nvidia Geforce Go 9300, system to Vista HP, matryca WSXGA+ błyszcząca - niestety już po gwarancji.

Z góry dzięki za pomoc.

(Michal Kolatek) #2

A próbowałeś podpiąć laptopa pod zewnętrzny monitor?

Jak chcesz samemu coś zrobić to rozbierz laptopa i dociśnij kartę, taśmę, o ile to wina że coś się poluzowało.

(Siggis) #3

Tak po podpięciu zewnętrznego monitora komputer działa normalnie. Obraz się wyświetla.

(Michal Kolatek) #4

To świetlówka lub inwerter, musiał byś rozebrać laptopa i obejrzeć czy nie ma śladów spalenia, jak nie będzie nic widać to sprawdź czy podaje napięcie może dawać do 2000V, spalony od razu będzie odcinał napięcie.

(Siggis) #5

świetlówka świeci bo widać poświate. Byłem wczoraj w serwisie i powiedzieli że to matryca.

-- Dodane 11.10.2009 (N) 18:42 --

Żeby było śmieszniej powiedzieli w serwisie że koszt naprawy to 1600,00 zł netto. :o

Komputer naprawił mi kolega kolegi (elektronik) okazało się że gdzieś nie stykała karta graficzna...

Także niech żyją autoryzowane serwisy :D:D kompetencja na poziomie...

(Diaboliq7) #6

A możesz coś więcej napisać o naprawie tej usterki. Serwis chce mi wcisnąć nową matrycę.

Mam czarny pionowy pasek i co drugi pixel zielony (obraz który jest na monitorze jakoś się przebija) ale i tak prawie nic nie widać.

Dzięki i pozdr.

(Siggis) #7

Co do naprawy to ciężko mi powiedzieć co dokładnie zostało zrobione. Usłyszałem tylko że "odkleiłem kartę graficzną i wlutowałem ją z powrotem" no i zaczęło działać.

U mnie objawy były takie że pojawił się czarny paseczek 1-2mm pośrodku z góry na dół i ekran zrobił się w kolorach niebiesko-różowych, następnie komputer wyłączył matrycę. Późniejsze próby włączenia komputera nic nie dawały, dwa razy monitor załączył się ale tylko na kilka sekund...