Linux Mandrake 10.0 Official - problem z obrazem

W związku z coraz większym zainteresowaniem, wśród użytkowników forum dobreprogramy.com platformą Linux, postanowiłem również zadać pytanie z tą dziedziną związane. Otóż zainstalowałem na swoim komputerze system Linux Mandrake 10 Official i wszystko byłoby wspaniale gdyby nie fakt że obraz na moim monitorze jest znacznie mniejszy, niż ma to miejsce pod Windows’em (z każdej stony mam czarny pas nieużywanej powierzchni monitora ok. 1 cm). Ktoś mógłby powiedzieć, żebym pobawił się “guzikami” na monitorze, jednakże mój monitor takowych nie posiada. Jest to Philips Brilliance 105 i jedyna drogą jego konfiguracji jest soft, którego niestety nie posiadam na platformę Linux, a na Windows’a nie jest on wcale potrzebny. Czy może ktoś z Was zna możliwość rozwiązania mojego problemu? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź…

Pozdrawiam, Morfeusz :slight_smile:

Spróbuj z wiersza poleceń uruchomić konfigurator, musisz być zalogowany jako root i wpisz: Xconfigurator

Pamiętaj, że system rozróżnia małe i duże litery.

Otworzą Ci się okienka dialogowe, poruszasz się w nich za pomocą TAB i Spacji

Będziesz miał możliwość wybrać typ monitora, rozdzielczość, częstotliwość odświeżania etc., i typ karty graficznej, przypisanie ilości pamięci itd.

Ten program mam w Red Hat i myślę, że powinien być również w Mandrake. Jest łatwy w obsłudze, tak więc powinieneś sobie poradzić.

Pozdrawiam 8)