Linux Mint 19.1 - Nie można ustawić wyższej rozdzielczości niż 1024x768 na drugim monitorze

Tak, wydaje mi się że kiedyś to działało, a może na innym działało, teraz i u mnie nie działa. Ale sprawdzałem to i działa prawidłowo.

xrandr --output VGA-1 --mode 1024x768 --panning 1920x1080 --scale 1.9x1.4 --right-of HDMI-1

Oczywiście można zmienić na --left-of .

komenda nie działa z --right-of HDMI-1 pozatym i tak mam ustawiony telewizor na prawo od HDMI
jak usune --right-of HDMI-1 wyskakuje:
X Error of failed request: BadMatch (invalid parameter attributes)
Major opcode of failed request: 140 (RANDR)
Minor opcode of failed request: 7 (RRSetScreenSize)
Serial number of failed request: 28
Current serial number in output stream: 29

Ta komenda ze skalowaniem działa ale tylko za pierwszym razem potem poruszanie myszką wyłacza to skalowanie, pozatym przez to skalowanie czasami mryga kursor myszy. Widać to tylko na głównym monitorze.

To trochę dziwnie, u mnie działa prawidłowo i nie ma takich problemów. Spróbujemy ustawić to na xorg-u, tylko to trochę bardziej ryzykowne niż z xrandr-em, który nie zapisywał ustawień na stałe, dlatego upierałem się przy nim. Poradzisz sobie jak polecą X-y, w terminalu. Umiesz przechodzić na terminal na przykład na terminal 2, razem.

Ctrl+Alt-F2

Powrót do X-ów.

Ctrl+Alt-F7

lub (przy gdm z gnome)

Ctrl+Alt-F1

Spróbuj.

Chodzi o to by zrobić takie ustawienia.

https://wiki.archlinux.org/index.php/multihead#Example:_dualhead_configuration_using_absolute_coordinates

Lub to z twoimi parametrami.

https://wiki.archlinux.org/index.php/multihead#Example:_dualhead_configuration_using_relative_coordinates

Edycja:=============================================================

Nie wiem dlaczego pomyślałem o tym dopiero teraz, bo może to wina konfiguracji ze środowiska graficznego, blokuje zmiany. Ja używam Debiana z Gnome, ale sprawdzałem też w Openbox-e i wszytko było prawidłowo. Jakiego masz tego Minta, jakie środowisko graficzne tam używasz dokładnie, to wezmę i sprawdzę na takim samym Mincie, co on tam miesza.

Przepraszam że dopiero teraz odpowiadam, spróbuje pobawić się z tymi X’ami. Posiadam Linux Mint 19.1 Cinnamon 64bit

Nie jest to trudne, ale trzeba uważać. Jak się pomylisz zostanie tryb tekstowy i trzeba skasować/zmienić plik który edytowałeś, pamiętaj co robiłeś. Jak nie wiesz co zrobić to pisz. Jeżeli to jest Cinnamon, czyli zmodyfikowane Gnome , to musisz usunąć/przenieść plik konfiguracji ekranów (bo on może wpływać na ustawienia) i nie powinno być problemów jak dobrze wyedytujesz xorg.conf. Plik konfiguracji ekranów podejrzeć możesz w ten sposób.

cat ~/.config/monitors.xml