Linux na słaby komp

Nie odtwarza, czy masz ściszony? Zobacz sobie na konsolę i wpisz alsamixer. Niestety to jest aplikacja konsolowa i nie mam pojęcia jak można tu zmienić ustawienia na dotykowym.

Dodam tylko że jest jeszcze bardzo lekki, polski linux o nazwie 4MLinux: https://distrowatch.com/table.php?distribution=4mlinux

Lekki to może i jest ale mało praktyczny.
Pracuje się na koncie root-a!
Brak graficznego menadżera pakietów w XXI wieku!
Sto razy wolałbym zainstalować Debiana z MATE niż takie wynalazki.

Sam system nie robi takiej różnicy na słabym kompie. Większą różnicę robi środowisko graficzne.
A co do przeglądarek to chyba Firefox wygrywa ze względu na to, że rozdziela się na mniejszą ilość wątków niż przeglądarki oparte na silniku Blink/Webkit. Przy procku 1C/2T może być lepiej.

Jakbyś znalazł gdzieś po cenie złomu (koniecznie tanią, bo szkoda marnować 30-40 zł) jakąś grafikę Nvidii też może by było lepiej. Sam używałem czegoś podobnego i zauważyłem, że choćby stary GeForce 440MX na sterownikach producenta odciążał procesor jeśli chodzi np. o filmy na YT. Ale to tylko zalecenie, nie konieczność ani żadna święta reguła.

1 polubienie

Linux ze sterami i wszystkim, co trzeba, to jego jest więcej parę razy, co poczciwego XP.
U mnie dopiero mandriva ruszyła znośnie (za ciepły procesor i nawet wymiana pasty niewiele zrobiła). Minty miały też wszystko, ale na tym konkretnie moim sprzęcie - były za wolne.
Trzeba testować linuxy pod konkretny sprzęt.

posiadam Xbuntu tylko że mam jeden problem…dzwięk mi przycina skacze przeskakuje podczas słuchania muzyki

Witam, co polecicie na:
Thinkpad t43 Intel Mobile Pentium M 770
2 GB DDR2 PC4200
80GB 5200RPM

Obecnie jest XP działa dobrze, korzysta z tego starsza osoba, włącza tylko przeglądarkę(firefox - sklepy internetowe, portale informacyjne, przepisy itd) przy ładowaniu www jest 100proc procesora ale da się korzystać.
Waszym zdaniem lepiej zostać przy obecnej konfiguracji aż do śmierci komputera lub do czasu kiedy strony nie będą się otwierać ze względu na starą wersję przeglądarki(a pewnie prędko to nie nastąpi) czy zainstalować jakiegoś lekkiego linuksa. Obecnie nie ma zainstalowanego antyvirusa bo obciąża komputer.
Testowałem lubuntu i było ok wifi, audio, grafika działały bez konfiguracji, system działał szybko(i to z pendrive) strony wczytywały się jak na xp, zużycie ram podobne jak na xp. Czy jest jeszcze jakaś inna lekka i stabilna dystrybucja. Dobrze żeby system działał stabilnie nie sprawiał problemów bo nie ma się kto tym zajmować na co dzień. Jeśli Lubuntu będzie najlepszą opcją to czy podczas instalacji będzie możliwość usunięcia wszystkich aplikacji i zostawienia tylko firefox?

Użycie Linuksa na pewno będzie lepszą opcją pod względem bezpieczeństwa i aktualności oprogramowania. Lubuntu to nie najgorszy wybór na początek, chociaż osobiście poleciłbym ci Antergosa z jakimś lekkim środowiskiem graficznym (openbox, xfce).
Usuwanie programów pod Linuksem nie przyspieszy ci komputera, tylko zwolni trochę miejsca na dysku (niewiele). Tutaj nie zapycha się rejestr, autostart czy co tam jeszcze jak pod Windowsem.
Instalacja Antergosa jest bajecznie prosta, zobacz tutaj https://www.youtube.com/watch?v=aXABUm4IE58

@mateo1995
Po pierwsze programem Glary Utilites windowsa oczyścisz kompleksowo kompa wiele gb śmieci zniknie ! -oczyść dysk i rejest temp -oczyść prywatność czyli historia i cookie

  • defragmentacja potem jeśli jest to przegłądarka FireFox lub Chrome to zapomnij o nich, one zjadają zasoby ! Opera wystarczy !

Jeśli to nie zadziała, polecam mój faworyt na którym długo siedziałem Linux Manjaro na gui Xfce ma normalny wygląd pulpit pasek zadań memu start zaloguj wyloguj… ISO to 1.1Gb pobierania, a potem można zrobić obraz na pendrive. Gdy już zrobisz poprawnie ustawianie partycji i instalke to jakieś 20min czekania i system będzie gotowy do działania. Potem jak już chcesz ułatwić sprawę ustawiasz skin ala xp, dostosowujesz menu ala start win7 i pobierasz przez specjalny menager pobierania który sam instaluje OPERA lub też inne przeglądarki można też pobrać Vlc player do filmów i muzy i sterownik do odczytu plików z androida gdy wtykasz usb … Więcej nie trzeba dla starszej osoby.
Pozdro.

https://xubuntu.org/getxubuntu/requirements/