Lenovo ideapad u550 a Linux

(baciany) #1

Posiadam laptopa lenovo ideapad u550 (2 x 1.3Ghz procesor) i zamierzam zainstalować w nim Windows 7 (który był przy zakupie zainstalowany) oraz Ubuntu 10.10. Moje pytania brzmią: Jak podzielić dysk (280gb) na partycje (2 na Windows oraz bodajże 3 na Linux w proporcji windows 50% : 50% Linux) oraz czy potrzebuję specialnych sterowników na Linux do tegoż laptopa czy wszystko będzie dobrze ?

(marcin82) #2

Po pierwsze: najpierw instalujesz Windows'a, potem linuksa. Jeśli proporcja miejsca dla systemów ma być 50% do 50% to najpierw utwórz dwie partycje główne (podstawowe) po 140 GB (140*1024 MB) - nie będzie problemów typu "partycja nie kończy się na granicy cylindrów". Następnie w obrębie partycji głównej przeznaczonej dla linuksa utwórz następujące partycje logiczne:

• swap - partycja wymiany - (linux-swap) - jeśli używasz hibernacji, musi być wielkości fizycznej pamięci RAM, jeśli NIE przy 2GB RAM możesz jej nie tworzyć;

• 10 GB (ext4) na system -> " / ";

• pozostałe wolne miejsce (ext4) - " /home " - dla katalogu użytkownika.

Pobierz obraz ISO, nagraj na płytę używając opcji "Nagraj obraz płyty" i przetestuj w trybie live-cd - tak najlepiej sprawdzisz, czy wszystko działa.

(baciany) #3

Powiem że działało wszystko oprócz internetu bo sterowniki się nie instalowały. Po restarcie ich nie było (wiadomo bo live cd). poza tym wszystko OK. A nie można najpierw Linuxa a potem Windowsa ? Czym to się różni ?

Instalacja Ubuntu mi stanęła pod koniec. Wpisałem użytkownika/hasło ale nie da się dalej kliknąć, napęd przestał się kręcić. A pod spodem w instalacji w konsoli miga kursor...Nad konsolą pisze: Gotów... i nic się nie dzieje... Ubuntu 10.10.. Jak klikam wstecz to napęd rusza, klikne dalej znowu staje...

(Kpc21) #4

Windows nadpisze Gruba (bootloader Linuksa) swoim bootloaderem, który Linuksa nie obsługuje. Tym samym do Linuksa stracisz dostęp i Gruba będziesz musiał naprawiać.

Weryfikowałeś poprawność nagrania płyty? Może są jakieś błędy?

(marcin82) #5

Można, ale będziesz musiał przywracać Grub'a (bootloader) => nie polecam.

Trzeba w tym momencie zrestartować system, wybierając w BIOS bootowanie z dysku twardego. Przyczyną nie przyjmowania loginu / hasła może być też użycie wielkich liter w nazwie użytkownika (nie jestem jednak pewny, której wersji to dotyczyło). Spróbuj może wersji 10.04 LTS, jeśli nie chcesz najnowszej edycji Ubuntu 11.04.

(baciany) #6

wszystko już zainstalowane. mam tylko problem. Jak skonfigurować WiFi w tym linuxie i wgrać do niego sterowniki ?

(Azazel33) #7

witam, zainteresuj sie programem ndiswrapper.

(dragonn) #8

baciany na sam początek pokaż wynik:

lspci -v

Dowiemy się co tam siedzi z karta wi-fi.

(baciany) #9

Pełno się pojawiło, raczej nie przepiszę tego całego. Ale fragmenty:

Ethernet Controler: Atheros AR8131 Gigabit Ethernet (rev c0)

Subsystem: lenovo Device 38a3

flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 45

Memory at d3500000 (64 bit, non-prefertchable) [size=256k]

I/0 ports at 3000 [size=128]

Capabilities: 

Kernel driver in use: atl1c

Kernel modules: atl1c

oraz od spodem:

Network controller: bradcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01)

Subsystem: Bradcom Corporation Device 04b5

Dalej to samo tyle ze IRQ 17, Kernel driver in use: b43-pci-bridge i tam w nawiasie size 16k zamiast 256 jak wżej. 

Kernel modules: ssb

(dragonn) #10

Jeżeli chodzi o wi-fi to masz prawie to samą kartę co ja, i powinna chodzi pod zamkniętym sterownikiem wl od Broadcom-a, tylko że jego instalacja pod Ubuntu jest trochę kłopotliwa, spróbuj na początek uruchomić neta po kablu i sprawdź wtedy System > Administracja > Sterowniki.

(baciany) #11

Podłączyłem kablem i od razu pojawiło się okienko Additional Drivers a w nim:

Broadco B43 wireless driver

Broadcom STA wireless driver

Po kliknięciu activate pokazywał się error: Failed to lock /vsr/csche/apt/archives/lock

W tym czasie system się spolszczył, zrestartowałem i po restarcie po kliknięciu włącz pojawiał się już inny błąd: SystemError: instalArcives() failed.

Teraz system aktualizuje się do 11.04, może to coś pomoże.

Niestety aktualizacja robiła się 1h i zakończyła się niepowodzeniem aktualizacji sterowników Broadcom...

Jak skonfigurować internet? Teraz mam 11.04 wersję... Wifi oczywiście...

(marcin82) #12

Podczas pracy Additional Drivers Synaptic musi być zamknięty.

(dragonn) #13

baciany uruchom w terminalu:

sudo apt-get install broadcom-sta-common

Nie przejmuj się tym że przy wpisywaniu hasła nie pojawiają się gwiazdki, to normalne. Wynik tego polecenia skopiuj tutaj na form (możesz zaznaczyć myszką i dać PPM i kopiuj nie musisz przepisywać). EDIT Po tym musisz zrobić:

sudo module-assistant

Z listy wybierasz SELECT następnie spacją wybierasz broadcom-sta i dajesz ENTER. Następnie BULID, po tym odpowiadasz YES i karta powinna już teoretycznie chodzić. Aha cały program się obsługuje za pomocą strzałek, entera, taba i spacji.

(baciany) #14

Zrobiłem wszystko jak trzeba i nadal nie wykrywało nic. Kombinowałem z każdą edycją Linuxa (Mint, Fedora, Suse) i nie działa.

Teraz zainstalowałem OpenSUSE i nadal problem:

Skorzystałem z poradnika:

http://www.susek.info/article/WiFi-Broa ... 11.4.shtml

W laptopie siedzi Broadcom BCM4312

Zainstalowałem wszystko tak jak pisali w poradniku i nic. Kontrolka Wifi nawet się nie świeci, a gdy zaznaczam w systemie włącz sieć bezprzewodową to nic się nie dzieje. Przycisk włącz/Wyłącz wifi nic nie daje. Kontrolka zapala się przy włączaniu systemu, potem gaśnie.

Pomoże ktoś?

(dragonn) #15

Ostatnio z jądrem 2.6.39 został wprowadzony nowy sterownik do kart broadcom - brcmsmac, moja BCM4313 całkiem ładnie na tym śmiga. baciany z tego co widzę u ciebie włączenia/wyłączanie wi-fi jest realizowane programowo, z czym może być mały problem, bo u mnie jest sprzętowo i działa niezależnie od systemu. Pokaż na początek wynik:

ifconfig -a

Instalowałeś "Sterownik wl" z tego poradnika, czy inny?

(baciany) #16

instalowałem te wl oraz te b43 czy jakoś tak.

Nic nie pomogło. Nadal wifi wyłączone.

ifconfig -a pokazuje że komenda taka jest niewłaściwa...

(dragonn) #17

Uruchomiłeś to polecenie jako root? Pokaż wynik:

whereis ifconfig

(baciany) #18

uruchamiałem jako root

(Metamateriala) #19

Mialem podobny problem z instalacja i configuracja WiFi w Ubuntu 11.04 bez Ethernet a z dostepnym WiFi pod W7 na maszynie Lenovo G550. Karta Broadcom 802.11g Network Adapt

Jeden Sędziwy Jeż polecil mi taka stronkę

https://help.ubuntu.com/community/WifiD ... er/bcm43xx

postepowalem tak zgodnie z taprocedura moze to pomoze?

(dragonn) #20

baciany co najemnie dziwna sprawa, spróbuj się bezpośrednio do pliku odwołać:

/sbin/ifconfig -a