Linux lub inny darmowy OS o małych wymaganiach sprzętowych

Potrzebuję jakiś darmowy system operacyjny (najlepiej Linux), na kompa: Celeron 300Mhz, 160 RAM, grafika 4 RAM bez 3D i na dodatek mieszczący się na 1,5 GB. Czy istnieje taka dystrybucja? Pojemność dysku możecie ostatecznie pominąć.

Możesz zainstalować jakiegoś Ubuntu, ale nie polecam wcale Linuxa. Najlepiej jakiegoś starego Windowsa

Praktycznie każda dystrybucja z lekkim środowiskiem graficznym się nada. Ja bym Ci polecał KateOS, bo tam domyślnym środowiskiem jest XFCE, który jest lekki, łatwy i przyjemny. Jak lubisz zabawę w konfigurowanie i chcesz mieć niezły wygląd pulpitu, to proponuję środowisko Fluxbox.

Xubuntu

a to jakieś stare windowsy są darmowe, bo autor wątku pisze:

Ja na taki złom polecałbym jednak jakiegoś starego Windowsa. O nowym oczywiście nie ma mowy, a np. Ubuntu, pomimo, że jako-tako na tym szmelcu ruszy nie pokaże nawet ćwiartki swoich możliwości.

poważnie dał byś 150-300 zł za np windowsa 98, bo po tyle widziałem na allegro, aby zainstalować go takim sprzęcie? Wg ciebie lepiej wydać taką kasę i wykorzystać większość możliwości systemu, niż zainstalować darmowy system np, opisywany wcześniej ubuntu, i wykorzystać ćwiarkę możliwości. Po mimo tego że ta ćwiartka możliwości w przypadku ubuntu to i tak więcej niż większość możliwości w windowsie 98 :wink:

ewentualnie win 95 możesz kupić na allegro za niewielkie pieniądze

http://allegro.pl/item173378859_windows … html#photo

@grzegorzch:

Odstępując jakiś czas temu swojego win98 nie wziąłem za niego ani grosza. Ani grosza bym też za niego teraz nie dał, to pewne. :slight_smile: Co do ostatniego zdania Twojego postu - nic dodać nic ująć, of course. :slight_smile:

tylko czy odstąpienie wersji OEM, którą większość osób posiadało wraz z kompem, i zainstalowanie jej jest do końca legalne… mam co do tego wątpliwości. Na pewno bardziej legalne niż zainstalowanie pirata.

a tak swoją drogą, to MS powinien udostępnić za darmo użytkownikom domowym, swoje stare systemy, typu MS DOS, Windows 3.11, Windows 95/98. Przecież i tak do poważnych celów nikt z nich nie wykorzystuje w dzisiejszych czasach. to by był gest…

Sam jesteś jak ten “złom” to jego komputer i niech cie nieobchodzi jego config. Z darmowych znajdziesz tylko linuxy, może i na windows 98 twój komp będzie dobrze chodził ale ja jednak polecał bym ci jakiegoś linuxa, bo z tymi starymi windowsami to troche słabo ze stabilnością

Dokładnie - Lekki i Fajny.

@dean999 - Nie tylko Linux jest darmowy. Można się jeszcze połasić na systemy z rodziny BSD, BeOS, czy też FreeDOS.

A ci, co proponują Windowsa to widać lubią iść na łatwiznę i nie zależy im na stabilności, a poza tym, to po cichu nakłaniają do piractwa;) Bo przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie kupował teraz Windowsa 98.

No tak ale z tych wszystjich to raczej dystrybucje linuxa są najłatwiejsze. No i właśnie też tak myśle że on i tak by niekupił tego windowsa bo nawet XP prawie nikt nie kupuje a co dopiero 98. Dlatego niużywam windowsa bo niechcem być piratem a windowsy są raczej drogie i żal kasy na taki mulący system

Mam podobny komputer w domu (procesor mam 160MHz :smiley: ) i jest kilka dystrybucji linuksa, które idealnie pasują do takiego sprzętu:

Osobiście ubuntu nie polecam, zawolno chodzi, zacina się, itp.

Na KateOS`a może Ci nie wystarczyć miejsca na dysku.

Xubuntu to praktycznie to samo co ubuntu tylko że o wiele mniej wymagające

Ja na podobnym sprzęcie (PII, 350 MHz, 128 MB RAM) miałem Slackware + Fluxbox i wszystko działało wyśmienicie. Zamiast Fluxboksa można oczywiście zainstalować jakiegoś innego, lekkiego WMa (polecam IceWM)

Mam pytanie. Z jakiego środowiska graficznego korzysta zenwalk?? I jakie są jego oficjallne wymagania bo nigdzie niemoge znaleźć?? I czy niema problemów z tą dystrybucją?? Bo nigdy o niej jeszcze nie słyszałem