Logowanie bez hasła do Ubuntu oraz instalowanie tar.gz

(que_pasa) #1

co do logowania to nie wiem, jeśli chodzi o instalację to musisz wyedytować plik /etc/sudoers i dopisać: NOPASSWD: ALL

dla przykładu dla użytkownika test:

test ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

dla całej grupy wheel:

%wheel ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

Oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie dodanie uprawnień bez podawania hasła dla poszczególnego programu który instaluje pakiety, ale nie wiem jak on się w debianie czy ubuntu nazywa :stuck_out_tongue:

Co do kompilacji (instalacji tar.gz) to najlepiej wpisać w google hasło: kompilacja ze źródeł, w skrócie to wygląda tak:

1. rozpakowujemy i wchodzimy

2. ./configure --help i oglądamy możliwe opcje kompilacji

3. ./configure

4. make

5. make install

(que_pasa) #2

gdziekolwiek, najlepiej stwórz sobie na to osobny katalog w katalogu domowym

(que_pasa) #3

Nie wiem, poza tym to temat na osobny wątek.

(Sawyer47) #4

Odnośnie logowania to można włączyć logowanie automatyczne dla danego użytkownika w System → Administracja → Ekran logowania. A co do kompilacji ze źródeł to instrukcje powinny być w pliku README w paczce ze źródłami, ale wnioskuję, że jesteś bardzo początkujący, więc lepiej samemu w kompilacje się nie bawić.

(kijek) #5

Macieju zakładam, że jesteś początkującym użytkownikiem LInuxa. Jeśli chcesz skompilować plik tar.gz, najłatwiej będzie, gdy plik z programem, który chcesz zainstalować będzie się znajdował na pulpicie. Przenieś go do konsoli i z menu kontekstowego wybierz "cd" potem wpisz w konsoli

tar -xvzf plik.tar.gz

po rozpakowaniu przejdź do folderu na pulpicie, który został utworzony przy rozpakowywaniu plików. Z tamtąd przeciągnij byle jaki plik do konsoli i znów wybierz "cd" teraz wklepujesz

./configure

możliwe, że powstaną błędy, najlepiej wklej cały log polecenia na forum, wtedy postaramy się pomóc, jeżeli jakieś błędy wystąpią. Gdy

./configure

zostanie wykonane prawidłowe wpisz

make

a po tym

make install

lecz

make install

musi zostać wykonane z roota, nie wiem, czy w Ubuntu będzie tak samo jak w Olá!, ale wpisz

sudo /bin/bash

potem podasz hasło roota. Nie przestrasz się, że hasło nie będzie wyświetlane gdy je wpisujesz bo to normalne. I teraz najważniejsze, zanim skompilujesz przeczytaj pliki: INSTALL i README. Oczywiście zamiast przeciągać plik do konsoli i wybierać cd można wpisać

cd /home/nazwa_usera/Pulpit

lecz uważam, że łatwiej jest to zrobić za pomocą przeciągania. Mam nadzieję, że napisałem to zrozumiałym językiem, jeśli jednak nie, to przepraszam. Troszkę się rozpisałem :wink:

(Kaka') #6

maciej.klapczynski ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.