Linux przez płytę, dla początkujących

Uruchomić PM z płytki wywalić partycje linuksową i utworzyć jedną dużą windowsową.

JA chce mieć tamte wszystkie dane!

to masz problem

A płytkę nagrałeś bootowaną tzn. np.: “Nagraj dysk z obrazu zapisanego uprzednio na dyst twary” ?

Zakładam, że ściągnąłeś linux_educd_041.iso.

Po co odrazu dodawałeś partycje ? Nie lepiej najpierw zobaczyć “na sucho” jak to wygląda bez instalacji na HDD ?

Jak już zechcesz instalować na twardzielu, to EduCD ma opcje partycjonowania przy instalacji ( pamiętaj aby najpierw zdefragmentować partycję przed obcinaniem ).

Shark nie przewidział pewnych rzeczy.

Ok zrobiłem :slight_smile:

Tylko mam taki problem nie widać tej partycji (‘I’) czy będize widoczna tylko pod linuxem ? jak mam wgrać to … ?

młoda obczaiłem się z knoppixem

Złączono Posta : 14.07.2005 (Czw) 11:53

Ale PM widać ja

Local Disc (*:slight_smile: co mam zrobić ?

Chodzi o Linuxa ?

W konsoli terminala wpisujesz sudo knoppix-installer

Albo wybierasz instalację z menu KDE.

Windows nie czyta partycji linuksowych.

młoda podziwiam Cię, dzięki ~!~

Mam nadzieję, że jak zainstaluje to będę miał odrazu wybór systemu …

Ide do knoppixa i wpisuje komendę sudo knoppix-installer

Od tego jest boot loader, tu będziesz miał LILO wgraj go najlepiej w MBR (wybór będzie przy instalacji ).

Polecam jako lektórkę to ( przed instalacją i po ): Minipodręcznik.pdf

Co to jest LILO ?

Mam nadzieję, że jak wpisze sudo knoppix-installer zainstaluje mi się i będę miał wybór no nie ?

Złączono Posta : 14.07.2005 (Czw) 12:15

Eh jak chcę zrobić przez to sudo to wyświetla się jakiś błąd klikam ok i menu partycji,

a nie mogę sobie zawartość płyty skopiować ?

Please make sure …

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/LILO

Ściągnij sobie Minipodręcznik ( link w moim poprzednim poście ), tam masz całą instalację opisaną dokładnie i z obrazkami.

Jeśli dopiero zaczynasz, to polecam najpierw sobie poczytać, pobawić się, a nie odrazu brać się za instalowanie, oszczędzisz sobie nerwów ( w tym dziale masz temat przyklejony w którym jest masa fajnych linków ).

Po tych wszystkich pytaniach widać że na razie nie masz zielonego pojęcia o Linuksie, bo to o co pytasz to podstawy. W takim wypadku, zanim go zainstalujesz, lepiej pobaw się przez jakiś czas Knippiksem, czy tym Linux-EduCD z płyty, a w tym czasie radzę zapoznać sięz linkami podanymi w wątku: Dla wszystkich chcących zacząć przygodę z Linuksem.

Nie jestem złośliwy, po prostu tak będzie lepiej dla Ciebie, bo w tej chwili to możesz sobie (dyskowi i danym) zaszkodzić.

co do rozpoczęcia przygody z linuxem moge ci polecić kilka artykułów z których sam korzystałem i korzystam, niektóre ebooki mam u siebie na dysku i jak będziesz chciał to pisz na PW :slight_smile:

:arrow: 1 - artykuły na temat instalacji , bezpieczesństwa, administracji, pogramów itd. bardzo dobre artykuły.

:arrow: 2 - na temat m.in odzyskiwania zapomnianych plików, instalacja i konfiguracja protokołu IPv6 i automatycznych logowań za pomocą kluczy SSH

:arrow: 3 - m.in o podstawowych komendach shella, instalacji wine - programu emulującego windows, podstawy linuxa, na temat polonizacji środowiska graficznego KDE, instalacji i uruchamianiu MYSQL itd :wink:

Tylko, że w tym minipodręczniku wszystko dzieje się inaczej wyskakuje błąd:

The installer detected thatthe installation requierements are not fullfilled yet.

Please make sure that you have an free partition with at least 128 MB if you don’t have 512 MB Memory or more.

In the followind menu you can start some tools to partition your harddrive.

If you really know what you are doing start with: IGNORE_CHCECK=1 sudo knoppix installer to avoid the menu.

Złączono Posta : 14.07.2005 (Czw) 12:44

Co to jest?

Pozniej jest menu partycjonowania

Wybierz działąnie

1.Partycjonowanie - jak wejde wyswietli sie ten blad

2.Wyjscie

"Instalator dostrzegał błędy, instalacja w pełni nie jest spełniona jeszcze.

Proszę upewnij się, że masz wolne miejsce z przynajmniej 128 MB, jeżeli nie masz 512 Pamięci MB albo więcej.

W menu followind możesz rozpocząc działanie z niektórymi narzędziami by dzielić twój dysk twardy.

Jeżeli naprawdę znasz od czego rozpoczynasz: IGNORE_CHCECK = 1 instalator knoppix sudo, by uniknąć menu."

wychodzi na to że jest jakiś błąd w systemie plików :? czy wykonałeś dobrą partycje z odpowiednim systemem plików na twoją dystrybucje linuxa?

Dałem ext3 …

A swapa zrobiłeś?

A co to jest? nie robiłem,

Zrobiłem tylko partycję w PM

prosze o swapie na linuxa

  1. Jest to 95

  2. Nie ma do knoppixa