Load Balancing jak to tknąć? Kilka pytań, przykłady

Witam!

Założenie jest takie,

2 Neostrady po 512kbp/s. Jedna u mnie druga u kolegi.

U mnie serwer na mini itx, pod zasilacz 12 V, i linux lub też windows server 2003 na 180 dni, w nim , kilka kart sieciowych. Serwer odpowiednio konfigurujemy,

Z tych dwóch Neostrad korzystały by 4 osoby. Dwie osoby u mnie w domu i 2 osoby u kolegi w domu.

Stawiamy serwer na Windows Server 2003 lub linuxie, i czy uda się uzyskać takie cudo.

Jeżeli druga osoba z mojego domu korzysta z internetu i ściąga plik z prędkością 512kbp/s, to i ja będę mógł ściągać również z 512kbp/s plik pod warunkiem takim że kolega nie będzie w ogóle korzystał z internetu?.. A przypominam ze moje łącze ma tylko 512kbp/s, to czy Load Balancing by tak zagospodarował łączem kolegi że mi dał by całą swoją przepustowość?

Czy na tym polega load balancing?

No i jeszcze pytanie czy przy użyciu Load Balancing można uzyskać zsumowane łącze 1 Mbp/s wg mnie nie da się, a całość opiera się po prostu na odpowiednim zagospodarowaniu pakietami, tak by rozłożyć Internet na podłączonych do sieci użytkowników. ?

No i prosze o odpowiedz czy w jakiś sposób da się zsumować łącze? Temat o tym założyłem parę godzin temu, w tym temacie chciałem dowiedzieć się paru rzeczy na temat technologi Load Balancing.

http://lukasz.bromirski.net/docs/transl … tml#AEN307

To bardzo obszerny temat i niewątpliwie trudny.

Jeżeli to coś da to powiem tak : przy loadbalancingu takim o jaki pytasz traktujesz wszystkie łącza fizyczne jako jedno logiczne patrząc z LANu.

Powodzenia

PS nie lepiej zainwestować w lepsze łącze niż bawić się z loadbalancingiem ?

w takim wypadku nie poddaje się :slight_smile: a wole walczyć o swoje :slight_smile: i wykorzystać pomysł jaki mam w głowie. Zawsze to jakieś wyzwanie.

Ale to o czym pisałem jest możliwe? Ten przypadek który zaproponowałem?

tak. Radzę poczytać troszkę.

chyba nie rozumiem - czy 95% Polski sie poddaje co dwa lata? a co z tymi co się nie poddali od czasów wdzwanianych połączeń ?

pozdrawiam

oj tam miało być “w takim wypadku NIE poddaje się” jestem już śpiący :slight_smile: 2 dni nie spałem w ogóle, przepraszam.

Dodane 20.02.2010 (So) 0:14

właśnie rozglądam się za routerami z dwoma portami WAN, już widze jeden ładny na allegro.

Dodane 20.02.2010 (So) 0:15

jeszcze co do tamtego dodam żę nie zamierzam się poddać tylko bawić się tym Load Balancing aby się czegoś nauczyć choćbym miał zmarnować czas :). To mnie kręci i już :smiley: . Ja nigdy się nie poddaje. :smiley: najwyżej będzie się to odciągać w czasie aż zrozumie pojęcia potrzebne do skonfigurowania takiego połączenia…

Chyba mózg mi już nie funkcjonuje pisze nie sklejające się zdania…

==================

A oto moje propozycje.

Czy mając taki sprzęt można zastosować Load Balancing? Tak aby jeżeli ktoś ściąga na komputerze numer 1 z prędkością 512kbp/s, ktoś na komputerze numer 2 mógł ściągać z prędkością również 512kbp/s?

18416192.th.jpg

wg mnie jest to nie możliwe, ponieważ router w domu B nie podoła wszystkim zadaniom

więc druga propozycja

57829093.th.jpg

ale to też jest nie prawdopodobne bo wątpię aby karta WiFI potrafiła połączyć się z Routerem, musiałby to być jakiś router wypasity.

A przy okazji pytanie czy AP może łączyć się z kolejnym AP i jeszcze kolejnym? Jest coś takiego możliwego? Zapewne tak ale jest to drogie rozwiązanie.

Kolejne pytanie to czy w domu A taki router wystarczy aby to obdłużyć? czy też do każdego komputera trzeba bezpośrednio np. podłączyć kartę sieciową na serwerze?

Cześć

Obawiam się, że przy Twoim stanie wiedzy ( bez urazy) stworzenie , monitorowanie i rozwijanie takiego “ustrojstwa” to mistrzostwo świata.

Mam wrażenie, że nie wiesz jak działa router, AP, karta sieciowa, stos protokołów i wiele innych niezbędnych podstaw. Cieszy mnie, że jesteś zawzięty ale poczytaj jeszcze sporo:

multihoming (zagłębienie się w temat powinno sporo wyjaśnić)

http://www.nil.si/ipcorner/SmallSiteMul … SOHO_1.jpg

tryby pracy AP:

http://www.dipol.com.pl/tryby_pracy_acc … bib505.htm

Powodzenia