M55s-s3 AM2 4000+X2 i problem z bios i ram....trfc?

Witam.

mam kompa z płyta gigabyta m55s-s3. I athlona x2 4000+. Wiem ze demon szybkości to nie jest jesli chodzi o płytę to demon OC również nie.

RAM w nich jest DDR2 2x512 KIngston 533 cl4.

Chciałem trochę podkręcić ten sprzęt ponieważ uzywam programów procesorożerczych : 3dmax studio i każdy procencik wydajności wiecej jest dla mnie na skale złota (mimo wszystko jest różnca w 20 a 15 godzin robienie renderingu.).

Po przestudiowaniu net i google-niu odnośnie OC na AM2 wziołęm w ręce program clockgen który o ile dobrze rozumiem działa trochę inaczej ale efekt jest taki jakby zmieniał fsb procesora. generalnie komp mi sie zawiesza po przestawieniu na 2700 procesrora (standard 2100) wiec 2600 to jest wynik do zaakceptowaia bez zwiechy. ALE ! program GIgabyte easytune ledwie 2400 wyciąga ! i troszke wyzej i zwiecha… Dziwne… taka rozbieżność… Używałem biosu f6 wiec sciognolem najnowszy…f7 niby tylko mial dodac obsluge nowych procesorów ale zauwazylem nowe opcje w biosie moge ramowi ustawic parametr

Trfc FOR DIMM1 - 105ns

Trfc FOR DIMM2 - 75ns

Trfc FOR DIMM3 - 75ns

Trfc FOR DIMM4 - 75ns

wczesniej tego nie bylo…

TYLKO ZE: teraz clockgen nawet 2500 nie chce wyciognoc…

malo tego zaraz po update pipczał komp ze z ustawieniami biosu cos nie tak no to dalem load optimized settings i mu przeszło…

WIEC?:

  1. ram mam wdual channel… dlaczego dla dimm 1 jest 105 dla dimm2 75?

  2. co to w ogóle jest ten trfc? moge ustawic manualnie 75 ale komp sie nie uruchamia

3)jak podkrecac? jakie srady step by step?

4)na którym biosie zostac? nowszy gorszy od starszego?

5)ile moge wyciognoc bez ingerencji w Vcc.?

6)czy ktos z taka płyta jak ja mial jakies problemy podobne…?

Dziekuje za jakiekolwiek wsparcie radą bo w tej chwili mało ze mam skąpe doświadzcenie w OC to + te bonusy z biosem = kompletnie nie wiem co robic

Na tej płycie nie podkręcisz. Wyciągnąłem maks 230 FSB. Dalej komp sie zawieszał.

prosze napisz jaki masz bios… ja znow wrocile na f6

mi na 3200+ jedno jajo nawet 215 fsb nie chcial

ale teraz jak wlozylem x2 4000+ to fsb nawet mi (tylo clockgen nie zmianialem zadnych napiec ani zcego innego…):

http://c6.wrzuta.pl/wi16796/1c0afc82001f0cdb46c73977/waclaw?type=i&key=tHRGSiI1Wg&ft=f

i o co chodzi z tym piepszonym ramem?

nowszy bios gorsze podkrecanie?

czy moze ten owy bios mi ramy tuninguje i one mnie potem trzymają?

prosze o dopowiedz ozzi91 bo masz sprzęt bardzo podobny…

pci masz na 41 mhz?

standardowo 33, nie można przekraczać 37 inaczej można uszkodzić sprzęt np dyski twarde

kręć z biosu

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1700-10

gigabyte różnie się kręcą, jest rozrzut, na nowszym biosie mogą się różnie zachowywać, ta płyta ma kiepską sekcje zasilania proca.

dodaj zrzut z prog cpu-z

jeśli szukasz wydajności to czemu przy 1 gb używasz pamieciożernej visty? :E

o/c tu nie ma sensu, ramu dokupywać.

no 41 … :frowning:

http://www.wrzuta.pl/obraz/8bonFP33qP/

jescze dym nie poszedl z niczego… :frowning:

ale kurcze zwrociles mi uwage na cos waznego :

otoz z tego co pisze na stronie producenta w wersji mojej biosa pci powinno juz byc niezalezne tzn. clockgenem mozna regulowac fsb ze wplywu na pci…

“Fix PCI bus frequency when CPU Hyper Transport bus is overclocked”

zgadza sie z pamieciożernością visty mam ja eksperymentalnie… .

Co nie ma wpływu na podkręcanie w biosie…

A w ogóle to dlczego przy tak duzym podkreceniu jescze sie nie zawiesil ?

a moze mi sie tylko wydaje ze podkrecam cokolwiek? chcociaz testy wykazuja poprawę…

Pokasuj ustawienia clockgena

HT jest przekroczone, nie można mieć więcej niż 1000 MHz, u Ciebie 1241.

Kręć z biosu jak w linku, mnożnik HT na 2,3 i HTT w górę.

Po czasie by wyszło, np padnięcie dźwięku, dysków, płyty, nie stabilność.

oki zrobię tak jak powiedziales…

tylko jedna odpowiedz jeszcze jak mogę prosic?

mam olać najaktualniejszy bios?

bo na nowszym biosie mam problem na dziendobry z ramem…

w ogole to chcialem dokupic ram lub wogóle wymienic na 2x1gb

ale potych jajach z podkrecaniem to sie nad zmiana płyty zastanawiam…

Jeśli na nowym biosie są problemy to nie ma sensu wgrywać.

Ja bym ją zmienił, lub zmieniał platformę na core 2 duo, jak komp do 3dsmaxa.

dzięki za pomoc wszystkim.

Po przemysleniu sprawy postanowilem (zajrzeniu do portfela :slight_smile: ) postanowilem wymienic ram na szybszy.

najlepiej 800mhz ale widze po forach ze sa problemy z wspołpracą z różnymi ramami np goodram nie lez po stronie współpracujących dobrze… .

No własnie … jakie ramy oczywiscie najlepiej 2x1gb tylko cena powyzej 500zł nie wchodzi w gre…

moze ktos (ozzi91) powie jakich ramów uzywa bo dane ze strony producenta odnośnie współpracy z RAM wyglądają jakby miały 10 lat (taka różnorodność pamięci przetestowanych…).http://www.apollo.pl/store/show_detail/9/23199 ?

http://www.apollo.pl/store/show_detail/9/30712 ?

Mogą byc?

patrz podpis

Z testu

  1. Testy kompatybilności

PDP powinny chodzić, Kingsotny HyperX mają problemy chyba w każdym teście

A-Data Extreme Edition 800+ CL4 320-30 zł za 2x1, lub Goodram Pro 900 MHz 350-60 zł.

wiem zuważyłem jakich używa… :slight_smile: w podpisie

ale jak ma je nie jako 800mhz ale 533…

albo lepiej jak mu chodzą jedynie jako 533 a kupione są jako 800 ? :slight_smile:

za mało danych w podpisie… :slight_smile:

biore te patrioty… nawet cena ich taka w miarę…

Złączono Posta : 26.08.2007 (Nie) 10:27

witam mam te patrioty Pamięć DDR2 2x1GB PC6400 800MHz Patriot LLK CL4 PDC22G6400LLK i musze powiedziec ze pamiec jest super

na 800mhz i z ustawieniami jako 4-4-4-12 na 1.95 v chodzi bez problemu.

Podkreciłem róznież reszte i w związku ztym moje pytanie (a właściwie powrót do jednego zdania poprzednio odnosnie mozliwości uszkodzenia płyty dysku czy czegoś innego).

Czy mgłby mi ktoś powiedzieć czy z takim podkręceniem … powinieiem juz zbierać na nowe podzespoły … :slight_smile: czy jest ok (hardcore podkręcania to to nie jest co zrobiłem :slight_smile: )

cpuzjx2.jpg

everkq3.jpg

everestmo4.jpg

z góry dzięki

spko temperaturki masz niskie mozesz iść na całość

ale temeratury to nie wszystko nie?

coz tego ze procek bedzie miał 30 st. C jak padnie cos innego ?

cos co nie bedzie miało temperatury mierzonej w everescie ? :stuck_out_tongue: hmm?

pamięci ustaw na 105ns tam gdzie masz włożone pamięci u mnie właśnie to było blokadą

generalnie obawiam się (włąsciwie to nqwet pewne ze pamięci) mnie nie trzymają tylko płyta, ale moje pytanie dotyczy czegos innego chciałem zapytać jakie jest maksimum ht gdzie mozna spac spokojnie o podzespoły … (1100mHz w tej chwili …a powinno być ?) mnożnika nie zmieniałem… z x5 bo wtedy spadnie ht z 1100mhz na 800? i jak sie to ma do poprawy pracy kompa (szybkosci) ?

Nie odczujesz różnicy pomiędzy 1000 a 800.

Bez spadków z tego co pamiętam 400 starcza.