Linux - system plików i bootloader


(Reksiul) #1

Witam.

W najblizszych dniach mam zamiar zainstalowac sobie linuxa i mam dwa pytanka.

Stworzylem sobie juz partycje pod jego instalacje tylko nie bardzo wiem jaki system plikow wybrac bo tych linuksowych nie znam. Wiem ze jest EXT2 i EXT3 i nie wiem czy jeszcze jakies. Ktory polecacie i czym sie roznia?

I jeszcze jedno. Jak po zainstalowaniu linuxa i oppaleniu kompa wybiera sie system operacyjny, bo winde sobie zostawiam? Mam xp i chyba cos kiedys slyszalem ze przy odpaleniu windows wyswietla pytanie ktory uruchomic jesli znajdzie wiecej niz jeden system ale nie jestem pewien.


Zmiana tytułu

Asterisk


(aero) #2

wybież ext3, ale musisz także utworzyc partycję wymiany danych swap

jak zainstalujesz lilo, będziesz miał do wyboru xp albo linuxa


(Centrumopowiastek) #3

Wszyscy oprócz ie7 polecają reiserfs! :wink:

Nie windows, a zainstalowany przez ciebie bootloader. Polecam

Gruba - jest wygodniejszy niż Lilo.


(Arialis111) #4

Odośnie tego swapu to i w mandrivie i ubuntu lepiej jest zrobić automatyczne rozmieszczenie, a dopiero później mozna sobie wprowadzić zmiany:P


#5

A to niby dlaczego? Automatyczne robienie partycji jest często zawodne i rzadko kiedy automat dzieli mi partycje tak jak ja tego chcę. IMO, zawsze wygodniej/lepiej jest samemu podzielić dysk odpowiednio do swoich potrzeb.


(Johny) #6

Najlepiej to zrobić ręcznie,gdy masz dużo ramu,bez sensu jest ustawienie dużej partycji swap,chyba,że wiesz,że naprawdę będziesz potrzebował więcej swapu,to samo z ext2,ext3 - ponadto w dystrybucji często jest wiele zbędnych dla zwykłego użytkownika programów,automat nie uwzględni twoich potrzeb i przydzieli tyle miejsca,którego może nawet nie wykorzystasz,najlepszy jest tak samo indywidualny wybór pakietów,wiesz czego naprawdę potrzebujesz i tylko to instalujesz,np. na co ci pięć środowisk graficznych,jak używasz tylko jednego,jednemu może się podobać KDE,drugiemu Windowmaker,trzeciemu gołe X - Window - konsola w trybie graficznym :slight_smile:


(Dragonlnx) #7

Ja mam 2 reiserfs i działa mi szybciej na małych plikach niż to było na ext 3 !