Linux czy windows na stary komputer?


(Krzkaczor) #1

Hej!

Od razu zaznaczam że poszukałem w googlach i znalazłem parę odpowiedzi ale nie na wszystkie pytania.

W ferie wybieram się z przyjaciółmi na narty w góry i postanowiłem zabrać ze sobą mojego starego laptopa - IBM 600E. Parametry sprzętu:

  • Intel Pentium II (kręcony) 400 mHz

  • 196 ramu

  • 18gb dysk (!)

Komputer był by używany do słuchania muzyki (cało dobowo :wink: ), oglądania filmów i jakieś gierki proste. Aktualnie jest zainstalowany XP i chodzi tak że pożal się boże :confused: wcześniej był zainstalowany 98 i dało się nawet filmy oglądać a na xp w okienku 50x50 się tnie ;/ i tutaj rodzi się moje pytanie: czy lepiej zainstalować jakiegoś linuxa czy 98? Z 98 był problem z pendrviami niby miałem jakieś łatki z netu ale zawieszały one kompa (stąd ta zmiana na xp) a z linuxem nie miałem większej styczności. Moglibyście podać jakieś propozycje co do linuxa. Myślałem nad damn small linux. A obsługa pendrviwów jest potrzebna bo sporo filmów wgramy na memorki i będzie GIT :slight_smile:

Proszę o propozycje i pozdrawiam


(flaszer) #2

Z windowsów możesz sprobować 2000. Natomiast z linuxów możesz sprobować jakiejś lekkiej dystrybucji bazującej na środowisku graficznym XFCE.


(Krzkaczor) #3

Win 2k nie mam a co do linuxów to jakieś konkrety?


(łysy01) #4

Tradycyjnie na stare laptopy polecam cdlinux.pl mały 1.0_2.6.17 . Polska dystrybucja, stabilna i będzie chodzić na twoim sprzęcie. http://cdlinux.pl/?id=2


(Krzkaczor) #5

Aha a natym cdlinux będzą wszystkie kodeki? (rmvb) i czy on jest live?


(łysy01) #6

Nie bój się poczytać o dystrybucji, to wcale nie boli. Tu masz odpowiedzi na twoje wątpliwości. http://cdlinux.pl/?id=36


(marcin82) #7

Mogę polecić Damn Small Linux. Live CD - iso 50 Mb.


(mati75) #8

viewtopic.php?f=14&t=188867&start=0


(Elkanguro) #9

Zenwalk byłby optymalny dla Ciebie gdyż jest lekki, szybki i ma wszystkie potrzebne kodeki i działa wszystko bez konieczności instalacji czegokolwiek ale nie wiem czy ten laptop podoła: