Linux uniwersalny

Jaką dystrybucję zainstalować, która jest w miare łatwa w obsłudze??

Czy bedzie na niej chodził xgl??

Czy wine umożliwi mi uruchomienie wszystkich programów i gier(niekoniecznie) pod windows i czy jest on łatwy w obsłudze??

Czy mając linuxa będe miał wysoki komfort korzystania z komputera i jego mozliwości ?? Czy nie będzie problemów ze sterownikami??

Planuje zakup porządnego kompa, ale póki co mam duron 850mhz, 256mb sdram, riva tnt2 32mb. Proszę o opinie expertów, gdyż zastanawiam się nad przesiadką z windowsa xp na linuxa.

Jezeli chcesz się przesiąc na Linuxa powinienieś posiadać umiejętnośc szukania i czytania. Praktycznie każdy temat w tym dziale się o tym rozchodzi. Wystarczy chcieć :frowning:

Według mnie dwoma najlepszymi i przyjaznymi nowemu użytkownikowi dystrybucjami są SUSE i Ubuntu i na tych dwóch distrach da się w miarę łatwo odpalic Xgl. Co do Wine - jest łatwy, ale o wiele wydajniej będzie znaleźc odpowiednik programu pod GNU/Linux, poprostu przez Wine programy działają często wolniej niż pod Win… J

Jeżeli chodzi o sprzęt - hmm słaby, więc trzeba będzie pogrzebać i powywalac parę zbędnych rzeczy. Nie widzę raczej sensu odpalanie Xgl…, na pewno będzie chodził wolniej niż gdyby go nie było (ale zawsze można spróbować). Środowisko graficzne to Gnome, lub lepiej (lżejsze) XFCE. Jeżeli chesz możesz spróbować Ubuntu lub Xubuntu (6.06), jest bardzo łatwy i przyjazny.

Co do obsługiwanych urządzeń - zależy jakie masz ;] Z tym jest różnie, nie da się ukryć.

Hmm gry… można z powodzeniem grać, ale na lepszym szprzęcie, nie na tym który masz obecnie. Oczywiście nie w najnowsze tytuły, ale takie GTA:SA to tak (oczywiście nie masz gwarancji, że zadziała!)

Pamiętaj: pod GNU/Linux nic nie zastąpi ci mózgu, dużo chęci i umiejętności szukania po forach/googlach itp. :wink:

Na poczatek i do nowych kompow polecam ci najnowsze suse i ubuntu. Oba maja XGL, krote wcale nie jest takie zasobozerne jak sie niektorym wydaje.

Wine umozliwy ci obsluge tylko prostych programow spod windowsa, ale nie gier (do gier jest swietna zreszta cegega, kosztuje ok 70 zl np. w sklepie mandrivy). Do takich programow jak np photoshop jest platny crossover.

Wine mozesz troche przerobic przez chyba wine tools i odpali ci jakiegos starego photoshopa itp, ale ogolnie samo wine obsluguje na razie raczej proste programy.

Tak włąsnie myslałem…

Wszyscy mówia mi ze albo ubuntu albo suse. Ale zaje**** jest ten xgl. Po prostu wymiata, nawet vista niedorówna. I do tego ma o wiele mniejszse wymagania.

Ale jednak da sie odpalić jakimś emulatorem programy z windowsa pod linuxa. A to najważniejsze.

W sumie linux jest mniej pamięciożerny niż win xp zatem nawet programy pod emulatorem będa mi tak samo chodziły jak pod win xp lub szybciej.

Zamierzam kupić sobei lepszego kompa i przy oakzji zaciekawił mnie ten xgl.

Słyszałem coś o nowym wine, podobno ma byc o wiele lepszy.

Zamierzam się przerzucić na linuxa z jednego równie waznego powodu jak inne. Jako ze bede miał 1 kompa a mam jeszcze brata, który zwykle siedzi na komputerze wtedy kiedy ja chce siedziec.

To rozwiazanie jest jedno:

  • kupić porządny komp

  • kupić 2 zesatwy klawiatury i myszki(pod usb i pod ps/2)

  • kupić 2 monitory

  • mieć 2 wyjscia kary graficznej

  • zainstalować i odpowiednio skonfigurować linuxa

Pomysł ten poruszyłem na forum ks-ekspert. I będą o tym pisali w numerze lipcowym. Chociaż może ktoś z was wie jak to zrobić, nie tylko pod linuxem ale i windą ???

Nie jakimś tylko Wine. I nie emulatorem, Wine Is Not Emulator !

Nie licz na to. (chociaż zależy jakie programy) Lepiej używać odpowiedników pod GNU/Linux.

Pewnie chodzi ci o Wine-doors. http://www.wine-doors.org No ale sobie jeszcze poczekamy.

A z tym dzieleniem, no możesz spróbować, życzę powodzenia :slight_smile:

Zdecydowałem się na ubuntu… Póki co będe miał 2 systemy na kompie, ale zamierzam całkowicie zrezygnować z xp-ka. Z czego słyszałem ubuntu jest małowymagający(o wiele mniej niż xp) i do tego partycje na linuxie chodzą szybciej. System partycjonowania jest inny niz NTFS chyba excoś tam…

Moglibyście mi podać skuteczne programy, kótre umożliwią mi korzystanie z programów napisancyh pod windowsa na linuxie. Te co podaliście to chyba nie wszystko?? Czy strona http://www.ubuntu.pl jest dobra, tzn wg was linuxiarzy…

W Linuksie nie jesteś skazany na jeden system plików, jest pare: ext2/ext3, ReiserFs/Reiser4, XFS, JFS… ale zwykłemu użytokwnikowi pozostaje wybór między ext3 i ReiserFS.

Co do korzystania z aplikacji Windows to Wine, a do gier Cedega. Ale nie marz o tym, że będziesz miał większość aplikacji z Windows pod Linuksem przez Wine… o wiele lepiej używać odpowiedników pod GNU/Linux… programy odpalane przez Wine chodzą zazwyczaj wooolniej niż pod Win (choć nie jest to regułą).

Zresztą wiele z Windy masz pod Linuksa… Opere, Firefoxa, Thunderbirda, GIMPa, Skype, OpenOffice, Azureus… itp itp… a i aplikacji “czysto” linuksowych jest bardzo dużo…

Co konkretnie chcesz odpalać z aplikacji windowsowych ?

Konnekta, Shareaze, mało skomplikowane gry

Mało skomplikowane gry - tak

Do programów odpowiedniki, szczególnie takich.

do ed2k jest aMule

komunikatory - Gaim, Psi, Kopete…