Linux Mandreak 10

(Axaron) #1

Dzień dobry. Mam problem. Gdzie w linuxie jest takie coś jak mój komputer? Np partycje napędy. I jak isę instaluje gry i programy na nim?

(Golden Finger) #2

W Linuxie nie ma czegoś takiego jak mój komputer natomiast jest na pulpicie ikona "Zacznij tutaj". Tam możesz, podobnie jak w oknie przegladarki, znaleźć katalog ./mnt w nim bedziesz miał napedy, inne partycje by widziec , opis masz poniżej. Poza tym proponuję poświecic trochę czasu na lekturę o Linuxie, w sieci jest bardzo dużo materiałów na ten temat i dla początkujących i dla zaawansowanych. Wejdź na jakieś Forum poświęcone Linuxowi, napewno znajdziesz wiele przydatnych opisów do zarządzania Linuxem. Takie Forum np http://newbie.linux.pl/

Pakiety 'rpm' instaluje sie na 2 sposoby : w srodowisku graficznym wchodzisz : 'start' - > Konfiguracja-> Pakiety-> Instalacja oprogramowania i tam szukasz programow i instalujesz Drugi sposob to otwierasz konsole i wpisujesz

rpm -i nazwa_pakietu.rpm

musisz byc zalogowany jako root w przeciwnym razie nie zainstalujesz programow

Programy z dowiazaniem ' tar.gz' instalujesz tak

Rozpakowujesz w srodowisku graficznym prawym myszy lub na konsoli wpisujac

tar -zxvf nazwa_pakietu.tar.gz

nastepnie wydajesz komendy po kolei

./configure

make

make install --- to musisz wykonac majac prawa root'a

Co do Twoich partycji to znajduja sie one w katalogu /mnt

Jesli masz wszystkie windows'owe partycje na NTFS to bedziesz mial je tylko do odczytu

Gdybys nie miał widocznych partycji windows'owych to:

Utwórz sobie w katalogu /mnt katalog dla każdej partycji:

np.:

cd /mnt

mkdir win-c

mkdir win-d

itd.

Polecenie:

fdisk -l

pokaże Ci listę partycji z nazwami urządzeń np.:

/dev/hda1 ... W95 FAT32

/dev/hda2 ... Linux

/dev/hda3 ... Linux swap

po zamontowaniu:

mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/win-c

w katalogu /mnt/win-c będziesz miał zawartość dysku c

Pozdrawiam 8)

(Axaron) #3

Lol. Ale skomplikowane :/. Myślałem że linux jest prosty :frowning:

(lazikar) #4

No ja też myślałem że jest prostrzy. Ale jak się go dobrze pozna to jest całkiem ok. :smiley: :smiley: :smiley:

(pysiu) #5

Polecam zaijrzec na strone http://www.i-lo.tarnow.pl/edu/inf/hist/gui/index.html są tam screeny i opisy róznych systemów