Lotto - Podatek

(Grzesio Pesio) #1

jak to jest!

Jeżeli ktośby wygrał te 6000000zł to ile mniej wiecej z tego dostaje?

(ja.a.kto.inny?) #2

trzeba oddać 20%

(Miettas) #3

W grach liczbowych i loteriach pieniężnych prowadzonych przez Totalizator Sportowy Sp. z o.o. wolne od podatku dochodowego są jednorazowe wartości wygranych, nie przekraczające 2.280 złotych.

Podstawa prawna : Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami, art. 21 ust 1 pkt 6a).

Natomiast od jednorazowych wartości wygranych powyżej 2.280 złotych pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej kwoty.

Podstawa prawna : Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14 z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami, art. 30 ust 1 pkt 2).Podatek potrącany jest automatycznie przy wypłacie wygranej.

Informacja pochodzi z oficjalnej strony Totalizatora Sportowego

(Pbk24) #4

Tak od wygranej płacisz 10% zryczałtowanego podatku. Poza tym ten podatek nie płacisz TY (bezpośrednio), tylko jest on potącany przez Totalizator Sportowy tj. nie rozliczasz się z niego w PIT.

Jak podają, że ktoś wygrał np. 6mln zł, to jest to już po opodatkowaniu - czyli wygrana wynosiła 6,6 mln zł.

Chociaż z drugiej strony, przecież jak kupujesz kupon, to kupujesz go za opodatkowane już pieniądze ??

Dla pocieszenia powiem, że u nas jest dużo lepiej niż w USA. Aż trudno w to uwierzyć !!

(system) #5

Nie masz czym się martwić :stuck_out_tongue:

Prawdopodobieństwo trafienia 6 wynosi ~ 1: 14000000

(Jadwiga Poczta) #6

ale jednak ludzie w to wygrywają... ;]

(Zbiwis) #7

Ja bym powiedział, że jak „wygrasz” 6 000 000 zł

to dostaniesz 6 000 000 zł – 2 280 zł = 5 997 720 zł – 10% czyli 599 772 zł

czyli dostaniesz 5 397 948 zł

(Grzesio Pesio) #8

hehe i tak i tak spora suma :smiley:

(Devilek33) #9

totalizator potraca i sam podatek i dostajesz 6 mln wiem bo raz wygrałem 6 tysięcy i dokładnie tyle dostałem ile wygrałem i było podane w wysokosciach wygranych w necie

(Michelc26) #10

:shock: To miałeś Fuksa ;p

Ja w to grałem ale nic nie wygrałem :?

Na internecie widziałem różne sposoby na wygranie a i tak one są do ...

(Zidzi) #11

W Polsce to by się przydała konkurencja dla LOTTO, taki np EUROLOTEK tam podstawowa wygrana 1 st. bez kumulacji wynosi 15mil euro. tylko jest jeden warunek trzeba trafić 5 z 50 + 2 dodatkowe z 10 w sumie 7 liczb. Ale za to jakie wygrane.

(Zbiwis) #12

Zainteresował mnie ten problem i w związku z różnicą zdań z yeloo

postanowiłem napisać do toto lotka i wyjaśnić u źródła.

Niestety odpowiedz jaką otrzymałem zawiera „klauzulę” uniemożliwiająca jej dosłowne cytowanie.

Dlatego mogę tylko powiedzieć, że z treści listu wynika, że Ja miałem rację: Podawane wygrane są nieopodatkowane.

(Błażej) #13

Wystarczy, że we wczesnym wieku wytypujesz swoje 6 liczb i będziesz je obstawiał w każde losowanie dużego lotka.

Kiedyś był wywiad z ludzmi którzy wygrywali na loteriach. W Większości obstawiali dane liczny przez pare lat i w końcu trafili

Więc jeśli nawet nie wygrasz przez najbliższe lata, to bardzo prawdopodobne że przez najbliższe 20-30lat wreszcie trafisz 8)

(Unga Unga) #14

Skąd wziąłeś te 2 280 zł??

To jest kwota graniczna którą jak przekroczysz w jednorazowej wygranej to płacisz podatek.

(Zbiwis) #15

2 280 zł jest kwotą „graniczną” po przekroczeniu której płacisz podatek.

Czyli jak wygrasz 2 281 zapłacisz 10% od 1 zł czyli 10 gr (0,1 zł) czyli dostaniesz 2 280 zł i 90 gr (2 280.9 zł)

(kwasna pikla) #16

poźniej jeśli będziesz chciał sobie coś kupić to oddasz dla państwa kolejne 22% :stuck_out_tongue: i nie daj boże nie jedź zatankować samochodu bo 2/3 ceny paliwa to różnego rodzaju podatki :wink:

(Unga Unga) #17

Nie wydaje mi się, chociaż ...

Wszystko zależy czy ta kwota jest kwotą graniczną czy kwotą wolną od podatku.

Jeśli kwotą graniczną to jeśli wygrasz 2 281 zł. to zapłacisz 10% podatku od całej sumy, nie tylko od 1 zł.

2 281 - 10% = 2059,90 zł.

Jeśli kwotą wolną od podatku to tak jak napisałeś. Nie wiem dlatego nie będę się spierał.

Byłoby trzeba pogrzebać w przepisach skarbówki.

(Zbiwis) #18

miałem na myśli miałem na myśli kwotę „wolna” każda kwota przekraczająca ją podlega 10% podatkowi.

(Marek Ciarkowski) #19

wygrałeś ?? W takim razie pamiętaj że wszyscy jesteśmy kumplami z forum 8) :stuck_out_tongue:

(Jarek Rmc) #20

wygrał ktoś tam kiedys albo systema jakiegoś macie :smiley: ?