Linux "nie widzi" dodatkowej pamięci?

(stranger 004) #1

Witam!

Otóż posiadam komputer z "karmelowym koliberkiem" który ma wstawione 2 "kości": pierwsza to DDR 512mb kingston, a 2 to j.w. ale 256mb. W tej konfiguracji everest w virtual box-ie pokazuje mi, że mam pamięci 589mb. Natomiast kiedy zamiast kości 256mb "wsadziłem" 512mb, to everest pokazał mi dane wartości z poprzednimi :roll: ? Zastanawiam się dlaczego, skoro zwiększyłem pamięć z 768mb do 1GB?

(marcin82) #2

Zobacz ile masz przydzielonego ramu dla wirtualnej maszyny w ustawieniach. Całości nie przydzielisz, bo musi pozostać conajmniej połowa dla komputera/systemu hosta.

Wpisz w konsoli polecenie:

cat /proc/meminfo

pamięc fizyczna to "total" - 1 od góry.

(stranger 004) #3

ok. Dzięki [-o<

(roobal) #4

W Linuksie sprawdź ile Ci wykrywa pamięci, np. poleceniem free.

Pozdrawiam!

(stranger 004) #5

Sorki, ale nie udało mi się sprawdzić (jestem jeszcze "zielony") jeżeli chodzi o system linux, dlatego prosiłbym kogoś, o wskazanie w jaki sposób mam wpisać polecenia :slight_smile:

(etam) #6

programy -> akcesoria -> terminal

Ale chyba czytelniejsze będzie: system -> administracja -> monitor systemu -> zakładka zasoby

(stranger 004) #7

Dzięki za instrukcje - wygląda to następująco: pamięć całkowita 686,6MB, wykorzystana +/- 484MB, przestrzeń wymiany - pamięć całkowita 949,1MB, wykorzystane +/- 80MB.

-- Dodane 02.03.2010 (Wt) 9:49 --

udało się :slight_smile: teraz "widzi" 949mb całkowitej, ale... czy mogę tym samym zwiększyć pamięć w wirtualnej maszynie?