List do 2 dziewczyn :) Jak zakodować tekst


(system) #1

Cześć,

spotkał mnie niemały problem ponieważ chciałbym wysłać widokówki do 2 dziewczyn które są przyjaciółkami. Niby nie problem ale chce im troche życie utrudnić i to w jakiś sposób zaszyfrować zeby musiały siąść we dwie na tyłku i sobie to odszyfrować. Myślałem nad tym żeby napisać jeden tekst i co drugą literke pisać na jednym a reszte na drugim, ze ani jedna ani druga sama tego nie odczyta bo będzie potrzebowała drugiej części liter. Jednak najlepiej było by napisać 2 oddzielne teksty (dla każdej inny) i tak je zaszyfrować ze aby to odczytać i tak musiały by sie spotkać ;d Jeśli macie jakieś pomysły to piszcie :stuck_out_tongue: może komuś z Was też sie to przyda kiedys :slight_smile:

Pozdrawiam.


(Cedar) #2

Proste ale trochę im pracy zapewni - ROT-13

http://www.rot13.com/index.php

.


(Wojtekbogocki) #3

To taka zabawa trochę z przedszkola ;]

Ja proponuję:

:arrow: Szyfr Vigenère'a: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szyfr_Vigen%C3%A8re%27a

:arrow: Szyfr Playfair'a: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szyfr_Playfair

To zawsze były moje ulubione (niekoniecznie do listów :))

edit.

ale tak btw. to jest forum o IT a nie o Love :wink:


(Martini M) #4

Witam,

Cedar , Twoje podejście nie zmusza do spotkania obu przyjaciółek.

Jeżeli warunkiem koniecznym jest to, żeby się spotkały to może skrzyżować wiadomości?

Piszesz 2 teksty (najlepiej jakby miały taką samą ilość znaków). Teraz literki parzyste z pierwszego tekstu zamieniasz na nieparzyste z drugiego tekstu i odwrotnie. W ten sposób powstaną 2 wiadomości składające się jedna ze wszystkich parzystych a druga ze wszystkich nieparzystych literek.

To najprostsze co przyszło mi na myśl. Można dalej pokombinować i np. poprzestawiać dodatkowo literki, albo pomyśleć nad zastosowaniem funkcji XOR.

Możesz napisać 2 wiadomości, złączyć je w jedną i w tekście wyraźnie zaznaczyć, który fragment do kogo. Teraz tworzysz sobie jakiś losowy klucz (dość długi, najlepiej długości oryginalnej wiadomości, albo przynajmniej połowy). Oryginalną wiadomość XOR'ujesz z kluczem. Do jednej wysyłasz szyfrogram, a do drugiej klucz.

Żeby odczytać oryginał muszą zXOR'ować szyfrogram z kluczem.

Powodzenia.


(Sitemaster) #5

Możesz zrobić tak:

Do obu możesz posłać nawet tą samą treść, ale szyfrujesz oddzielnie z różnymi kluczami.

Do wiadomości dopisujesz wskazówkę czym odszyfrować i podajesz klucz/hasło - ale pasujące do wiadomości jaka poszła do drugiej koleżanki (podmieniasz hasła)

Będą musiały wpaść na to, że obie są w posiadaniu hasła, ale pasującego do maila koleżanki i muszą się nimi wymienić by odkodować.

Metoda szyfrowania właściwie nie ma znaczenia, czy jakiś prostszy szyfr czy oparty o klucze publiczny/prywatny itp.

możesz też wprowadzać różne wariacje, np nie wysyłać im całej wiadomości, ale jeszcze przed zakodowaniem ją podzielić na pół i dopiero potem te połówki różnymi kluczami poszyfrować.

Wtedy nie tylko hasłami się będą musiały wymienić ale i odkodowanymi wiadomościami by mieć całość :wink: