Linux wykrywa większy dysk niż Windows

Witam. Mam problem. Posiadam laptopa Toshiba Satellite 4090XCDT. Teoretycznie ma on dysk 4GB. Podczas instalacji Windowsa XP (przy partycjonowaniu) wykrywa mi 4,1GB. Po jakimś czasie użytkowania Xp’ka postanowiłem zainstalować sobie Linuksa. I tutaj zauważyłem coś dziwnego. Podczas partycjonowania linuksa pokazało mi, że mam dysk 4,6GB i właśnie tyle mi wykrywa. Nie jest to jakiś błąd, dobrze pokazuje. Próbowałem zapełnić dysk na maxa i upchałem 4,6GB danych, więc pokazuje dobrze. Wiecie może dlaczego tak jest? Na tak małym dysku 0,5 GB to duża różnica.

Ciekawa sprawa, że Twój linux samoistnie (bez żadnych modyfikacji) to widzi. Zapewne Twój linux ma zdolności do omijania ograniczeń pojemności i pokazuje pełną dostępną pojemność. Tego typu restrykcje są dzięki LBA 48, HPA lub DCO.

Napisz jaką masz dystrybucje i czy coś kombinowałeś z tym, bo wierzyć mi się nie chce, że samo z siebie się to wzięło.

Udało mi się rozwiązać ten problem. W Biosie mam do wyboru dwie opcje pracy dysku: Standard IDE i Enhanced IDE. Cały czas miałem na Enhanced IDE i dlatego windows wykrywał mi 4,1GB. Nie wiem tylko dlaczego linux wykrywał więcej. Domyślam się, że ta opcja ma również wpływ na wydajność dysku. A co do dystrybucji obecnie zainstalowaną mam Mandrivę 2008.1 ale sprawdzałem również Ubuntu, Kubuntu oraz PCLinuxOS.

No ale chyba ci to nie przeszkadza :stuck_out_tongue: Nieco większy dysk (przy takiej pojemności) to duży plus :slight_smile:

Nic mi nie przeszkadza ale jednak chciałbym wrócić na XP’ka i chciałbym na nim również mieć te 4,6GB. Musiałem więc zmienić opcję Enhanced IDE na Standard IDE. Nie wiem tylko czym to się różni.

egonek , pytałem ponieważ jest dostępny program do zmiany (odzyskania) pojemności dysku twardego, ale widzę, że nie korzystałeś :lol:

Ten przełącznik w biosie to zapewne do włączania/wyłączania trybu LBA 48, dlatego linux go widzi z “pełną” pojemnością.

Co to za program? Zmuszony byłem zrobić format dysku i po formacie znowu wykrywa mi 4,1GB. Nawet przy ustawionej opcji Standard IDE. Próbowałem wszystkiego i nie udało mi się zrobić, żeby było 4,6GB. Może ten program zadziała.

HDD Capacity Restore

Jak zwykle sam rozwiązałem swój problem. Trochę to dziwne, ale sformatowałem cały dysk a następnie wgrałem linuksa (na najniższą możliwą intalację, tak aby tylko system był zainstalowany) na partycji 4,6GB bez SWAPA. Następnie odpaliłem instalkę windowsa i…wykryło dysk 4,6GB. Nie wiem dlaczego tak jest, ale żeby windows wykrył mi 4,6GB na dysku to musi być na nim zainstalowany linux. Być może linux instaluje w sektorze rozruchowym jakieś informacje o pojemności dysku, które przy instalacji odczytuje windows i dlatego wykrywa mi wtedy 4,6GB.