Linux dla lamy :P

Chcę sobie zainstalować Linuxa, dla testu, jakiego wybrać? Taki najlepszy, najbardziej funkcjonalny i prosty w obsłudze? Aha i jeszcze jedno, przed formatem miałem Partition Magic 8, i spisałem sobie swój CD-KEY, a teraz instaluje i nie wiem gdzie go wprowadzić :expressionless: Troche to dziwne, ale przy instalacji nie pytał o CD-KEY Program w vortalu :expressionless:

Knoppix ;]

:arrow: http://knoppix.7thguard.net/

Jak dobrze pamiętam, to jest uruchamiany z płyty bez instalacji :wink:

No dobrze, ale chciałbym stworzyć na niego partycje (nie chce z płyty) i co z tym partitionem? No żesz coś może człowieka trafić jak widze taki program ;]

Mandrivia

Gdzie dla lamera knopper :smiley:

ford_focus przecież jestes tu już tyle…wstydził byś się 8)

Ile już było takich tematów? Ciągle trzeba pisać w kółko to samo :? :?:

Jedni będą polecac Mandrive, jedni Knopixa, inni co innego i tak w kółko.

Najlepiej poczytaj sobie topiki, pogogluj troszke i wybierz coś dla siebie.

Przydatny link :arrow: http://www.jakilinux.org

Od siebie polecam Ubuntu Tam masz forum możesz sobie porozmawiać :]

Linux prosty w obsłudze. Łatwa instalacja (nie jest w trybie graficznym ale jest dziecinnie prosta), po dodaniu odpowiednych źrudeł do sources.list będziesz miał mnóstwo programów do wyboru co tylko będziesz chciał.

Środowisko graficzne to GNOME które sobie cenie :slight_smile:

PS. Jeśli już byś się zdecydował na Ubuntu i będziesz miał jakieś problemy to pisz. Chętnie pomogę :lol:

EDITED

Dzięki za poprawkę >Ziom<

ja od mniej więcej tygodnia jadę na Mandriva Limited Edition 2005 - prosta w obsłudze jak na dystrybucję linuksa :slight_smile:

Miałem tylko jeden problem: przy instalacji musiałem wybrać jako sterownik graficzny 'Vesa Generic", bo na innych mi nie działało środowisko graficzne (KDE 3.3), a mam GF 6600.

Dodam, że nie miałem najmniejszych problemów z zainstalowaniem kadu - odpowiednik GaduGadu - (i ściągnięciem kontaktów z serwera), ani ze słuchaniem radia internetowego (właśnie se muzyczki słucham), ani ze zgraniem zdjęć z aparatu cyfrowego, ani ze skonfigurowaniem połączenia z internetem (jadę na modemie kablowym).

Obecnie jestem w fazie instalowania sterowników nvidii - jak rozwiążę ten problem, to go opiszę :slight_smile:

A wsio za darmo i legalnie !

Ja mam Radeona 9200 :smiley: Ale narazie jestem na etapie Partition Magica :x Jaki system plików ma mieć ta partycja? Opcje:

  • FAT

  • FAT32

  • NTFS

  • Linux Ext2

  • Linux Ext3

  • Linux Swap

Które z nich wybrać? Chyba zainstaluje Mandrive, tylko skąd pobrać jakieś triale lub dema, tak potestować?

Widzisz na górze tego działu przyklejone wątki? Nie, to najpierw do okulisty, a potem radzę tam zajrzeć.

jak chcesz pobrać obrazy płyt ISO (3 CD są potrzebne do instalacji), to wejdź tu. Potem wybierasz:

LE2005, 10.1 Official, Move, … w prawym dolnym rogu tabeli i wyświetli ci się spis serwerów ftp, z których możesz pobrać. Na procki 32 bitowe są wersje i586. Więc jeśli masz 32-bitowy to musisz pobrać 3 obrazy:

Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-Download-CD1-i586.iso

Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-Download-CD2-i586.iso

Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-Download-CD3-i586.iso

ford_focus ja też jestem lama na razie w linuksie :mrgreen:, więc lepiej sprawdź, to co napisałem poniżej !!

Jeśli zainstalujesz Ext2, to jest chyba jmożliwe przeglądanie takiej partycji w windzie za pomocą Total Commandera.

Linux widzi partycje Windowsa, ale odrwotnie niekoniecznie.

Przy użyciu odpowiedniej wtyczki, nie pamiętam dokadnie jak się nazywa. Ta sama wtyczka tak samo dobrze radzi sobie z ext3 i reiserfs (te dwa ostatnie systemy plików są nowsze i z księgowaniem, więc je polecam, zwłaszcza feiserfs).