Linux obok windowsa

(Kubakuderski) #1

mam takie jedno pytanie....mam na cd linuxa madrive 2007 one ...spodobal mi sie tre system, wiec chcialbym go sobie zainstalowac obok xpeka. na pulpicie jest cos takiego live instal i tam jest zeby zainstalowac z wolnego miejsca windows. tutaj pytanie czy wszystko bedzie dzialac ok i jak bedzie wygladal wybor systemu??

(BiałyPL) #2

Kuhar na vortalu jest demonstracja jak przygotować kompa do instalacji Linuxa i przebieg jego instalacji. Sam zamówiłem sobie Ubuntu i po demonstracji wiem co i jak!! :mrgreen:

(Kubakuderski) #3

chodzi mi o to glownie czy bedzxie wybor systemu i jak on bedzie wygladac

(BiałyPL) #4

Tez o tym tam jest.

(mario@) #5

jest wybór systemu, jest to lista wyboru, a tu masz linka (2 filmik - instalacja Mandriva 2007)

http://www.mandriva.pl/produkty/info.php?p=prezentacja

(Heineken90) #6

Ja czekam na Ubuntu :slight_smile: Jak będziesz miał zainstalwaną Mendrive daj znać na prv :slight_smile:

(Kubakuderski) #7

jak by co to mam ta mandrive na live cd.....klikam na instalacje...zmniejszam partycje z windows...i?? nic sie nie dzieje...instalator sie zamyka :o :shock:

(Adrian Nawrocki) #8

Żeby zmniejszyć rozmiar partycji windowsowej musisz najpierw ją zdefragmętować. Mandriva one jest nie stabilną dystrybucją. Jak już to polecam Mandrvie 2007.1 free. W ustawieniu domyślnego systemu nie będziesz miał problemu. Ja jednak polecam Ubuntu i Debiana

(Kubakuderski) #9

to sobie ubunta pobiore ;p..... ile wystarczy na niego...mam wolne 6 gb z 35....

(Adrian Nawrocki) #10

No trochę za mało. Minimalnie musisz mieć 4GB, aby go zainstlować. Ja kiedyś linuksa miałem na partycji 15GB i dla mnie było za mało. Zainstalujesz3 gry i twardy dysk będziesz miał zapchany. Nie zapomnij o partycji swap

(Kubakuderski) #11

a kiedys czytalem ze jest program ktory odpala sie pod windows..a on instaluje linuxa na 1 partycji..minimalnie 5gb bylo...

jak to jest z nim...dacie link??

(Adrian Nawrocki) #12

Ten program chcba nazywa się wubi. Czy coś w tym stylu

(Kubakuderski) #13

a dobry jest??

(Michal B1990) #14

Wubi to na razie rozwiązanie testowe, instaluje Ubuntu na partycji wirtualnej, tak jakby był to zwykły program, nie trzeba tworzyć nowej partycji więcej informacji znajdziesz tutaj:

http://jakilinux.org/newsy/wubi-najprostsza-droga-do-ubuntu/

Ja używałem go przez jakiś czas i sprawował się dobrze.