Litery dysku

Siemqa!!

Zainstalowałem na nowo system operacyjny Windows XP i się okazało, że na dysku C mam rzeczy pobierane z netu, dysk D to Windows a E to nowy dysk, który utworzyłem w celu archiwizacji danych i teraz mam pytanko czy jest możliwosć zamiany liter dysków?? Chcę aby dysk C sstał się D, a D C czyli system ma być na C

A i napisze, że nie da sie tego zrobić poprzez narzędzia administracyjne - zarządzanie komputerem.

W narzedziach administracyjnych masz zarzedzanie komputerem wes potem zarzadzanie dyskami i klikasz prawym i zmien litere dysku i sciezke tam mozesz litery dysku tez usowac.

Nie możesz zmienić litery dysku na którym jest zainstalowany system. :!:

hmm czytamy ze zrozumieniem :smiley:

Na 100% nie jestem pewien czy zadziała, ale za pomocą Partition Magic lub podobnych programów można coś takiego zrobić, nie zapomnij tylko wykonać kopii zapasowej !!

System tam się zainstalował gdzie mu kazałeś 8)

A co ze skrótami które mają ścieżkę dostępu do dysku D :roll:

Jeśli pytasz fiesta w kontekście Partition Magica, to jest tam takie “cuś” co się nazywa drive mapper i służy właśnie do rozwiązywania tego typu problemu. Mieli to chyba cały rejestr plus skróty itd i podmienia literki. Trzeba tylko podac z jakiej na jaką ma podmienić :slight_smile:

Można to zrobić za pomocą zmian w Rejestrze i za pomocą poniższych manewrów zamienisz oba dyski, czyli C na D i odwrotnie :

Wejdź zatem w Rejestr. Znajdź klucz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices.

Odszukaj literę dysku, którą chcesz zmienić (na inną). Wyszukaj wartość \DosDevices\C:

Prawoklikiem kliknij wartość \DosDevices\C:, a następnie kliknij polecenie Zmień nazwę.

Zmień nazwę tego klucza na nie używaną literę dysku, np. na DosDevices\ X : (Spowoduje to zwolnienie litery dysku C: i umożliwi jej użycie kiedyś tam, w dalszej kolejności.) Niech sobie spokojnie czeka…

Znajdź literę dysku, którą chcesz zmienić. Wyszukaj podobnie jak wcześniej wartość „\DosDevices\ D :”.

I znowu prawoklikiem kliknij wartość \DosDevices\D:, a następnie kliknij polecenie Zmień nazwę.

Zmieniasz ją na oczekiwaną literkę dysku C , czyli \DosDevices\C:

C - już masz!

Kliknij wartość \DosDevices\X: (czyli ten dysk, który czeka w poczekalni z wirtualną nazwą), kliknij polecenie Zmień nazwę, i przywróć nazwę na \DosDevices\D:.

Od tej pory, po restarcie - dyski powinny się wzajemnie zamienić nazwami! :slight_smile: