Linux w odniesieniu do gier

Jakim2400 , z darmowych rozwiązań polecałbym play on linux: http://www.playonlinux.com/pl/ na stronie projektu możesz mniej więcej się dowiedzieć czego możesz oczekiwać po programie… a z tego co pamiętam to mandriva ( nie wiem jak teraz, przy 2007 tak było) to oprócz darmowych programów miała i płatne ;] oczywiście w płatnej wersji… m.in cedege i jakiś tam program do odtwarzania filmów(chyba lindvd) i antywirusa i jeszcze coś… i chyba to była taka podstawowa różnica między darmową a płatną wersją… ja miałem discovery i po instalacji miałem system dosyć zgrabnie skonfigurowany ;] był klam i kadu i cross over (ale coś tam trzeba było aktywować itd… to chyba była wersja testowa) ;p

Dopowiem za kilku poprzedników. Linux Mint jest oparty na Ubuntu. Każdy kto radzi sobie z Ubuntu, poradzi sobie z Mintem. Co więcej, Mint jest nawet prostszy od Ubuntu, bo jest już okodekowany i początkujący nie musi nawet instalować kodeków, bo działają mu od momentu pierwszego zalogowania do systemu.

Inna różnica, bardziej zależna od gustu, to że Mint jest ładniejszy wg mnie już na samym starcie. Choć jak ktoś szuka łatwej dystrybucji, a zarazem już na pierwszy rzut oka bardziej różniącej się od Windows, przychylniej pewnie spojrzy na klasyczne Gnome w Ubuntu.

I trzecia różnica. Dla kogoś, kto siedział na Windowsie i pierwszy raz próbuje Linuxa, Mint wyda się bardziej przyjazny. Menu w Mincie jest łatwiejsze, szybciej da się znaleźć to, czego się szuka. Choć nie jest kopią menu start z XP-eka, to intuicyjnie podobne, choćby w rozplanowaniu elementów.

I jeszcze jedna sprawa. Ubuntu to bardzo dobry system i na pewno nie gorszy niż Mint. W końcu Mint OPIERA SIĘ na Ubuntu. Zatem zwolennicy Ubuntu, nie dopatrujcie tu się próby udowodnienia że jajko pierwsze niż kura. Bo wiadomo, Ubuntu pierwszy niż Mint;)

czy ja wiem, że mint jest taki dobry. Jestem moderatorem polskiego forum tego systemu i go nie używam wole ubuntu, debiana.

Dziękuję za tak “głośny odzew” widzę że wielu użytkowników proponuje Ubuntu? :slight_smile: Małe pytania związane z tym?

Czy ktoś podałby link do polskiej wersji Ubuntu?.( jak by nie patrzyć angielska bym rozkminił lecz nałka lepiej by szła na polskiej ). I Z tego co czytam mozna scigać wszelkie dodatki do Ubuntu to mógłby ktoś od razu wrzucić linki na których owe dodatki by się znajdowały? ( bo tyle jest wersji że chyba można pomylić który dodatek do której wersji :P), a i najważniejsze jakaś mini instrukcja jak zainstalować Ubuntu mając Windowsa XP Home Edition ;>.

Ps; Mam Laptopa Acera: Celerona 1,5 GHZ :? , okolo 1,3 GB Ram i nic ciekawszego chyba Linux nie będzie zbyt wymagający dla mojego staruszka :wink:

Przecież Ubuntu z oficjalnej strony też ma PL język tylko trzeba zaznaczyć.

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Nauka to by się ortografii jeszcze przydała a z dodatków to polecam słowniki do firefoksa.

A tak na poważnie, to instalując wersję oficjalną czyli angielską już na starcie wybierasz język instalacji a jak już zainstalujesz to potem tylko 4 kliknięcia myszką i masz już spolszczony cały system. A co do dodatków to nie bardzo wiem o co pytasz.

No ja nigdy na Linuxie nie pracowałem wiec, pytam czy są jakiś w ogóle dodatki :stuck_out_tongue: jak są proszę o podanie linku ;] no i jeszcze z tą instalacją ma ktoś instrukcję?

i tu mam jeszcze przy ściąganiu możliwość wyboru:

"Which release do you want?

Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition - Supported to 2011

Ubuntu 8.04 LTS Server Edition - Supported to 2013"

To który wziąść ? czym one się różnią? :stuck_out_tongue:

Hmm a konkretnie do jakie dodatki? Jeżeli już, to większość instalujesz z repozytoriów, a nie pobierasz z internetu. Jeżeli chcesz wersję, która standardowo zawiera dużo “dodatków” to możesz zainteresować się Ubuntu Ultimate Edition 1.8.

Musisz mieć jedynie pojęcie o partycjonowaniu, pozostałe kroki instalacji polegają na klikaniu “Dalej”…

Desktop - wersja “biurkowa”, na standardowy PC

Serwer - wersja z narzędziami do administrowania siecią itp. przeznaczona na serwery. Jak widać posiada również dłuższe wsparcie.

thx za wytłumaczenie :] Ściągam juz linuxa i będę instalował :stuck_out_tongue: zobaczymy co potrafi :smiley: