Linux-skąd ściągnąc wine, obsluga i przyciski na oknach


(Princeoffears) #1

Witam, mam kilka pytań odnośnie Linuxa Ubuntu.

Dodam iż dzisiaj go wgrałem na komputer i pierwszy raz mam z nim kontakt.

A więc.

1 - Jak zrobić by te trzy przyciski (zamknij, minimalizuj, maksymalizuj) na górze okna były zamiast po lewej to po prawej stronie ?

2 - Słyszałem o programie WINE (cos w tym stylu), który umożliwia odpalanie programów z windowsa. I jesli wgrało to sie razem z systemem to gdzie tego szukać,

a jak nie to skąd pobrac i jak zainstalować. ewentualnie co i jak sie robi.

3 - jaki komunikator polecacie ?

4 - jak ogólnie instalować programy bo jak pobieram to nie wiem co z tym zrobic =.=

Z góry dzieki

pozdrawiam


#2

Bartix666 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif


(Sawyer47) #3
  1. http://www.howtogeek.com/howto/13535/mo ... ntu-10.04/

  2. Programy → Centrum oprogramowania Ubuntu → wyszukaj wine

  3. Pidgin

  4. Programy → Centrum oprogramowania Ubuntu


(imeehow) #4

a nie wystarczy poczytać tutaj? http://start.ubuntu.pl/


(etam) #5

1 - http://lmgtfy.com/?q=ubuntu+przyciski+po+prawej

2 - Uruchamiasz terminal, wpisujesz komendę "sudo apt-get install wine1.2" i podajesz swoje hasło. To samo możesz osiągnąć przez System -> Administracja -> Menedżer pakietów Synapic, znajdź i zainstaluj pakiet wine1.2. Gdy to zainstalujesz, to zwykły dwuklik na dowolnym pliku exe w nautilusie uruchomi go w wine.

3 - pidgin

4 - Zależy jakie programy i co konkretnie pobierasz. Zdecydowana większość programów będzie w Synapticu (patrz punkt 2). A jeżeli pobierać, to pliki deb: ściągasz, dwuklikasz i dalej samo poprowadzi za rączkę.

Edit: Sorry za powtarzanie tego co już inni zdążyli napisać, ale jak zaczynałem to pisać, to jeszcze nie było żadnych odpowiedzi.


(Princeoffears) #6

bardzo dziękuję wam za pomoc ^w^

-- Dodane 09.08.2010 (Pn) 21:49 --

hymmm... kolejne pytanie:

dlaczego jak juz zainstalowałem wine klikam 2x na plik .exe bądz utwórz za pomoca wine to wyskakuje mi napis

"The file /home/bartix/Pobrane/nazwa pliku.exe is not marked as executable. If this was downloaded or copied from an untrusted source, it may be dangerous to run. For morde details, read about the executable bit." ?


(roobal) #7

Takie zabezpieczenie przed przypadkową instalacją wirusa. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku i we właściwościach zaznacz Zezwolenie na wykonanie pliku jako programu.

Pozdrawiam!


(nintyfan) #8

Ludzie bardzo często uruchamiają programy przez przypadek, choćby chcąc zobaczyć załącznik pocztowy, a tam niestety plik wykonywalny. Takie zabezpieczenie istnieje od lat 80' chyba. Do tej pory ma się dobrze i nie wymyślono niczego, co by mogło to zastąpić. Wymyślono jedynie jakieś uzupełniacze.


(Kaka') #9

Bartix666 ,

Co prawda poprawiłeś tytuł tematu, ale gdzie tu konkret? Popraw tytuł tematu na mówiący konkretnie o problemie. W poprzedniej wiadomości Areh podał przydatne linki, z którymi zalecam się zapoznać.

Więcej uwag nie będzie.