Livebox 2 i Tp-Link W8960N - połączenie razem

Witam.

Sprzęt omawiany w temacie:

  • Livebox 2

  • Tp-Link W8960N (mogący działać jako router przez WAN przy odpowiedniej konfiguracji)

  • 2 Laptopy i 1 komputer stacjonarny z Windows 7

Niedawno przedłużyłem internet w Orange (dawniej TP), wziąłem ofertę z telefonem przez VOIP, więc livebox jest wymagany.

Nie chcę mówić, że żałuję czy coś, bo tak nie jest. wg mnie było warto, jedynie denerwuje mnie zasięg oraz prędkość Wi-Fi oferowana przez urządzenie. Do tego nie chcę by mój poprzedni router stał i się kurzył, więc chcę go wykorzystać.

Aktualnie Livebox stoi na parterze przy TV, który łączy się przez niego z internetem. Internet jest doprowadzony przez Wi-Fi do komputerów tj. 2 laptopy i 1 Stacjonarny, wszystkie urządzenia oferują prędkość transferu przez Wi-Fi 300Mb/s, więc Livebox jest tutaj “wąskim gardłem”. Jako, że livebox powiększył mi zasięg przed domem nie chcę rezygnować z jego sygnału.

Sprawa jest taka, chcę połączyć Livebox’a z Tp-Linkiem kablem Ethernetowym, który już poprowadziłem przez dom od livebox’a do miejsca gdzie stał Tp-Link, więc fizyczne połączenie jest możliwe.

Próba pierwsza:

Urządzenia połączyłem, wyłączając DHCP na Tp-Link’u i zmieniając mu adres IP na 192.168.1.2 . Internet ładnie chodzi, sieć na górze przyśpieszyła i prawie wszystko jest OK.

Problem pojawia się jeżeli chcę połączyć się przez sieć z komputerami połączonymi do różnych urządzeń, więc:

Komputer podłączony przez Wi-Fi do Tp-Link’a widzi w otoczeniu sieciowym laptopy podłączone do Livebox’a, ale chcąc wejść w udostępnione zasoby pojawia się błąd. Ta sama sytuacja jest w odwrotnym przypadku.

Widząc problem postanowiłem pingować wszystko po kolei, więc: Komputer stacjonarny pinguje siebie, router TP-Link’a oraz Livebox’a. Ping do Laptopów już nie dochodzi.

Ciekawy jest fakt, że po padaniu komendy ipconfig /flushdns nazwy domenowe Laptopów podłączonych do Livebox’a są znajdowane, jednak nadal nie ma łączności między nimi.

Próba druga:

Reset ustawień Tp-Link’a do ustawień fabrycznych i ustawienie go tak, by port LAN1 stał się portem WAN. Stosowałem się do tego poradnika: http://www.tp-link.com.pl/article/?id=344 (Części 1-4 włącznie).

Oczywiście jestem świadomy, że wtedy robią się inne podsieci więc już na początku pomyślałem, że próba zakończy się fiaskiem, jednak nic nie stało na przeszkodzie spróbować.

IP Livebox’a: 192.168.1.1

IP WAN Tp-Link’a: 192.168.1.2

IP LAN Tp-Link’a: 192.168.2.1

DHCP włączone

Próbowałem także odznaczyć NAT, by nie działała translacja adresów na zewnętrzny, ale nic to nie dało.

Ogólnie myślę, że w tym przypadku nie ma możliwości by urządzenia się widziały.

Próbowałem również zmieniać SSID sieci, tak też na tym samym SSID jak i na innym sytuacja powtarza się.

Ogólnie myślę, że to problem w konfiguracji Livebox’a, jednak pewności nie mam. A może ja coś robię źle?

Nie wiem czy to co napiszę poniżej zadziała, ponieważ mam u siebie konfigurację testową/tymczasową i brak możliwości sprawdzenia analogii (nie mam na chwilę obecną pod ręką dodatkowego kompa), ale opiszę jak i co jest na ten czas u mnie.

Sprzęty:

  • LiveBox 2.0 (wczoraj naprędce wymiana - 4 godziny zabawy z salonem… -, stary LB 1 kopnął w kalendarz…)

  • Tp-Link TL-WR1043ND (zakupiony około miesiąca temu, skonfigurowany testowo pod modem/sieć kablówki i niezmieniony pod LB, konfig poniżej)

  • Lapek połączony przez wifi n, łączący się z Tp-Link’iem

Podłączenie:

Tp-Link podpięty pod “czerwony” port eth. po stronie LB, po swojej stronie pod wan (niebieski).

Konfiguracja:

LiveBox nie był w sumie przeze mnie konfigurowany, wpisałem jedynie dane logowania do sieci i wyłączyłem w nim wifi.

LB ma swój adres (192.168.1.1), a dla Tp-Link’a nadałem 192.168.0.1 (standardowo miał identyczny z LB).

W Tp-Link’u, jako że testowo za pierwszym razem był podpięty pod modem kablówki (jakaś motorola od Multimedia Polska), dokonałem klonowania adresu mac oraz wstępnie skonfigurowałem wifi (zmiana ssid, nowe login i hasło). Dodatkowo bodajże musiałem ustawić Tp-Link’a na dynamiczne ip (nie jestem pewny, bo w tym samym czasie konfigurowałem wr-704n i tylko jeden z nich wymagał ręcznego przełączenia na automat). Reszta została po staremu, z włączonym dhcp na czele.

Oba urządzenia się komunikują bez problemu, a i bez “kombinacji” (podpinanie lapka raz pod jedno, raz pod drugie) mam dostęp do obu sprzętów. Spod panelu konfiguracyjnego LiveBox’a jest laptop widoczny (jego nazwa widoczna na stronie startowej, choć komp. łączy się z Tp-Link’iem), tak jakby nie było router’a pomiędzy LB, a lapkiem (LB widzi kompa pod adresem 192.168.1.10, ale spod komendy ipconfig lapek ma 192.168.0.100 ;)).

Info ze statusu Tp-Link’a:

LAN

MAC Address: (mój adres mac)

IP Address: 192.168.0.1

Subnet Mask: 255.255.255.0


Wireless

Wireless Radio:	Enable

Name (SSID):	manieKMPnet-tp

Channel: Auto (Current channel 9)

Mode: 11bgn mixed

Channel Width:	Automatic

Max Tx Rate:	300Mbps

MAC Address:	(mój adres mac)

WDS Status:	Disable


WAN

MAC Address: (mój adres mac)

IP Address: 192.168.1.10 Dynamic IP

Subnet Mask: 255.255.255.0	 

Default Gateway: 192.168.1.1	  

DNS Server: 192.168.1.1 , 192.168.1.1

PS. Próbowałeś podpiąć LiveBox’a i swojego Tp-Link’a lan’em, nie zmieniając po stronie routera sposobu działania gniazda na wan? Teoretycznie router powinien wtedy działać jako switch… dla adresacji LB, czyli 192.168.1.x

Ogólnie mamy różne sprzęty, ty masz z portem WAN, ja z ADSL, ale mój TpLink ma możliwość działania jako zwykły router z WAN’em. Twoja konfiguracja jest poprawna, zgodnie z moją próbą drugą.

Czyli rozumiem, nie łączysz się przez WiFi które jest w LB. Ja chciałbym zostawić włączone Wi-Fi, chociaż w ostateczności jeżeli będę zmuszony to je po prostu wyłączę.

Mówisz, że laptop jest widoczny w LB pod adresem który jest przydzielony (przez Livebox) dla portu WAN, ciekawi mnie fakt, czy jeżeli miałbyś możliwość podłączyć jakiegoś lapka (bądź cokolwiek) pod LB kablem (przy obecnej konfiguracji masz Wi-Fi wyłączone) a pod TP-link’a obojętne jak, czy w otoczeniu sieciowym (windows 7 - Sieć) będzie wyświetlał Ci się komputer po drugiej stronie, oraz czy idzie między nimi ping. Ogólnie rzecz biorąc ping na adres 192.168.1.10 zostanie dosłany do WAN Tp-Linka, a nie do laptopa. Jeżeli uda Ci się pingować 192.168.0.100 (laptopa pod Tp-Linkiem), oraz będzie działało udostępnianie plików, to oznacza że ja coś źle zrobiłem.

Czyli NAT masz włączony na Tp-Linku.

Pytanie, czy jeżeli podłączyć drugie urządzenie pod TP-Link’a pojawi się ono w menu Livebox’a i czy będzie możliwość udostępniania plików.

Teoretycznie i praktycznie działa jak zwykły switch. Jest to moja próba pierwsza, czyli ustawienia fabryczne. Komputer stacjonarny połączony do TP-Link’a a Laptop do Livebox’a.

O ile dobrze pamiętam (rozłączyłem sprzęty), w menu Livebox’a Laptop i komputer są widoczne.

LAN Tp-linka (strona konfiguracyjna): 192.168.1.2

Komputer ma ip: 192.168.1.3

Laptop: 192.168.1.100

W Sieci komputery się widzą, jednak nie ma dostępu do udostępnionych zasobów.

Zapory systemowe wyłączone, w ESET zezwoliłem na udostępnianie, jednak też profilaktycznie wyłączyłem.

Sieć działająca wcześniej na samym Tp-Link’u nie miała problemu z udostępnianiem, więc w sumie zapory w komputerach nie powinny mieć znaczenia.

Edit:

Jak się okazało, połączyłem ponownie wszystko wg. sposoby pierwszego. Z tp-linka jednak skasowałem całą konfigurację w Layer2 Interface i WAN Interface. Teraz komputery się widzą, ale zajmuje im chwilę by poznały trasy do siebie.

Rozwiązanie było tak proste :smiley:

dzięki za pomoc, temat do zamknięcia

Wifi z LB nie jest mi akurat potrzebne (wr-1043nd zaplanowany został ogółem dla LiveBox’a pierwszej wersji -słabsze zabezpieczenia, mniejsza funkcjonalność itp.-, a że wyszło tak jak wyszło… to szkoda by zakup stał i “rdzewiał” ;))

Na chwilę obecną niestety nie mam jak tego sprawdzić (umówienie się ze znajomym, by zjawił się u mnie ze swoim netbookiem, trochę by potrwało…).

A czym się to objawia, jakimś monitem w stylu wpisania hasła administratora lub brakiem uprawnień, czy może zwykłą “pustką” w oknie eksploratora przy próbie wejścia w “udostępnione” zasoby drugiego komputera? Być może w konfiguracji samych systemów leży przyczyna. Miałem przypadek, gdzie dwa komputery z w7, po wifi w -na oko- poprawnej konfiguracji udostępniania i w tej samej sieci (jeden router), albo “prosiły” o hasła (nie były żadne ustawiane), albo nie chciały wyświetlać sobie wzajemnie udostępnionej zawartości. Grzebania była co niemiara, do skutku ;).

PS. Jedyne co mogłem teraz sprawdzić to dostęp do pendrive’a wpiętego w port usb, tak w LB jak i w Tp-Link. W obu przypadkach miałem dostęp do jego zawartości (choć może nie jest to istotne).

W pełni rozumiem takie rozwiązanie dla LB v1 :slight_smile:

Nic się nie dzieje, już sam sprawdziłem na swoim sprzęcie :slight_smile:

Przy Twojej konfiguracji nie ma możliwości by komputery podłączone do dwóch różnych urządzeń się widziały.

Objawiało się to tym, że:

  • Nazwa Domenowa np. Desktop i Laptop1 pojawiały się w sieci

  • Chcąc wejść w udostępnione zasoby pojawiał się komunikat, że nie można było odnaleźć urządzenia - tak samo było jeżeli wpisałem nazwę domenową albo IP komputera z \ na początku.

  • polecenie ping oraz tracert nie mogły poznać tras do danego urządzenia po drugiej stronie.

Jak wpisałem podczas edycji poprzedniego postu, wszystko już jest OK. Problem polegał na tym, że podpinając zwyczajnie Tp-Link’a z ustawieniami fabrycznymi pod LB, miał on konfigurację podstawową dostępu do ADSL, co widocznie uniemożliwiało dostęp do zasobów udostępnionych.

Włączyłem także Wirtualne porty LAN i wszystko działa tak jak powinno, komputery widzą się, pingi przechodzą, dane udostępnione są widoczne, o co mi głównie chodziło bo szkoda nie wykorzystywać tego co się ma, czyli DLNA i powiększonego zasięgu Wi-Fi :slight_smile:

Podłączając się pod TP-Link’a kablem działa on jak zwykły switch, a pod Wi-Fi tak jak Acces Point, więc osiągnąłem to co chciałem.

SSID sieci są aktualnie różne, ale jak wszystko przetestuję pozostanie jedno z różnymi kanałami :slight_smile:

Dzięki za wszystko!