Linux - system plików i bootloader

Witam.

W najblizszych dniach mam zamiar zainstalowac sobie linuxa i mam dwa pytanka.

Stworzylem sobie juz partycje pod jego instalacje tylko nie bardzo wiem jaki system plikow wybrac bo tych linuksowych nie znam. Wiem ze jest EXT2 i EXT3 i nie wiem czy jeszcze jakies. Ktory polecacie i czym sie roznia?

I jeszcze jedno. Jak po zainstalowaniu linuxa i oppaleniu kompa wybiera sie system operacyjny, bo winde sobie zostawiam? Mam xp i chyba cos kiedys slyszalem ze przy odpaleniu windows wyswietla pytanie ktory uruchomic jesli znajdzie wiecej niz jeden system ale nie jestem pewien.


Zmiana tytułu

Asterisk

wybież ext3, ale musisz także utworzyc partycję wymiany danych swap

jak zainstalujesz lilo, będziesz miał do wyboru xp albo linuxa

Wszyscy oprócz ie7 polecają reiserfs! :wink:

Nie windows, a zainstalowany przez ciebie bootloader. Polecam

Gruba - jest wygodniejszy niż Lilo.

Odośnie tego swapu to i w mandrivie i ubuntu lepiej jest zrobić automatyczne rozmieszczenie, a dopiero później mozna sobie wprowadzić zmiany:P

A to niby dlaczego? Automatyczne robienie partycji jest często zawodne i rzadko kiedy automat dzieli mi partycje tak jak ja tego chcę. IMO, zawsze wygodniej/lepiej jest samemu podzielić dysk odpowiednio do swoich potrzeb.

Najlepiej to zrobić ręcznie,gdy masz dużo ramu,bez sensu jest ustawienie dużej partycji swap,chyba,że wiesz,że naprawdę będziesz potrzebował więcej swapu,to samo z ext2,ext3 - ponadto w dystrybucji często jest wiele zbędnych dla zwykłego użytkownika programów,automat nie uwzględni twoich potrzeb i przydzieli tyle miejsca,którego może nawet nie wykorzystasz,najlepszy jest tak samo indywidualny wybór pakietów,wiesz czego naprawdę potrzebujesz i tylko to instalujesz,np. na co ci pięć środowisk graficznych,jak używasz tylko jednego,jednemu może się podobać KDE,drugiemu Windowmaker,trzeciemu gołe X - Window - konsola w trybie graficznym :slight_smile:

Ja mam 2 reiserfs i działa mi szybciej na małych plikach niż to było na ext 3 !