LMDE 2 a gry z Windowsa

To tylko ja uważasz @bart86 - którą wersję (home czy media) się pobawić do takich zwykłych zastosowań jak internet czy film? Bo właśnie od tego bym zaczął, żeby przyzwyczaić się do obsługi tego systemu

zwykła hame ale środowisko graficzne wybierz sobie sam osobiście lubię Xfce,ale to już rzecz gustu

Znajdzie się trochę pakietów zainstalowanych z repozytorium multimedia.

Jest również kilkadziesiąt pakietów których synaptic oznacza jako lokalne - przestarzałe (pomimo odświeżenia repozytoriów).

System jest mocno oskryptowany częściowo nie wiadomo po co.

Chcąc go aktualizować nie wiadomo jak robić to najlepiej: konsola, konfigurator czy synaptic?

Jakość graficznych konfiguratorów pozostawia wiele do życzenia.

Przykładowo kiedyś po instalacji chcąc spolszczyć system (XXI wiek!) musiałem dwa razy załączać graficzny konfigurator żeby w ogóle zaskoczył, a i tak system nie był w pełni spolszczony. Dopiero na Debianie podpatrzyłem jakie pakiet zawierają polskie lokalizacje.

@saturno po tym co piszesz to jak chce się mieć “normalny” system to albo mint albo manjaro

@crypto_curious: aż ak dużo jest tego konfigurowania przy debianie? sporo więcej jak przy innych dystrybucjach? szczerze mówiąc właśnie na debiana mam największe chęci ale cóż. skoro tak wszyscy tym distro straszą to może i coś w tym jest… ale wolę dopytać :stuck_out_tongue:

spróbuj co się stanie? wszystko co trzeba znajdziesz w google albo tu na forum

walgav może wcale niepotrzebnie boisz się Debiana.

Mnóstwo rozwiązań znajdziesz wpisując w Google: debian wiki nazwa programu

Po za tym jak dobrze trafisz ze swoim sprzętem to może się okazać, że nic nie będziesz musiał konfigurować.

Podaj informacje typu: procesor, grafika, ilość pamięci RAM i w jaki sposób łączysz się z internetem to podpowiem ci z jakiej wersji Debiana najlepiej skorzystać.

@**bart86:**z deka się cykam bo jednak jakieś 90 % opinii o debianie jest takich że to system dla osób z jakiś doświadczeniem z linuxem. a mi tego jeszcze mimo wszystko brakuje

@saturno: Mój sprzęt to HP EliteBook 6930p, procesor C2D P8400, zintegrowany Intel GMA 4500MHD, ekran 1280x800, 4 GB ddr2 800MHz, karta wifi Intel link 5100 AGN (i do neta korzystam właśnie z połączenia wifi. mam jeszcze wejście na neta po kablu ale tylko raz musiałem się wpiąć gdzieś na wakacjach), dysk HDD 160 GB. Coś jeszcze Ci podać? Mam już ściągnięty obraz Debian Live cinnamon (to środowisko najbardziej mi pasuje). Co myślisz?

Linuxy na wifi od intela migają światełkiem łącza ale wiem że są poradniki jak sobie z tym poradzić.

Czy się cykam niepotrzebnie to nie wiem ale cóż… nie chciałbym się tak od razu zrazić do Linuxa tylko dlatego że źle dobiorę dystrybucję

NIestety Debian Live (amd64) nie chce mi się uruchomić. W załączniku jest błędu który się pokazuje. USB (2 sztuki, obie sprawne, przy innych dystrybucjach chodzą bez problemu) były przygotowane UNebootin’em

DSC_00142.thumb.jpg.b5d310f40cf38ecd795b

DSC_00142.jpg

Na stronie Debiana możesz znaleźć coś takiego:

Czyli unetbootin sobie odpuść. Polecają za to proste narzędzie win32diskimager.

A widzisz. Gdzieś przeoczyłem tą informację. Dzięki za zwrócenie uwagi

Instaluj z płyty net lub pierwszej DVD (system będzie po instalacji spolszczony i zaktualizowany).

https://www.debian.org/distrib/netinst lub https://www.debian.org/CD/http-ftp/#stable 

Dowolne środowisko graficzne wybiera się podczas instalacji z powyższych płyt.

Jeśli podczas instalacji nie będziesz mógł połączyć się z internetem instaluj jeszcze raz tym razem z połączeniem kablem.

 

Ps.: Jeśli będziesz miał jakieś inne problemy z instalacją Debiana załóż nowy wątek, bo inaczej moderacja zrobi czystkę.

Ok dziękuję za pomoc. Co prawda przed instalką chciałbym sprawdzić sobie wersję Live. Ale ogarnę sobie to już.

Wielkie dzięki wszystkim za podpowiedzi

Polska wersja tej strony jest nieaktualna, więc o przeoczenie nie było trudno.