Licencje dla połączeń RDP

@bachus, jak najbardziej masz rację, ale kolega @Tomasz84 wspomina też o Hyper-V Server, który takowych bonusów nie dostarcza :).

Hyper-V i Windows to nierozłączna para, nie ma pojęcia Hyper-V bez Windowsa, to nie VMWare ESX.

Oczywiście że Hyper-V bez windowsa nie istnieje, aczkolwiek istnieje produkt: Hyper-V Server 2012, który to jest w sumie wykastrowanych windowsem 2012 core z pozostawioną funkcjonalnością wirtualizacji. Mam wrażenie, że autorowi wątka mogło o tą wersję wirtualizacji MS chodzić (w ostatnim zdaniu), więc odpisałem ;).

Witam ponownie… tak chodziło mi czy w ramach Hyper-V Server 2012 mogę uruchomić dwie maszyny wirtualne z Windows Server 2012 Standard na tym samym kluczu. Rozumiem jednak, że takiej możliwości nie ma i muszę mieć na fizycznym serwerze zainstalowany Windows Server i dopiero na nim te dwie maszyny wirtualne w ramach jednego klucza.

@Tomasz84: Mając Windows Server 2012 Standard możesz na nim zainstalować x2 Windows 2012 Standard w środowisku wirtualnym.

Uściślając, jeśli na serwerze fizycznym zainstalujesz Windows Server 2012 i dosinstalujesz Hyper-V, masz dwie licencje W2k12 dla maszyn wirtualnych. Jeśli zainstalujesz darmowego Hyper-V Server 2012, takowych licencji nie ma i będziesz musiał je dokupić.

 

zmienią zdanie jak będziesz musiał kupić trzy licencje na każdą głowę…

namieszaliście z tymi licencjami na WinSrv2012R2 Standard…

 

  1. produkt który się nazywa Hyper-V Server 2012 jest darmowy i można na nim odpalić co się tylko chce i w dowolnej ilości - ograniczeniem jest to że instaluje się tylko w wersji Core bez GUI

  2. jedna licencja Windows 2012R2 Standard pozwala na instalację dwóch wirtualnych maszyn ale tylko na jednym fizycznym hoście.

  3. można w ramach licencji Windows 2012R2 Standard zainstalować Hyper-V z pełnym GUI (ale bez żadnych innych usług) i na tym zainstalować dwie wirtualki WinSrv2012R2 Std w ramach tego samego klucza