Linux Mint 9 ( remix ) - wiele problemów/pytań?

(VenomX) #1

Witam,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż jestem początkującym użytkownikiem linuxa ( Mint 9 - remix ) Mam kilka pytań które mam nadzieje rozwiążą moje problemy dotyczące systemu .

1 . Problem dotyczy partycji. Jaką partycje powinienem utworzyć i w jaki sposób aby linux ją widział jak i reszta programów ? Np : aplikacja Jdownloader przy zapisie wyboru plików widzi tylko :

/home

/home/venomx

/

Dlaczego nie widzi innych partycji NTFS ? oraz utworzonej EXT4 ?

2 . Podczas uruchomienia Minta przy bootcowaniu raz na jakiś czas pojawia się informacja na temat jakiegoś testu. Naciśnięcie klawisza C pomija test. Problem w tym, że test ten nie jest w stanie się sam ukonczyć i konieczne jst jego pominięcie naciskając klawisz C. W jaki sposób rozwiązać problem aby testy więcej się nie pojawiały ?

1. Podczas kolejnego logowania ( uruchamiania Minta ) Linux przywraca wszelkie poprzednie sesje wykonywane w systemie. Jeżeli poprzednio otworzyłem przeglądarkę Firefox to przy kolejnym logowaniu ją automatycznie otworzy. W jaki sposób wyłączyć tę opcje ? Chciałbym aby system nie przywracał sesji .

2. Chciałbym was prosić o pomoc, chodzi o otwieranie plików *txt jak i innych w aplikacji Gedit. Podczas otwarcia otrzymuje zapytanie :

Za każdym razem muszę kliknąć na wyświetl aby plik tekstowy się pojawił. Pragnę aby pliki tekstowe uruchamiały się automatycznie ( bez zapytania ) - jest taka możliwość ?

Bardzo dziękuję za rozwiązanie moich problemów .

Pozdrawiam.

(Sawyer47) #2

1) Dlaczego nie widzi innych partycji NTFS ? oraz utworzonej EXT4 ?

A partycje te są zamontowane i widzi je nautilus? Są widoczne w katalogu /media ?

Jeśli upewnisz się co do powyższego i nadal problem będzie występował, podaj jak masz podzielony dysk oraz pokaż zawartość /etc/fstab

2) To sprawdzanie systemu plików, ich wyłączenie nie jest rozwiązaniem problemu, a jego obejściem. Nie wiem jak w Mincie jest, ale naciśnięcie Esc podczas uruchamiania powinno wyłączyć graficzny bootsplash i pokazać komunikaty – być może będą przydatne w zdiagnozowaniu problemu.

3) gnome-session-properties → Opcje

4) Nautilus → Edycja →Preferencje → Zachowanie → Wykonywalne pliki tekstowe

(VenomX) #3

1) Dlaczego nie widzi innych partycji NTFS ? oraz utworzonej EXT4 ?

Kiedy wejdę w MÓJ KOMPUTER, partycje NTFS jak i utworzona EXT4 jest widoczna, jednakże jeżeli włączę program Jdownloader lub program do tworzenia kopii zapasowych , programy nie widzą żadnych innych partycji niż :

Jdownloader :

/home

/home/venomx

/

program do tworzenia kopii zapasowych :

keggw5.png

Dlaczego nie ma wyboru zapisu na partycji ext4 utworzonej przeze mnie lub na NTFS ?

Zrzut ekranu z programu Gparted :

W programie Nautilus nie mam /media - wygląda to tak :

3) gnome-session-properties → Opcje

Nie mogę odszukać gnome? Gdzie dokładnie się znajduje ?

4) Nautilus → Edycja →Preferencje → Zachowanie → Wykonywalne pliki tekstowe

W aplikacji Nautilus w edycja - preferencje mam tylko takie zakładki :

2zxsi7r.png

(Ishnet) #4

Z tego co widać, nie masz po prostu zamontowanych tych partycji. Zamontuj je, np. w /media albo w /mnt i wszystko powinno być OK.

(VenomX) #5

Przepraszam ale jestem początkujący i nie wiem w jaki sposób mógłbym zamontować te partycje ? Proszę o szczegółową podpowiedź .

(saturno) #6

Najprościej użyć Disk Manager: http://flomertens.free.fr/disk-manager/index.html

W repozytoriach Debiana jest więc i w Ubuntu też powinien być.

(VenomX) #7

W repo nie posiadam Disk Manager a instalując z DEB wyskakuje : Błąd: Niemożliwe spełnienie zależności: python2.4

W jaki sposób zainstalować poprawnie aplikacje ?

Kolor czerwony jest zastrzeżony dla administracji.

Usunąłem

Areh

(Ishnet) #8

Ale chyba z wyszukiwarek potrafisz korzystać?

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&b ... 1da9ea4325

(VenomX) #9

Działam według tego poradnika :

http://www.ubucentrum.net/2009/05/fstab ... tycji.html

Chciałbym zamontować partycje NTFS : ( zrzut z Gparted )

Według poradnika do pliku fstab na końcu powinienem dopisać :

/dev/sdb2 /media/pobrane/sdb2 ntfs-3g defaults,user,locale=pl_PL 0 2

Po restarcie system nie wstał - coś poszło nie tak. Musiałem wykasować wpis z płyty Live CD .

Ktoś podpowie co robię nie tak ? dlaczego montowanie nie zadziałało ?

(marcin82) #10

Najpierw utwórz katalog:

sudo mkdir /media/pobrane

Wpisz do /etc/fstab powinien wyglądać tak:

/dev/sdb2 /media/pobrane ntfs rw,defaults 0 0

Odpowiednio zmodyfikuj wpisy dla każdej z partycji, którą chcesz montować na stałe. Oczywiście kolejne katalogi też sobie utwórz. Musi działać, nie ma bata.

(VenomX) #11

Bardzo dziękuję za pomoc - działa ! ! Czy mógłbyś napisać przykład dla partycji EXT4 ?

EDIT

Utworzyłem zwykłą partycje ext4 w programie Gparted. Kiedy chcę zapisać dany plik pojawia się informacja :

Nie można zapisać pliku /media/Linux - pomoce n/Niezapisany dokument 1.

Brak uprawnień do zapisania pliku. Proszę sprawdzić, czy wprowadzone położenie jest poprawne i spróbować ponownie.

Dlaczego tak się dzieje ?

Pozdrawiam.

(marcin82) #12

Dla ext4 :

sudo mkdir /media/nazwa_katalogu

W /etc/fstab:

/dev/sdbX /media/nazwa_katalogu ext4 defaults 0 2

X - numer partycji (zobaczysz to też po wydaniu komendy):

sudo fdisk -l

====

Partycja ext4, którą utworzyłeś otrzymała jakiś numer => utwórz sobie katalog o dowolnej nazwie i ją tam zamontuj w sposób opisany powyżej.

(VenomX) #13

Bardzo dziękuję za pomoc przy punkcie numer 1.

Proszę innych użytkowników o pomoc w dalszych punktach .

Pozdrawiam.

(Sawyer47) #14

3) gnome-session-properties to nazwa programu, więc o ile jest domyślnie w Mincie to uruchom przez terminal bądź okienko uruchamiania (zazwyczaj Alt+F2),

4) Spróbuj może przez program gconf-editor

gconf-editor → apps → nautilus → preferences → executable_text_activation → ustaw na → display

(VenomX) #15

4)

gconf-edito t - jest zainstalowany, jednakże w żaden sposób nie potrafię odszukać tego programu, uruchomić. Gdzie on się znajduje ?

(Sawyer47) #16

To gdzie się znajdują jego pliki nie ma znaczenia, powinno dać się go uruchomić z poziomu terminala bądź Alt+F2 (wpisujesz po prostu jego nazwę: gconf-editor). Jeśli jednak naprawdę chcesz znać położenie jakiegoś programu, użyj z poziomu terminala programu whereis. Przykład użycia u mnie

$ whereis gconf-editor

gconf-editor: /usr/bin/gconf-editor /usr/share/gconf-editor /usr/share/man/man1/gconf-editor.1.gz

A nie ma Firefoksa w tym samym konfiguratorze, tylko na zakładce Programy startowe?

(VenomX) #17

@nr47 - jesteś wielki ! Bardzo dziękuję .

Problem związany z otwieraniem plików tekstowych rozwiązany.

Problem związany z ładowaniem Firefoxa również !

:slight_smile:

Jedyny problem to z testami podczas bootowania systemu, nie wiem dlaczego nie mogą zostać ukończone ? Czerwona dioda się nie pali i nic się nie dzieje.

Kiedy włączyłem klawisz Esc widać było iż % nie idą w górę a stoją w miejscu. Czemu tak się dzieje ? Test nie może zostać ukończony przy czym ręcznie trzeba go zakończyć .

EDIT

Jak to jest z niektórymi programami ?

Instalowałem kilka i nie są one dostępne w menu programy. Nie wiem jak je uruchomić.

Np : CDemu - aplikacja jest na pewno zainstalowana ale nie widac jej z poziomu menu programy. Jak ją uruchomić ?

(Coman Pl) #18

Z tego co pamiętam CDemu dodaje sie jako aplet do panelu.

Klikasz prawym na panel>dodaj do panelu i szukasz w liscie CDemu.

(system) #19

Prawym przyciskiem myszy na Menu -> Edytuj/zmodyfikuj menu i tam w odpowiedniej zakładce klikasz po prawej stronie na Nowy element. Otworzy Ci się okienko, w którym musisz podać nazwę programu.