Linux w odniesieniu do gier

Witam.

Chcę sobie zainstalować Linuxa, może ktoś mi powiedzieć jakie mniej więcej gry by poszły na tym systemie??

Wiem że lepsze gry na nim nie idą tylko te słabsze a np: gra taka jak Diablo II poszła by na nim??

Niech ktoś przybliży mi ten temat :stuck_out_tongue:

thx z góry PZdr. :wink:

Linux nie jest systemem stworzonym do gier. Jednak wiele gier na nim działa. Na przykład wymieniona przez ciebie Diablo II ma platinium, czyli chodzi bez zarzutu pod Wine.

Cod4, Carbon i wszystki gry które wymagają minimum PixelSahder 2.0, ruszą bez większych trudności, nawet na Wine :wink:

Z Wine trzeba trochę bibliotek zawsze dograć i kopiować plików z Windows.

Z Cedega nic nie musisz robić, tylko zainstalować grę (tak samo jak w Windows).

:slight_smile:

Gry pisane pod Linuksa uruchomisz bez problemu. Te pisane pod Windows można spróbować uruchomić za pomocą wine. Zajrzyj tu: http://appdb.winehq.org/ - lista programów, które próbowano uruchamiać pod wine + opisy co działało, a co nie.

Niestety Cedega jest płatna, choć jest wersja demonstracyjna działająca przez 2 miesiące :slight_smile:

a tak w skrócie odpalenie kiery przez wina jest szybkie i proste , czy mozolne i trudne ; ) Pytam o wszystko co może mieć moim zdaniem znaczenie :roll:

Na linuksie nic nie jest proste i szybkie :slight_smile: Jeśli szukasz takiego prostego i szybkiego linuksa polecam Mandrivę x2. Tam masz wszystko od startu, niestety płatna, dobra wiadomość w tej chwili kosztuje 79,90. Nie wiem jak z Cedegą. Jakiś czas temu ten system kosztował 199zł. W przypadku Mandrivy płacisz za wstępne konfigurację, zainstalowane domyślnie pakiety i wsparcie techniczne. To samo możesz zrobić sam, ale musisz poświęcić na to swój czas, i troszkę się na tym znać, więc to w sumie za czas płacisz :slight_smile:

Wg mnie najprostszy Linux to Mint, ew. OpenSuse.

matiit W żadnym nie masz tylu bajerów jak w Mandi x2 zaraz po instalacji.

Bardzo różnie, jedną odpalisz od razu, inną po paru godzinach szukania po google, kolejnej nie uruchomisz choćbyś pękł, po prostu nie działają.

Opisy konkretnych przypadków tutaj: http://appdb.winehq.org/ (ale już podawałem ten link…)

a jeszcze pytanko więc proponujecie na start “Mandrivę x2” która jest płatna ona jest na CD? i licencja tą którą wykupię jest dożywotnia ?

:smiley:

Nie całkiem. Mandriva X2 jest na dvd, licencja hmm, nie bardzo rozumiem :slight_smile: System jest darmowy jak mówiłem, płacisz za wstępna konfigurację i bajery na starcie. Licencja jest tylko na wsparcie techniczne chyba 3 miesiące, zobacz to.

a czytam se tak w neci może lepiej by było sciągnąć i zainstalować całkiem za free “Ubuntu Ultimate Edition 1.8” 8) jak myślicie? dobra ta wersja jest ?

A wg. mnie najprostszy jest Ubuntu, ale to może dlatego że na nim najczęściej przesiaduje :slight_smile:

Ja CEDEGE kupiłem za 75zł :slight_smile:

Edit:

Z tego co widzę, to ta wersja to nic innego tylko dodatkowe programy które można pobrać i zainstalować w “normalnej wersji”. Dzięki takiej wersji możesz mieć po prostu “łatwiejszy start” z systemem.

Sam mam tą wersję, tylko chwilkę trzeba się pobawić. Sam mam tą wersję i nie narzekam :wink:

a coś za free całkiem w miare?

Pewnie że można, ale trzeba umieć

matiit

Ultimate Edition 1.8 upgradowane do games :wink: W sumie możesz upgratować na maxa i wyjdzie ci mandi x2 prawie :wink:

Jak on nigdy nie korzystał z linuxa to głupotą jest od razu kupować jakąś dystrybucję :expressionless: A do tego często wychodzą nowe wersje z nowymi możliwościami i co za każdym razem ma kupować uaktualnienie ?

Najlepiej jakbyś się zainteresował Ubuntu i Linux Mint bo są najprostsze i za darmo.

Jakim2400 nie miał dobrze do czynienia z Linuxem a wy polecanie płatne distro heh najlepszy na start jest ubuntu według mnie najbardziej przyjazny. Pod wine chodzą starsze gry nie zawsze tak płynnie jak pod Windowsem ale da się pograć .

Diablo 2 działa bardzo dobrze. Sam gram w nie cały czas.

A to czy najłatwiejsze będzie dla Ciebie Ubuntu, Mandriva czy OpenSUSE to zależy w dużej mierze od tego jak twój sprzęt będzie obsługiwany przez poszczególne dystrybucję. Sam używam Ubuntu 8.04.1 oraz Zenwalk 5.2 ale z tego co rozmawiałem z ludźmi i czytałem opinii w sieci to chyba OpenSUSE 11 będzie najbardziej odpowiedni na chwilę obecną dla początkującego.

A co do płatnej Mandrivy, hmmm, ma to sens ponieważ masz wsparcie techniczne. Nigdy jednak nie korzystałem więc ciężko mi coś napisać o jakości tej pomocy.

Co do instalowania gier windowsowych na Linuksie, to zakładając, że grę się da zainstalować, to mając zainstalowane Wine, sama instalacja gry przebiega na ogół identycznie jak w systemie Windows. Dodatkowo można się wspomóc innymi aplikacjami ułatwiającymi jak na przykład PlayOnLinux.