Linux i Windows na tym samym komputerze - kilka pytań


(Rainbowek) #1

Witam, Linux to dla mnie czarna magia więc mam do was kilka pytań. Otóż chce postawić serwer do gry który działa tylko na Linuxie. Wybrałem Linux Ubuntu 9.04, na moim dysku jest tylko jedna partycja na której zainstalowanego mam windowsa którego usuwać nie chce. Czy moge podzielić dysk na jeszcze jedną partycję programem Partition Magic i na niej zainstalować Linuxa? Czy nie usunie mi on MBRa? Nie chce stracić danych z windowsa ponieważ mam rodzeństwo a oni dość niechętnie do Linuxa podchodzą. Proszę o jakieś rady. Z góry dziękuje :stuck_out_tongue: Rainbowek.


(Dawiddek55) #2

TAK możesz to zrobić, ale polecam wbudowany w ubuntu GParted :slight_smile:

usunie :slight_smile: Ale zastąpi GRUBem-w nim będziesz mial do wyboru Ubuntu, kilka "systemów" ratunkowych, i Windowsa :slight_smile:


(roobal) #3

Przede wszystkim nie zapomnij o defragmentacji dysku przed jakąkolwiek operacją na dyskach, żebyś pózniej nie miał poucinanych plików, które później nagle przestaną działać.

Pozdrawiam!


(Rainbowek) #4

Coś dziwnie zrobiłem i linux wystartował ale tylko jesli jest w napędzie płytka poniewaz tym programem do dzielenia partycji na linuksie nie umiem podzielić partycji, zrobie to partition magiciem.


(roobal) #5

Przeciez on działa identycznie jak partion magic, tylko zapewne linuksowe oznaczenia dysków i partycji są dla Ciebie niejasne, stąd ten problem :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Przemek) #6

Spróbuj użyć GParted. Do pobrania tutaj http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... ted+0.4.53