Linux czy Windows XP Home Edition?

(Hempbaba) #1

Co wybrać Windowsa Home edition czy Linuxa?

Czym się one różnią?

(Centrumopowiastek) #2

Sądząc po podpisie, to już wybrałeś.

(Kubarek) #3

heh temat wałkowany wielokrotnie :slight_smile:

ja używam obydwóch, windowsa xp dla gier, linuxa dla programowania

(Myszonus) #4

Polecam szukajkę na forum. :? Ja mam windę bo jakoś mi było ciężko na Kubuntu - ale może jeszcze spróbuję :wink:

(Init3) #5

Windows nadaje sie do domu jak sama nazwa wskazuje a linux jest dobry na ryby - zwłaszcza na liny

.

Jeżeli nie grasz w gry, to Linux jest idealnym wyborem (chociaż sporo gier można już odpalić - część natywnie, częśc poprzez emulatory). Oszczędzasz kilkaset złotych, a możesz pod nim zrobić to samo co pod Windowsem.

Do tego masz całą masę programów do wyboru.

Minus takiego rozwiązania - musisz zacząc myśleć zamiast bezmyślnie klikać next

(adam9870) #7

Tematów w tym styu na różnych forach jest dosyć dużo więc można było sobie poszukać a nie od razu zakładać koleny temat :?

No ale przejdźmy już do tematu. Ja osobiście to jakiś system z rodziny Linux proponowałbym dla osób które znają się już całkiem sporo na komputerach. Tam nie jest wszystko takie łatwe do zrobienia jak na windowsie. Mam tu głównie na myśli takie rzeczy jak np. instalowanie programów. Tam prawie wszystko robi się wpisując odpowiednie polecenia w konsoli więc jak można się domyśleć nie jest to tak łatwe. Jeżeli szuka się odpowiedniego programu, bądź ma się problem z np. jakimś sterownikiem itp. to trzeba samemu szukać np. w wyszukiwarce Google a dopiero w wyjątkowych sytuacjach "lecieć" na jakieś fora internetowe, grupy dyskusyjne, kanały IRC'a itp. z pytaniami o ten problem. Poza tym po Winowsem wiele osób przyzwyczaiło się do programów tylko pod tamtą platormę. Są pod Linuxem emulatory (np. Wine, Cedega) które pozwalają na uruchmienie aplikacji przeznaczonych pod Windowsa, jednak z tego co wiem to one i tak nie uruchomią 100% danej aplikacji. Nie wspominając już o tym, że nie radzą sobie z każdą aplikacją.

Natomiast w Windowsie wszystko jest o wiele łatwiejsze do zrobienia. No ale niestety ma on wady. Np. bezpieczeństwo, cena. Bez dobrych zabezpieczeń to sybciótko można coś złapać. Co prawda można mieć zestawik w stylu avast+kerio+ad-adware i dawać w razie podejrzenia log na forum do kontroli ale w takiej sytuacji trzeba chceć walczyć i nie poddawać się robiąc formata.

Można by poza tym wiele napisać...

Widzę, że masz Windowsa (sygnaturka) to jaki sens przesiadać się teraz jest na Linuxa skoro tyle wydałeś na niego ? Uważam, że najlepiej by było gdybyś sobie zostawił narazie windowsa i zainstalowała Linuxa na osobnej partycji. Zobaczysz sam jak co jest w Linuxie i podejmiesz decyzję bo dla jednej osoby może być to lepsze a dla drugiego inne. Głosu w ankiecie nie oddałem tylko tutaj wyraźiłem swoją opinię...

Możesz poczytać sobie ten temat:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=79200

(aju) #8

A ja powiem krótko:

windowsa xp mam od 2001 roku.

Przez 5 lat przez moje ręce przewinęły się różnorakie dystrybucje linuxów, testowałem sobie bete visty, pracowałem ponad dwa tygodnie tylko na macu i po testach:

na dzień dzisiejszy nie zamienię windowsa xp na żaden inny OS.