Linux jak zacząć?

Zajrzałem do działu Linuxa na forum ale tam tyle tego, że pokapować się w tym nie mogę. Jak to ściągnąć, jaką dystrybucję wybrać i co i jak. Poproszę o rady użytkowników tegoż systemu. Dodam, że zaczynam przygodę z Linuxem. Wiedza zerowa. O Windowsie 75%. Jeszcze zapytam bo o coś takiego mi chodzi jak Windows, a słyszałem, że Linux to głównie takie coś jak DOS (komendami obsługuje się to coś). Ja poszukuję czegoś takiego graficznego jak Windows i najlepiej wersji płytowej, żeby nic nie instalować na dysku. And żeby działało z netem. I jak tu jest z zabezpieczeniami?? Poproszę o wszystko to od ludzi, którzy z tego już korzystali.

Ja też chciałem zacząć ale po jednej nieudanej próbie zrezygnowałem narazie.Jednak mogę Ci pomóc w jednej rzeczy mianowicie :

Wejdź na google.pl i wpisz np Aurox linux.potem wyświetli ci się jako pierwszy odnośnik strona aurox z której ściągasz obraz płyty i wypalasz na płyte.

Polecam też http://www.ubunu.pl

Raczej http://www.ubuntu.pl :]

Najlepsze dla początkujących. Ale Aurox też jest dobry…

A co to jest jak biorę pobierz dowolną wersję Linuxa to nie ma jak w Windowsie ze sie pobiera na płytę tylko wyskakują ftp’ki i jest tego od bólu. Co z tego mam pobierać??

Tam właśnie wybierasz odpowiednią dla siebie dystrybucję

Źle słyszałeś. :smiley:

Zdecydowanie polecam Ubuntu oraz:

http://www.dobreprogramy.pl/demonstracje/linux_instalacja.htm

Poczytaj sobie - http://jakilinux.org/

Seria kolejnych pytań mi się nasunęła: na tej stronce są równiez live cd linuksy. Ale tam też jest mnóstwo jakiś bzdurek. Co tam jest dokłądnie, czy OS Replacement to sa właśnie systemy na płytę (w sensie systemy uruchamiane z płyty)?? A ta reszta to co w takim razie, jakieś dodatkowe oprogramowanie do linuksa?? I w związku z tą listą mam rozumieć, że nie ma np. auroxa live cd??

OS Replacement oznacza, że ma opcję instalacji na twardym dysku. Przecież jest tam Aurox LiveCD. Wszystkie oznaczenia masz wytłumaczone w tabeli na dole listy.

a co to jest gnome i kde?? które lepsze i jakie sa różnice pomiedzy nimi??

Są to środowiska graficzne. Na następny raz zapytaj :google:

a teraz jak wygląda bezpieczeństwo jesli chodzi o internet i linux?? Sprawa jeden: korzystając z live cd, sprawa dwa: korzystając z linuxa na dysku?? Czy równiez jak w przypadku Windows trzeba niesamoiwicie sie zabezpieczać wszelkimi firewallami, antyspyware’ami i nie wiadomo czym?? W 1 przypadku chodzi mi o wirusy wrzucane do pamięci (bo wiem, że to działa tylko do RAMu albo prawie tylko).

Już przed chwilą Ci mówiłem, icon_google.gif

no to zaczynamy flame :slight_smile: uwaga ja pierwszy :slight_smile: kde rules :slight_smile:

a tak na powaznie to nie ma lepszego, jeden woli to drugi tamto to tak jak z dystrybucjami linuksa musisz sam zdecydowac co Tobie bardziej pasuje

co do roznic to jakos tak sie utarlo ze gnome jest lzejsze i kiedys faktycznie moze bylo ale na dzien dzisiejszy zuzycie zasobow jest podobne

kde jest czesto polecane przy przesiadce z windowsa bo wyglada podobnie do windowsa (aczkolwiek gnome tez mozna przerobic tak by wygladalo jak standardowe kde)

z lzejszych jest xfce ale i on ostatnio coraz ciezszy sie robi

wiec “decyzja nalezy do Ciebie” :slight_smile:

co google, w google jest wszystko i nic. Pytam na forum, bo tu są praktycy i użytkownicy a tam cały bajzel

Ale na takie pytania jak “co to jest KDE i GNOME” to znajdziesz odpowiedź w google. W google znajdziesz odpowiedź na 99% pytań tylko trzeba poszukać.

No to słabo szukałeś…Ehh

Obejrz sobie prezentacje na temat linuksa przygotowane przez msliwa na vortalu, przeczytaj tematy przyklejone. Tam są wszystkie odpowiedzi na twoje pytania. Dystybucji typu live cd ci nie polecam, gdyż działają o wiele wolniej niż system zainstalowany na dysku. Mogą sie przydać ewentualnie w celach ratunkowych, poznawczych, do serwerów itp. ale nie na biurko.