Linux kubuntu 20.04 nie działają gry windoiwsowe

Co Ty z wine zrobiłeś?
A @Domker byłeś szybszy :slight_smile:

Dobra dzięki, ale ja mam pytanie jakie powinny być prawidłowe uprawnienia dla dysku usb czyli tych dysków montowanych automatycznie w /media/user/***
Bo chyba tam coś namieszałem bo z roota zmieniłem uprawnienia na 777 .

Jak nie masz z automatu, to synaptic, czy tam jakiś sklep w tym ubuntu… Wpisz ntfs gui
Nie grzeb w uprawnieniach

Domyślnie to 777 i właściciel zwykły użytkownik. (poza tym to dla systemu plików NTFS nie zmienisz, bo uprawnienia się zresetują zaraz po zaaplikowaniu) Tak samo punkt montowania się odtwarza sam, bo system montuje takie urządzenia przy pomocy udev używając udisksctl

https://www.ubuntugeek.com/widows-ntfs-partitions-readwrite-support-made-easy-in-ubuntu-feisty.html/comment-page-1

Powinno jeszcze działać, bo ntfs to dziadek ntfs-3g

Dobrze ja będe z tym próbował i dam znać będę jutro może z tym walczył.

ntfs-config, albo coś w tym stylu

Jak chcesz koniecznie coś trzymać na NTFS, lecz nie mieć dostępu spod Windowsa.

  1. Utwórz sobie pliko-partycję (utwórz plik o odpowiedniej wielkości na partycji NTFS, sformatuj go w odpowiednim systemie plików).
  2. Dodaj wpis montowania tej partycji NTFS, a zaraz pod tym wpis montowania twojej pliko-partycji (plik fstab); pomocna może być zawartość pliku mtab, jeśli podmontujesz te partycji
  3. Przenieś pliki z gry/wine do punktu montowania swojej pliko-partycji
  4. Utwórz dowiązania symboliczne do katalogu z grą w miejscu starego/przeniesionego katalogu

Moim zdaniem, procedura powinna działać. Masz wtedy Linuksowy system plików, a poświęcasz trochę miejsca Windowsa. Gry wtedy nie są dostępne na Windowsie.

Już wiem co było problem otóż trzymanie folderu steamamp na partycji typu NTFS.
Teraz mam na ext4 i jest dobrze.
Okazało się, że proton był tez instalowany na partycji NTFS i tam gdzie były tworzone dowiązania do nie działało więc ten proton nie działaj.