Logo producenta płyty głównej + wiecha komputera

Witam. Nie wiem czy to dobry dział, ale chyba tak.

Przejdę do rzeczy. Problem jest taki: kilka dni temu moim siostrom padł komp. Gdy się go włączało łapał wiechę na samym początku przy ładowaniu przy komunikacie “Initializing USB Controllers” (urządzenia usb zostały powyciągane i problem nadal był).

Wyciągnąłem więc baterię z płyty głównej i teraz jak ją włożyłem to automatycznie pojawia się logo i nazwa płyty głównej (coś jak kolorowa tapeta).

Nie wiem teraz co się mogło stać. Ktoś pomoże?

Dalej BIOS wisi tylko po wyjęciu baterii BIOS został zresetowany.

Czyli jest konflikt urządzeń.

Spróbuj powyjmować wszystkie kości pamięci i wszystkie inne sieciówki/grafiki/dźwiękówki > ponownie zainstaluj te urządzenia, poodciskaj dobrze > spróbuj uruchomić kompa. Jak dalej lipa to zostaw np jedną kostkę RAM i kartę graficzną , a resztę wyjmij i próbuj uruchomiać.

Poodłączałem wszystkie podzespoły, podłączyłem je ponownie i nadal jest logo płyty głównej.

Hej,

A próbowałeś użyć kombinacji selektywnej - tzn. takiej, o której pisał Łukash. Zostawiamy tylko procesor, kartę grafiki i jedną kość RAM’u - wszystko inne odłączasz. Jeśli nadal nic nie będzie się działo - czytaj widoczny będzie obraz startowy - wyjmij zarówno kartę grafiki oraz RAM. Czy będzie słychać jakieś piknięcia z systemowego głośniczka. Jeśli nie, obstawiam uszkodzoną płytę główną - prawdopodobne, że razem z kontrolerem USB poszedł mostek południowy, który odpowiada za procedury POST BIOS’u.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zrobiłem tak jak radził Łukash. Powyjmowałem wszystko co miałem i zostawiłem tylko płytę, procka, ram i grafikę i niestety nadal to samo.

Poniżej przedstawiam to co widać na monitorze, czyli logo i model płyty głównej.

http://i41.tinypic.com/dh953n.jpg

Spróbuj podłączyć inny (nowy lub 100% sprawny) zasilacz.

Hej,

Zatem powinieneś przejść do kolejnego punktu, o którym już pisałem: wyjmij zarówno kartę grafiki oraz RAM. Czy będzie słychać jakieś piknięcia z systemowego głośniczka? Konieczne może być też zastosowanie innego zasilacza - tak jak pisał gargamel.pce.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na razie nie mam jak sprawdzić zasilacz, ale wyjąłem kartę graficzną oraz RAM i były trzy długie sygnały “piiiiiiiiii” oddzielone między sobą sekundą przerwy.

Hej,

Oznacza to, że procesor i płyta główna - a przynajmniej większa jej część działa poprawnie. Teraz dorzuć jedną z kości RAM i sprawdź, czy pojawią się podobne - choć niekoniecznie takie same - piknięcia. Jako że płyta główna posiada też zintegrowaną kartę graficzną, można spróbować to do niej podłączyć monitor i nie podłączać karty dedykowanej do portów PCI-E. Jakieś rezultaty?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Podłączyłem RAM i jest tylko jedno piknięcie, takie jak zawsze przy włączaniu komputera. Monitor podłączyłem do zintegrowanej karty graficznej i nadal był pokazany model płyty głównej (to co widać na wyżej podanym screenie).

No to jeszcze zasilacz.

Hej,

Najlepiej miernikiem cyfrowym. Jak dokładnie to zrobić, możesz przeczytać w temacie Jak prawidłowo sprawdzić napięcia zasilacza komputerowego.

Czyli też dobrze, bo procesor, płyta i RAM poprawnie ze sobą współpracują - przynajmniej tak to wygląda.

:arrow: Próbowałeś mieszać kościami pamięci RAM? Tzn. różne kości umieszczać w różnych slotach na pamięć? Oczywiście w jednym czasie stosujemy tylko i wyłącznie jedną kość - żeby wykluczyć jej uszkodzenie.

:arrow: Czy nie masz w portach PCI bądź PCI-E jakiś dodatkowych kart rozszerzeń?

:arrow: Czy komputer jest wyposażony w przedni panel z portami USB?

Pozdrawiam,

Dimatheus