Linux - pytania przed migracją z Windowsa

Mam taki problem. Nie wiem czy zmienić wina xp właśnie na linuxa. A i czy większość programów, które mam na kompie będzie chodzić?? A i czy będzie chodził Microsoft Office?? Pewnie nie. A i czy potrzeba antywirusa??

nie wiem jakie masz programy ,ale ztym moze byc klopot.

hym… tego się najbardziej obawiałem :frowning:

stwórz nowa partycje dla 2 dysku którym może być linux jeśli masz problemy co do wyboru sytemu, bo każdy ma coś w sobie i xp i linux więc jest to trudny wybór.

linux korzysta z innych programów, narzędzi itd. prawie wszystkie potrzbne aplikacje sa już w zestawie linuxa.

Microsoft office ma zastosowanie wyłacznie w systemach windows 9x/nt itd. alternatywa jest OpenOffice

możesz sobie zainstalować jeśli widzisz taka potrzebe lecz nie musisz odrazu bo aż takich kłopotów nie trzeba się spodziewać po tym systemie :wink:

Hym… ale jedno mnie tylko zastanawia. Np zostawię foldery po windowsie np z jakimiś programami, to linux je odczyta?? A i czy odczyta też pliki doc?? wiecie ja pierwszy raz sie spotkam z linuxem :smiley:

tego nie wiem. pamiętam że jest program tzw cedega dzięki któremu jest możliwośc grania w gry dostępne wyłacznie na windowsach

Zależy, czego potrzebujesz, ale większość aplikacji w Windows ma swoje odpowiedniki w Linuxie. Tylko trzeba trochę “podłubać”. :slight_smile:

Office? Raczej nie. Ale jest darmowy Open Office! :smiley:

hym… no to już sam nie wiem…

To będzie najlepsze rozwiązanie. Ja np. mam Mandrake na drugim, 10-gigowym dysku. :smiley:

Boczi, a Linux odczyta te foldery które windows stworzył??

dokładnie o to chodzi. połaczenie przyjemnego z pożytecznym 8)

Foldery? Nie rozumiem. Z plikami .exe będzie problem. Jednak większość formatów jest obsługiwana.

BTW Temat proponuję przenieść do Systemu Operacyjne Linux.

hymmmm, ale jak to zrobic. Mam na jednym dysku już dane i na drugim… (ważne)

a jaka masz pojemnośc dysku? możesz przecież na tym drugiej partycji zainstalować linuxa tam gdzie znajduja się ważne dane i jak zainstalujesz wrazie jakiś kłopotów to format i przenosisz się na linuxa (wychodze z założenia że masz wina zainstalowanego tam gdzie nie ma ważnych danych)

40 Gb :frowning:

nie martw się ja również mam taka sama pojemnośc. albo sobie zakup większy dysk (ja przynajmiej mam taki zamiar) i wtedy podziel na nowo instalujac tego linuxa i wina jak będziesz miał ochote i jeszcze jedna partycje wytworzyć można dla tych ważnych danych w razie kłopotów lub korzystaj z tego co masz z zastosowaniem :

Nom tak mam.

więc możesz zainstalować linuxa na tej nie używanej “rezerwowej” partycji :-o

A mam takie pytanie który z tych systemów jest stabilniejszy?? Win Xp czy Linux??

Linux naturalnie … wyprzedza windowsa w bezpieczeństwie i stabilności