Lenovo - wyłącza się


(Gadek Mja) #1

Witam, mam taki oto problem:

Mam laptopa Lenovo G560, trzyletniego. Bebechy oryginalne, następujące:

Procesor Intel DualCore i3 330M 2133 MHz, 4GB RAMu (w tym 2 dodane), BIOS Insyde (v. 1.05), grafika NVIDIA GeForce 310M (512).

Gdyby trzeba było dokładniejsze dane, to mogę podesłać plik raportu z Everesta.

Jakiś czas temu laptop się mocno przegrzewał, czasem zdarzało mu się wyłączyć, ale z rzadka, wiatraczek działał. W końcu wyłączył się na dobre. Każda próba odpalenia go na nowo kończyła się wyłączeniem (nie resetem) po kilku sekundach. Wiatraczek w ogóle przestał działać. Po kilku tygodniach nieużywania kompa w ogóle, otworzyłam go, wyciągnęłam kłębek kurzu, wymieniłam pastę. Wiatraczek zaczął działać, komputer już się nie przegrzewał. Everest wskazywał temperatury rzędu 35 stopni na wszystkie podzespoły.

Zaczął śmigać normalnie, ale nadal wyłączał się tylko przy niektórych czynnościach typu - oczywiście - gry (które dawniej, nawet za czasów przegrzewania się, chodziły), czasem Chrome i inne programy. Wymieniłam starą baterię, ma nowy zasilacz. Dalej się wyłącza -choć teraz już tylko przy grach.

Już nie mam pomysłów, o co może chodzić. Aktualizacja BIOSa może coś dać? (ma - tak jak komp - 3 lata). Proszę o jakieś wskazówki, bo nie znam się za bardzo i już moje pomysły się skończyły.


(Dimatheus) #2

Hej,

Na początek sprawdź temperatury w czasie obciążenia sprzętu. Możesz do tego użyć programu HWInfo i zakładki Sensors. Najlepiej zrób screen’a tej zakładki. Podejrzewam, że przegrzewa się albo procesor centralny, albo chip na karcie graficznej.

Pozdrawiam,

Dimatheus