LG L227WT-PF- ilość Hz, a mój wzrok :)


(CRANK127) #1

Witam!

Jestem użytkownikiem monitora LG L227WT-PF od roku. Jednak dopiero ostatnio doczytałem w Internecie, że od małej ilości Hz może popsuć się wzrok.

Rozdzielczość mam ustawioną 1680x1050 i ilość Hz to 60 (więcej ustawić nie mogę). Czy to odpowiednia ilość? Czy nie zepsuje mi się wzrok? Zresztą nie jestem pewien, czy dobrze mam ustawiony monitor, bo wydaje mi się, że powinienem móc ustawić 75 Hz, jednak taka opcja przy tej rozdzielczości jest zablokowana.

Druga sprawa. Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć, kto ma taki monitor, czy u niego, jak rusza się kursorem, to on staje się rozmazany?? Tak, jakby obraz nie nadążał za szybkością poruszenia. Czas reakcji monitora to 2ms, więc wydawało mi się, że coś takiego nie będzie się działo??


(Tomik68) #2

75 Hz to minimum a jeśli mogę coś zasugerować to 100 Hz było by optymalnie dla wzroku. Przy 60 wzrok na pewno się męczy :frowning:


(stalesz) #3

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1158678.html


(CRANK127) #4

ok, ale jak to jest z tym moim monitorkiem? powinienem móc ustawić tyle Hz przy rozdzielczości 1680x1050??

-- Dodane 19.10.2009 (Pn) 20:43 --

stelasz, ten link, co podałeś w czym ma mi pomóc, bo jak tam żadnej przydatnej informacji nie znalazłem.


(Methylz) #5

To jest LCD, nie ma znaczenia częstotliwość odświeżania.


(Thunderbolt) #6

Nie powinieneś - tego typu monitory w większości przypadku wymagają do poprawnego działania (i najlepszy obraz wyświetlają przy) rozdzielczości 60Hz. Tyle samo wyświetla większość telewizorów (oprócz kilku najnowszych). Nie sądzę aby przy takiej rozdzielczości męczył się wzrok - bardziej to zależy od jasności i kontrastu oraz temperatury barw - "ciemniejsze" ustawienia powodują mniejsze zmęczenie wzroku niż "jaśniejsze". Co do psucia wzroku - stare monitory CRT wydzielały promieniowanie szkodliwe dla zdrowia, nowoczesne monitory LCD szkodzą na oczy mniej więcej tyle samo co czytanie artukułu w gazecie o kolorowym tle. Co do szybkości reakcji - czas podany przez ciebie to chwyt marketingowy - czas przejścia grey-to-grey, który to test daje bardzo "dobre" wyniki, ale jest niemiarodajny. Prawdziwy czas reakcji matrycy w twoim przypadku zapewne jest dużo wyższy - w granicach 8-10 ms. Smużenie kursora może być winą ustawień sterownika myszy - sprawdź to.


(CRANK127) #7

sterowniki myszy są dobrze ustawione, a to smużenie, nie nadążanie obrazu nie dotyczy tylko kursora, ale np. jeśli złapie okno gg i zacznę przeciągać po monitorze (nawet powoli) to wszystko (nazwy kontaktów, wszystkie napisy) się rozmazują a sam obraz okienka ciągnie się za sobą... jakby nie nadążał... podobny efekt do tego, który powstaje przy tym, jak za szybko ruszamy czymś przed oczami i z jednego przedmiotu roni się kilka.

Trochę opornie to tłumaczę, ale nie wiem jak inaczej.


(system) #8

Jeśli nie chcesz psuć sobie oczu - co 15 minut oderwij wzrok od ekranu, popatrz w dal - albo po prostu mrugaj powiekami, to jest bardzo ważne, a siedząc przy kompie człowiek o tym zapomina.