Linuks na tablet

Poszukuję jakiejś dobrej dystrubucji Linkusa na tablet pc.
Do instalacji będę próbował użyć Alcatela 12plus.
Urządzenie posiada procesor Celeron N3350, 4GB pamięci RAM, wyświetlacz fhd, dysk ok 30GB.
Chcę by nadal działa ekran dotykowy oraz by interfejs był dostosowany do dotyku (nie tylko do myszy).

Spróbuj uruchomić jakieś live cd z Plasma lub Gnome.

W Plasma czy Gnome o to się nie martw, wbrew pozorom to interfej Windowsa kompletnie nie nadaje się na ekrany dotykowe (nawet na PC się nie nadaje). Tryb tabletu w Windows 10 to jakieś nieporozumienie. Jednak coż się dziwić, mobilki nigdy nie były ich mocną stroną (Windows Mobile, nawet Windows Phone spartaczyli w pewnym momencie).

Zainstalowałem Zorin 15. Ma tryb “tabletu”. Spodziewałem się większego kopa w porównaniu do W10. Z pewnością zajmuje mniej na dysku, używa mniej Ramu na star - jednak szalu nie ma.
Może coś żwawszego, ktoś poleci?
Myślę też nad instalacją W8.1, który miał bardzo dobry interfejs dotykowy i działał bardzo lekko na tego typu sprzęcie.

Po Celeronie cudów bym się nie spodziewał. Przy 4GB RAM spróbuj systemów 32-bitowych, powinny działać żwawiej.

Zastanawiam się nad sensem 32bitowego systemu. Ten Celeron ma podobną wydajność do Atomów, które są 4 rdzeniowe.
Pamiętam że na moim starym tablecie Lenovo Miix 10 gdzie był 2 rdzeniowy procesor (4wątki), świetnie sobie radził W8.1 - ale chyba faktycznie system był 32bitowy.
Martwi mnie jednak brak wsparcia dla aplikacji typu Metro na tym systemie.

32-bitowe systemy nie mają sensu. Mam Celerona tej klasy w swoim Chromebooku i działa bardzo zgrabnie.

Może spróbuj z Chromium OS?

Właśnie tworzę pendrive z Androidem w wersji na pc.
Też sądzę że system 32bitowy mija się z sensem. Mój stary laptop na procku 2 rdzeniowym AMD Turion bez problemu działał na systemie 64bitowym.
Sprawdzę też Chrominium OS - posiada tryb live przed instalacją?

Jestem prawie pewien, że tak.

Za Twoją radą próbuję jednak pobrać Chrome OS. Strasznie długo to trwa - do 20 minut.

edytowane:
Odpaliłem Chrome OS w trybie live - nie przekonał mnie. Może to też moja wina, gdyż nie korzystam tak z ekosystemu Google. Owszem mam telefon na Androidzie, jednak dominują u mnie usługi MS (poczta, office, dysk).

W takim razie sam sobie odpowiedziałeś, że Linux nie jest dla Ciebie :wink:

Zainstalowałem W8.1 - który by był jak dla mnie najlepszy na tej konfiguracji sprzętowej, jednak pojawia się problem sterowników. Ręczne wyszukiwanie ich nie przyniosło efektów. Wczoraj spostrzegłem niestety przykrą informację na stronie Intela. Procesor - a bardziej sterowniki związane z SoC nigdy nie zostały wydane pod W8.1 (wyłącznie W10). Nawet nie będę się męczyć w próbę instalowania dalszych sterowników :frowning:
Najlepiej sprawował się Android w wersji 8.1. Jednak była bardzo denerwująca przypadłość. Gdy jakaś aplikacja wymuszała tryb pionowy, nawet po wyjściu z niej rotacja się nie zmieniała. Dopiero ponowne uruchomienie urządzenia przywracało właściwą pozycję interfejsu. Próbowałem zablokować automatyczną rotację ekranu - ale bez efektu. Tutaj chyba też sam sterownik nie działa do obsługi tej funkcji.
Może jakieś inne wersje Androida lub jej modyfikacja pod procesor x86?
Ewentualnie Chrominium OS? Jak go właściwie zainstalować - z tego co zauważyłem, za każdym razem uruchamiała mi się jakaś wirtualna maszyna przy bootowaniu bez opcji instalacji.