Licencja na Windows po awarii dysku

To zależy. Czy to jest laptop, którego kupiłeś z zainstalowanym systemem? Czy to jest samodzielnie złożony komputer, na którym samodzielnie instalowałeś system?

1 polubienie

Ostatni raz napiszę. Bo nikt nie czyta archiwum. Licencja Windows 10 jest przypisana do płyty głównej i tylko do niej. Wystarczy podczas instalacji wybrać swoją wersję Home czy Pro lub sam instalator wybierze na podstawie informacji z BIOS. Z chwilą podłączenia do netu system sam się aktywuje i tyle.

Z tego co ja wiem, to licencja Win10 może byc przypisana do konta microsoft a obecność klucza w UEFI wcale wymagana nie jest…

Tylko wtedy musisz się logować do systemu za pomocą konta MS.

Licencję możesz samodzielnie przypisać do konta MS. Ale jak kupujesz komputer z systemem to zawsze masz klucz w UEFI bo nie ma przymusu i nie każdy chce mieć konto w MS.

1 polubienie

Nie, nie musisz. Możesz nadal korzystać z lokalnego konta.

Nie, nie zawsze. Tylko jeśli kupujesz komputer z preinstalowanym fabrycznie systemem. Jeśli system instaluje sprzedawca albo jest to po prostu paczka do podzespołów to klucz nie jest zapisany w UEFI.

Nieprawda, przerabiałem taki scenariusz.

Bardzo ciekawe. Napisz coś więcej. Co konkretnie kupiłeś i u jakiego sprzedawcy?

Laptop bez Windowsa, zainstalowany W10 z licencji akademickiej, klucz siedzi w BIOSie (sprawdzone RWEverything).

Czyli to, co jest zapisane w UEFI tego laptopa to nie jest konkretny klucz do konkretnego egzemplarza licencji systemu. Tylko jest to, zapisana w UEFI na stałe, kryptograficzna sekwencja używana do powiązania, z tym konkretnym urządzeniem w procesie rejestracji, na bazie klucza Windows.

Podaj źródło tej informacji.

To nie informacja, tylko hipoteza stworzona w tej dyskusji:

Masz inne wyjaśnienie? W jaki sposób klucz od zewnętrznego systemu mógł się znaleźć w biosie laptopa, na którym nie instalowano tego systemu nigdy wcześniej?

No to teraz zastanów się - dlaczego jak dostajesz klucz “preinstalowany” przez sprzedawcę sprzętu to jest on w postaci jawnej zapisany w BIOS a kiedy sam instalujesz W10 (OEM/BOX/whatever) to do BIOSu trafia kryptograficzna sekwencja używana do powiązania, z tym konkretnym urządzeniem w procesie rejestracji, na bazie klucza Windows? Innymi słowy - dlaczego w drugim wariancie do BIOSa nie może trafić po prostu klucz tak, jak w wariancie pierwszym?

Nie rozumiem związku z w/w teorią.

Dobra, to inaczej podejdę do problemu. Według tego:


unikalny klucz jest osadzany w biosie komputera i preaktywowany przez producenta OEM za pomocą specjalnego narzędzia. Bardzo mnie ciekawi i interesuje, jak to się Tobie udało, bez korzystania z tego specjalnego narzędzia?

W zasadzie, jakie to ma znaczenie dla autora tematu czy klucz jest zapamiętany w oryginalnej formie, czy jako zaszyfrowany skrót, skoro działa tak samo: instaluje i komputer aktywuje się automatycznie?
Po co ta cała dyskusja, która tylko utrudnia pomoc autorowi niepotrzebnie komplikując zagadnienie?

Cały czas chodzi o to, o co zapytałem autora wątku, w mojej pierwszej odpowiedzi #5.

Bez odpowiedzi na to pytanie nie pójdziemy dalej. W tym pytaniu chodzi właśnie o ustalenie tego, czy autor pytania ma sprzęt z biosem, w którym jest klucz czy też ma sprzęt, w którym w biosie klucza takiego nie ma…

W sumie może zachodzi aktywacja cyfrowa na podstawie reszty podzespołów a nie sięganie po “zaszyfrowany skrót”.

CezarJuliusz napisał, że:

  • kupił laptopa bez systemu (czyli w biosie nie był wpisany unikalny klucz);
  • sam zainstalował Windowsa akademickiego;
  • po instalacji, jest w stanie odczytać z biosu akademicki klucz, narzędziem RWEverything.

ps. swoją drogą, temat mnie tak zaciekawił, że napisałem maila do producenta laptopów gamingowych Hyperbook, który na etapie zamówienia umożliwia klientowi wybór konfiguracji, włącznie z wyborem systemu i jego wersji. Zadałem takie pytanie:

Bardzo proszę o odpowiedź na takie pytanie, czy jeśli zamówię u Was laptopa wraz z systemem operacyjnym Windows 10 HOME to czy klucz tego systemu zostanie przez Was zapisany do UEFI?

Dostałem taką odpowiedź:

W przypadku wersji OEM tak, a w przypadku wersji BOX nie, jednak wynika to bezpośrednio z charakterystyki produktu.

Zadałem następne pytanie:

Jeśli wybiorę wersję BOX to co konkretnie zostanie wpisane do UEFI? Czy wpisanie tam klucza będzie możliwe w przyszłości?

Odpowiedź:

W przypadku wersji BOX licencja systemowa nie zostaje zapisana do UEFI. Dzięki temu można z niej korzystać na wielu urządzeniach. W tym przypadku nie ma możliwości jej przypisania do UEFI w przyszłości.

A jaki jest cel preaktywacji? Czy nie chodzi czasem o uniemożliwienie wykorzystania osadzonego klucza OEM w innym urządzeniu (czyt. związanie go z oryginalnym sprzętem)? Jeśli tak to masz odpowiedź dlaczego mnie się to udało (mój klucz został związany ze sprzętem dopiero, gdy go aktywowałem samodzielnie na wybranym przeze mnie urządzeniu).

@szym68on Dyskusja zrobiła się nieco off-topowa, więc dla ciebie prosta rada - użyj darmowego narzędzia Product Key - jeśli zobaczysz klucz to znaczy, że masz go wpisanego w BIOS.

To jest sprzeczne z tym punktem:

  • po instalacji, jest w stanie odczytać z biosu akademicki klucz, narzędziem RWEverything…

Dlatego, że aktywacja tworzy takie powiązanie na serwerach Microsoftu, a nie w biosie Twojego laptopa.