Linux w odniesieniu do gier

(Jakim2400) #1

Witam.

Chcę sobie zainstalować Linuxa, może ktoś mi powiedzieć jakie mniej więcej gry by poszły na tym systemie??

Wiem że lepsze gry na nim nie idą tylko te słabsze a np: gra taka jak Diablo II poszła by na nim??

Niech ktoś przybliży mi ten temat :stuck_out_tongue:

thx z góry PZdr. :wink:

(Phobos64) #2

Linux nie jest systemem stworzonym do gier. Jednak wiele gier na nim działa. Na przykład wymieniona przez ciebie Diablo II ma platinium, czyli chodzi bez zarzutu pod Wine.

(Feelek3) #3

Cod4, Carbon i wszystki gry które wymagają minimum PixelSahder 2.0, ruszą bez większych trudności, nawet na Wine :wink:

Z Wine trzeba trochę bibliotek zawsze dograć i kopiować plików z Windows.

Z Cedega nic nie musisz robić, tylko zainstalować grę (tak samo jak w Windows).

:slight_smile:

(Sawyer47) #4

Gry pisane pod Linuksa uruchomisz bez problemu. Te pisane pod Windows można spróbować uruchomić za pomocą wine. Zajrzyj tu: http://appdb.winehq.org/ - lista programów, które próbowano uruchamiać pod wine + opisy co działało, a co nie.

(Phobos64) #5

Niestety Cedega jest płatna, choć jest wersja demonstracyjna działająca przez 2 miesiące :slight_smile:

(Jakim2400) #6

a tak w skrócie odpalenie kiery przez wina jest szybkie i proste , czy mozolne i trudne ; ) Pytam o wszystko co może mieć moim zdaniem znaczenie :roll:

(Phobos64) #7

Na linuksie nic nie jest proste i szybkie :slight_smile: Jeśli szukasz takiego prostego i szybkiego linuksa polecam Mandrivę x2. Tam masz wszystko od startu, niestety płatna, dobra wiadomość w tej chwili kosztuje 79,90. Nie wiem jak z Cedegą. Jakiś czas temu ten system kosztował 199zł. W przypadku Mandrivy płacisz za wstępne konfigurację, zainstalowane domyślnie pakiety i wsparcie techniczne. To samo możesz zrobić sam, ale musisz poświęcić na to swój czas, i troszkę się na tym znać, więc to w sumie za czas płacisz :slight_smile:

(matiit) #8

Wg mnie najprostszy Linux to Mint, ew. OpenSuse.

(Phobos64) #9

matiit W żadnym nie masz tylu bajerów jak w Mandi x2 zaraz po instalacji.

(Sawyer47) #10

Bardzo różnie, jedną odpalisz od razu, inną po paru godzinach szukania po google, kolejnej nie uruchomisz choćbyś pękł, po prostu nie działają.

Opisy konkretnych przypadków tutaj: http://appdb.winehq.org/ (ale już podawałem ten link...)

(Jakim2400) #11

a jeszcze pytanko więc proponujecie na start "Mandrivę x2" która jest płatna ona jest na CD? i licencja tą którą wykupię jest dożywotnia ?

:smiley:

(Phobos64) #12

Nie całkiem. Mandriva X2 jest na dvd, licencja hmm, nie bardzo rozumiem :slight_smile: System jest darmowy jak mówiłem, płacisz za wstępna konfigurację i bajery na starcie. Licencja jest tylko na wsparcie techniczne chyba 3 miesiące, zobacz to.

(Jakim2400) #13

a czytam se tak w neci może lepiej by było sciągnąć i zainstalować całkiem za free "Ubuntu Ultimate Edition 1.8" 8) jak myślicie? dobra ta wersja jest ?

(Feelek3) #14

A wg. mnie najprostszy jest Ubuntu, ale to może dlatego że na nim najczęściej przesiaduje :slight_smile:

Ja CEDEGE kupiłem za 75zł :slight_smile:

Edit:

Z tego co widzę, to ta wersja to nic innego tylko dodatkowe programy które można pobrać i zainstalować w "normalnej wersji". Dzięki takiej wersji możesz mieć po prostu "łatwiejszy start" z systemem.

(Phobos64) #15

Sam mam tą wersję, tylko chwilkę trzeba się pobawić. Sam mam tą wersję i nie narzekam :wink:

(Jakim2400) #16

a coś za free całkiem w miare?

(Phobos64) #17

Pewnie że można, ale trzeba umieć

matiit

Ultimate Edition 1.8 upgradowane do games :wink: W sumie możesz upgratować na maxa i wyjdzie ci mandi x2 prawie :wink:

(Ntfss) #18

Jak on nigdy nie korzystał z linuxa to głupotą jest od razu kupować jakąś dystrybucję :expressionless: A do tego często wychodzą nowe wersje z nowymi możliwościami i co za każdym razem ma kupować uaktualnienie ?

Najlepiej jakbyś się zainteresował Ubuntu i Linux Mint bo są najprostsze i za darmo.

(Looz1231) #19

Jakim2400 nie miał dobrze do czynienia z Linuxem a wy polecanie płatne distro heh najlepszy na start jest ubuntu według mnie najbardziej przyjazny. Pod wine chodzą starsze gry nie zawsze tak płynnie jak pod Windowsem ale da się pograć .

(Elkanguro) #20

Diablo 2 działa bardzo dobrze. Sam gram w nie cały czas.

A to czy najłatwiejsze będzie dla Ciebie Ubuntu, Mandriva czy OpenSUSE to zależy w dużej mierze od tego jak twój sprzęt będzie obsługiwany przez poszczególne dystrybucję. Sam używam Ubuntu 8.04.1 oraz Zenwalk 5.2 ale z tego co rozmawiałem z ludźmi i czytałem opinii w sieci to chyba OpenSUSE 11 będzie najbardziej odpowiedni na chwilę obecną dla początkującego.

A co do płatnej Mandrivy, hmmm, ma to sens ponieważ masz wsparcie techniczne. Nigdy jednak nie korzystałem więc ciężko mi coś napisać o jakości tej pomocy.

Co do instalowania gier windowsowych na Linuksie, to zakładając, że grę się da zainstalować, to mając zainstalowane Wine, sama instalacja gry przebiega na ogół identycznie jak w systemie Windows. Dodatkowo można się wspomóc innymi aplikacjami ułatwiającymi jak na przykład PlayOnLinux.