Linux lub inny darmowy OS o małych wymaganiach sprzętowych

(Klapson) #1

Potrzebuję jakiś darmowy system operacyjny (najlepiej Linux), na kompa: Celeron 300Mhz, 160 RAM, grafika 4 RAM bez 3D i na dodatek mieszczący się na 1,5 GB. Czy istnieje taka dystrybucja? Pojemność dysku możecie ostatecznie pominąć.

(Bmsiak) #2

Możesz zainstalować jakiegoś Ubuntu, ale nie polecam wcale Linuxa. Najlepiej jakiegoś starego Windowsa

(Carlsbergxxx) #3

Praktycznie każda dystrybucja z lekkim środowiskiem graficznym się nada. Ja bym Ci polecał KateOS, bo tam domyślnym środowiskiem jest XFCE, który jest lekki, łatwy i przyjemny. Jak lubisz zabawę w konfigurowanie i chcesz mieć niezły wygląd pulpitu, to proponuję środowisko Fluxbox.

(dean999) #4

Xubuntu

(Grzegorz Ch) #5

a to jakieś stare windowsy są darmowe, bo autor wątku pisze:

(Hexan) #6

Ja na taki złom polecałbym jednak jakiegoś starego Windowsa. O nowym oczywiście nie ma mowy, a np. Ubuntu, pomimo, że jako-tako na tym szmelcu ruszy nie pokaże nawet ćwiartki swoich możliwości.

(Grzegorz Ch) #7

poważnie dał byś 150-300 zł za np windowsa 98, bo po tyle widziałem na allegro, aby zainstalować go takim sprzęcie? Wg ciebie lepiej wydać taką kasę i wykorzystać większość możliwości systemu, niż zainstalować darmowy system np, opisywany wcześniej ubuntu, i wykorzystać ćwiarkę możliwości. Po mimo tego że ta ćwiartka możliwości w przypadku ubuntu to i tak więcej niż większość możliwości w windowsie 98 :wink:

(artide2) #8

ewentualnie win 95 możesz kupić na allegro za niewielkie pieniądze

http://allegro.pl/item173378859_windows ... html#photo

(Hexan) #9

@grzegorzch:

Odstępując jakiś czas temu swojego win98 nie wziąłem za niego ani grosza. Ani grosza bym też za niego teraz nie dał, to pewne. :slight_smile: Co do ostatniego zdania Twojego postu - nic dodać nic ująć, of course. :slight_smile:

(Grzegorz Ch) #10

tylko czy odstąpienie wersji OEM, którą większość osób posiadało wraz z kompem, i zainstalowanie jej jest do końca legalne... mam co do tego wątpliwości. Na pewno bardziej legalne niż zainstalowanie pirata.

a tak swoją drogą, to MS powinien udostępnić za darmo użytkownikom domowym, swoje stare systemy, typu MS DOS, Windows 3.11, Windows 95/98. Przecież i tak do poważnych celów nikt z nich nie wykorzystuje w dzisiejszych czasach. to by był gest....

(dean999) #11

Sam jesteś jak ten "złom" to jego komputer i niech cie nieobchodzi jego config. Z darmowych znajdziesz tylko linuxy, może i na windows 98 twój komp będzie dobrze chodził ale ja jednak polecał bym ci jakiegoś linuxa, bo z tymi starymi windowsami to troche słabo ze stabilnością

(Lost World) #12

Dokładnie - Lekki i Fajny.

(Carlsbergxxx) #13

@dean999 - Nie tylko Linux jest darmowy. Można się jeszcze połasić na systemy z rodziny BSD, BeOS, czy też FreeDOS.

A ci, co proponują Windowsa to widać lubią iść na łatwiznę i nie zależy im na stabilności, a poza tym, to po cichu nakłaniają do piractwa;) Bo przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie kupował teraz Windowsa 98.

(dean999) #14

No tak ale z tych wszystjich to raczej dystrybucje linuxa są najłatwiejsze. No i właśnie też tak myśle że on i tak by niekupił tego windowsa bo nawet XP prawie nikt nie kupuje a co dopiero 98. Dlatego niużywam windowsa bo niechcem być piratem a windowsy są raczej drogie i żal kasy na taki mulący system

(Super Konto) #15

Mam podobny komputer w domu (procesor mam 160MHz :smiley: ) i jest kilka dystrybucji linuksa, które idealnie pasują do takiego sprzętu:

Osobiście ubuntu nie polecam, zawolno chodzi, zacina się, itp.

Na KateOS`a może Ci nie wystarczyć miejsca na dysku.

(dean999) #16

Xubuntu to praktycznie to samo co ubuntu tylko że o wiele mniej wymagające

Ja na podobnym sprzęcie (PII, 350 MHz, 128 MB RAM) miałem Slackware + Fluxbox i wszystko działało wyśmienicie. Zamiast Fluxboksa można oczywiście zainstalować jakiegoś innego, lekkiego WMa (polecam IceWM)

(dean999) #18

Mam pytanie. Z jakiego środowiska graficznego korzysta zenwalk?? I jakie są jego oficjallne wymagania bo nigdzie niemoge znaleźć?? I czy niema problemów z tą dystrybucją?? Bo nigdy o niej jeszcze nie słyszałem