Linux przez płytę, dla początkujących

Witam, chciałbym się zapytać czy mógłbym korzystać w pełnifunkcjonalnie z linuxa, otóż jakiego…

Doświadczenie z linuxem i styczność mam jedynie w hackingu (dla edukacji osobistej).

Mam Windows XP 2 partycje

‘C’ - na której znajduje się system Windows XP

‘D’ - na której znajdują się inne programy

Moje pytanie brzmi:

Czy mogę ściągnąć wgrać na płytę itp. Otóż chcę korzystać jedynie z płyty,

mieć windowsa xp normalnie i wszelkie inne partycje,

Móc zainstalować programy w linuxie, KDE lub Gnome co lepsze … ?

Prościej:

Wkładam płytę (Bios itp) mam i mam linuxa, wyciągam mam windowsa,

  1. Pytanie - chodzi o sterowniki, czy sterowniki z linuxa nie będą się kolidowały z zainstalowanymi sterownikami Windowsa XP?

Jaki linux, jak to wszystko zrobić itp…

Złączono Posta : 13.07.2005 (Sro) 21:33

Dodam, że linux musi być po polsku,

Sprzęcior:

AMD Duron 1200 Mhz

128 DDR MB Ram

GeForce 3 Ti 200 Tornado

W wersji knoppixa uruchomionego bezpośrednio z płyty nie da się nic zrobić na dysku. Zapisać, instalować itp. itd.

Jedyne wyjście to utworzyć sobie nową partycję a następnei na niej zainstalować linuxa (może być ten bootowany z płyty - on ma mozliwośc instalacji). tedy bez problemu zainstalujesz każdy program.

Złączono Posta : 13.07.2005 (Sro) 21:42

linuxa ściągniesz np. z

http://www.simp-st.pl/mos/index.php?opt … &Itemid=43

(lub słowo kluczowe w google: linux download)

Złączono Posta : 13.07.2005 (Sro) 21:43

aha sterowniki nie będą kolidowały - linux sam domyślnie podczas bootowania instaluje wszystkie potrzebne sterowniki do urządzeń obecnie podłaczonych do komputera wiec nie masz się co tym przejmować

Sorka za pisanie posta pod postem

A gadu-gadu ? będzie ?

Złączono Posta : 13.07.2005 (Sro) 21:55

ftp://jack.oeiizk.waw.pl/pub/Linux/educd/ Mam stąd to wszystko ściagnac ?

jeśli poprawnie skonfigurujesz połaczenie netem to tak gg z knoppixa będzie - knoppix ma wbudowanego klienta gg

Jak zrobić połączenie z netem ? mam TP DSL 1 Mega

Złączono Posta : 13.07.2005 (Sro) 22:05

Narazie sciagam linux_educd_041

Złączono Posta : 13.07.2005 (Sro) 22:25

A to home… to co to jest? też mam to sciagnac jak chce z plyty linucha?

sterowniki powinny się same zainsatlować i internet od razu powinnien być wykrywany.

a chcesz zrobić partycje specjalnie na linuxa? jak tak to powinneś mieć folder /home. tutaj jest o tym tylko że na innego linuxa

Chce z płyty !!

więc wg mnie nie musisz tego czynić. ściagnij obraz wypal zainstaluj i zbootuj linuxa i korzystaj.

KDE lepsze jako środowisko graficzne a do tego możesz je spolszczyć. tutaj jest opis krok po kroku :slight_smile:

Ale ja chce miec winde dla rodzicow ! i linuxa tez wiec ?

możesz uruchamiać winde w wirtualnym systemie z linuxa programem np. win4lin http://www.win4lin.com lub stworzyć osobną partycje dla rodziców gdzie mógłby stać os microsoftu a dla siebie wytworzyć powiedzmy partycje 8 gb (bo wydaje mi się że tyle wystarczy) i na niej linuxa wstawić

Nom, a jak postawie, zainstaluje knoppixa to co mi się bedzie włączało ?

Win czy Linux ? Chciałbym mieć do wyboru…

Powinien się zainstalować bootloader, czyli “wybierałka” do systemów :slight_smile:

[quote name=>Ziom<]Powinien się zainstalować bootloader, czyli “wybierałka” do systemów

[quote name=>Ziom<]Powinien się zainstalować bootloader, czyli “wybierałka” do systemów :slight_smile:

ona tak jakby zawsze była tylko nie była aktywowana jak miałeś tylko jeden system. jak będziesz miał dwa to nic dodatkowego nie będziesz musiał instalować. bootloader się sam pokaże

Dobra robie partycje 4 GB pod Knoppixa, kopiuje pliki z płyty i luuz

Tylko jaki system plików ?

Będe to robić partition magic

nie wiem czy PM obsługuje te systemy plików ale podam ci niektóre które są obsługiwane przez linux

minix

Najstarszy, uważany za najbardziej niezawodny, jednak posiada on znaczne ograniczenia (brakuje niektórych znaczników czasu, nazwy plików mogą mieć maxymalnie 30 znaków, system plików może mieć co najwyżej 64 MB ).

xia

Zmodyfikowana wersja systemu minix, w której zostały podniesione limity: maxymalnej długości nazwy, oraz rozmiaru systemu plików. Żadne nowości nie zostały wprowadzone. Nie jest zbyt popularny, jednak istnieją dowody, iż działa całkiem dobrze.

ext2

Najbogatszy w możliwości system plików Linuxa, aktualnie jest najbardziej popularny. Zaprojektowany z myślą o zgodności wzwyż, dzięki czemu powstanie nowej wersji nie oznacza potrzeby konwersji.

ext

Starsza wersja ext2, nie jest zgodna wzwyż. Aktualnie nie używany, większość ludzi używa ext2.

więcej informacji o systemach plików na linuxa możesz znaleśc tu

Zrobiłem partycje wszystko ok, system plików (ext3)

Tylko jak właczam kompa pisze mi:

Boot from CD …

A pozniej Drive init failure, please enter drive… (coś takiego)

Wcisne enter i nic ;(

POMOCY !!

Jak chcesz wrócić do windy to:

W biosie ustawiasz bootowanie z płytki wkładasz płytke z windowsem. Usuwasz te twoje partycje tworzysz jedną z systemem plików ntfs i insalujesz winde

a jak nie to napisz o co chodzi bo nie kapuje twoich postów poszesz wszędzie HELP i nie wiadomo o co chodzi

Jak instalować jeszcze raz winde ???

Przecież ja tylko dodałem partycję :frowning:

Oto się wyświetla:

Disk Boot failure, insert system disk and pres enter

:frowning: :placze: