Lenovo ideapad u550 a Linux

Posiadam laptopa lenovo ideapad u550 (2 x 1.3Ghz procesor) i zamierzam zainstalować w nim Windows 7 (który był przy zakupie zainstalowany) oraz Ubuntu 10.10. Moje pytania brzmią: Jak podzielić dysk (280gb) na partycje (2 na Windows oraz bodajże 3 na Linux w proporcji windows 50% : 50% Linux) oraz czy potrzebuję specialnych sterowników na Linux do tegoż laptopa czy wszystko będzie dobrze ?

Po pierwsze: najpierw instalujesz Windows’a, potem linuksa. Jeśli proporcja miejsca dla systemów ma być 50% do 50% to najpierw utwórz dwie partycje główne (podstawowe) po 140 GB (140*1024 MB) - nie będzie problemów typu “partycja nie kończy się na granicy cylindrów”. Następnie w obrębie partycji głównej przeznaczonej dla linuksa utwórz następujące partycje logiczne:

  • swap - partycja wymiany - (linux-swap) - jeśli używasz hibernacji, musi być wielkości fizycznej pamięci RAM, jeśli NIE przy 2GB RAM możesz jej nie tworzyć;

  • 10 GB (ext4) na system -> " / ";

  • pozostałe wolne miejsce (ext4) - " /home " - dla katalogu użytkownika.

Pobierz obraz ISO, nagraj na płytę używając opcji “Nagraj obraz płyty” i przetestuj w trybie live-cd - tak najlepiej sprawdzisz, czy wszystko działa.

Powiem że działało wszystko oprócz internetu bo sterowniki się nie instalowały. Po restarcie ich nie było (wiadomo bo live cd). poza tym wszystko OK. A nie można najpierw Linuxa a potem Windowsa ? Czym to się różni ?

Instalacja Ubuntu mi stanęła pod koniec. Wpisałem użytkownika/hasło ale nie da się dalej kliknąć, napęd przestał się kręcić. A pod spodem w instalacji w konsoli miga kursor…Nad konsolą pisze: Gotów… i nic się nie dzieje… Ubuntu 10.10… Jak klikam wstecz to napęd rusza, klikne dalej znowu staje…

Windows nadpisze Gruba (bootloader Linuksa) swoim bootloaderem, który Linuksa nie obsługuje. Tym samym do Linuksa stracisz dostęp i Gruba będziesz musiał naprawiać.

Weryfikowałeś poprawność nagrania płyty? Może są jakieś błędy?

Można, ale będziesz musiał przywracać Grub’a (bootloader) => nie polecam.

Trzeba w tym momencie zrestartować system, wybierając w BIOS bootowanie z dysku twardego. Przyczyną nie przyjmowania loginu / hasła może być też użycie wielkich liter w nazwie użytkownika (nie jestem jednak pewny, której wersji to dotyczyło). Spróbuj może wersji 10.04 LTS, jeśli nie chcesz najnowszej edycji Ubuntu 11.04.

wszystko już zainstalowane. mam tylko problem. Jak skonfigurować WiFi w tym linuxie i wgrać do niego sterowniki ?

witam, zainteresuj sie programem ndiswrapper.

baciany na sam początek pokaż wynik:

lspci -v

Dowiemy się co tam siedzi z karta wi-fi.

Pełno się pojawiło, raczej nie przepiszę tego całego. Ale fragmenty:

Ethernet Controler: Atheros AR8131 Gigabit Ethernet (rev c0)

Subsystem: lenovo Device 38a3

flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 45

Memory at d3500000 (64 bit, non-prefertchable) [size=256k]

I/0 ports at 3000 [size=128]

Capabilities: 

Kernel driver in use: atl1c

Kernel modules: atl1c

oraz od spodem:

Network controller: bradcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01)

Subsystem: Bradcom Corporation Device 04b5

Dalej to samo tyle ze IRQ 17, Kernel driver in use: b43-pci-bridge i tam w nawiasie size 16k zamiast 256 jak wżej. 

Kernel modules: ssb

Jeżeli chodzi o wi-fi to masz prawie to samą kartę co ja, i powinna chodzi pod zamkniętym sterownikiem wl od Broadcom-a, tylko że jego instalacja pod Ubuntu jest trochę kłopotliwa, spróbuj na początek uruchomić neta po kablu i sprawdź wtedy System > Administracja > Sterowniki.

Podłączyłem kablem i od razu pojawiło się okienko Additional Drivers a w nim:

Broadco B43 wireless driver

Broadcom STA wireless driver

Po kliknięciu activate pokazywał się error: Failed to lock /vsr/csche/apt/archives/lock

W tym czasie system się spolszczył, zrestartowałem i po restarcie po kliknięciu włącz pojawiał się już inny błąd: SystemError: instalArcives() failed.

Teraz system aktualizuje się do 11.04, może to coś pomoże.

Niestety aktualizacja robiła się 1h i zakończyła się niepowodzeniem aktualizacji sterowników Broadcom…

Jak skonfigurować internet? Teraz mam 11.04 wersję… Wifi oczywiście…

Podczas pracy Additional Drivers Synaptic musi być zamknięty.

baciany uruchom w terminalu:

sudo apt-get install broadcom-sta-common

Nie przejmuj się tym że przy wpisywaniu hasła nie pojawiają się gwiazdki, to normalne. Wynik tego polecenia skopiuj tutaj na form (możesz zaznaczyć myszką i dać PPM i kopiuj nie musisz przepisywać). EDIT Po tym musisz zrobić:

sudo module-assistant

Z listy wybierasz SELECT następnie spacją wybierasz broadcom-sta i dajesz ENTER. Następnie BULID, po tym odpowiadasz YES i karta powinna już teoretycznie chodzić. Aha cały program się obsługuje za pomocą strzałek, entera, taba i spacji.

Zrobiłem wszystko jak trzeba i nadal nie wykrywało nic. Kombinowałem z każdą edycją Linuxa (Mint, Fedora, Suse) i nie działa.

Teraz zainstalowałem OpenSUSE i nadal problem:

Skorzystałem z poradnika:

http://www.susek.info/article/WiFi-Broa … 11.4.shtml

W laptopie siedzi Broadcom BCM4312

Zainstalowałem wszystko tak jak pisali w poradniku i nic. Kontrolka Wifi nawet się nie świeci, a gdy zaznaczam w systemie włącz sieć bezprzewodową to nic się nie dzieje. Przycisk włącz/Wyłącz wifi nic nie daje. Kontrolka zapala się przy włączaniu systemu, potem gaśnie.

Pomoże ktoś?

Ostatnio z jądrem 2.6.39 został wprowadzony nowy sterownik do kart broadcom - brcmsmac, moja BCM4313 całkiem ładnie na tym śmiga. baciany z tego co widzę u ciebie włączenia/wyłączanie wi-fi jest realizowane programowo, z czym może być mały problem, bo u mnie jest sprzętowo i działa niezależnie od systemu. Pokaż na początek wynik:

ifconfig -a

Instalowałeś “Sterownik wl” z tego poradnika, czy inny?

instalowałem te wl oraz te b43 czy jakoś tak.

Nic nie pomogło. Nadal wifi wyłączone.

ifconfig -a pokazuje że komenda taka jest niewłaściwa…

Uruchomiłeś to polecenie jako root? Pokaż wynik:

whereis ifconfig

uruchamiałem jako root

Mialem podobny problem z instalacja i configuracja WiFi w Ubuntu 11.04 bez Ethernet a z dostepnym WiFi pod W7 na maszynie Lenovo G550. Karta Broadcom 802.11g Network Adapt

Jeden Sędziwy Jeż polecil mi taka stronkę

https://help.ubuntu.com/community/WifiD … er/bcm43xx

postepowalem tak zgodnie z taprocedura moze to pomoze?

baciany co najemnie dziwna sprawa, spróbuj się bezpośrednio do pliku odwołać:

/sbin/ifconfig -a