Maksymalne odchudzenie Windowsa, mała partycja systemowa

(Artemisentreri) #1

Witam

Posiadam ultrabooka Acer Aspire S3, który ma bardzo mały dysk SSD (20 gb). Na tym dykcu był zainstalowany tylko katalog Windows (do tego dysk i katalog Windows był niewidoczny) cała reszta rzeczy na HDD. Postanowiłem jednak zainstalowa świerzego Windowsa bez zbednego badziewia dorzucanego przez producenta. Udało mi sie postawi system na dysku SSD, tylko w momencie kiedy zaczyna on ściąga aktualizaje oczywiste jest, że zaczyna brakowa miejsca. Dlatego postanowiłem maksymalnie odchudzic ten system.

Rozwiązania jakie już znalazłem:

• wyłączenie hibernacji i czyszczenie dysku

• zmiana połorzenia programu files na inną partycj przy pomocy programu do linkowania (jeszcze tego nie robiłem)

Czy moge w jakiś sposób pousuwac niepotrzebne narzedzia Windy albo katalogi??? Czy jest jakiś sposób na zlinkowanie katalogów z plikami tymczasowymi czy aktualizacjami, by one nie ściągały sie na partycj systemową, tylko na inną?

Z góry dzieki

Maragast

(Operetka) #2

Można zyskać kilkaset mega, poprzez skasowanie plików pomocy oraz plików języków azjatyckich. Można zrobić to programem Wise Disk Cleaner. Możesz też wyłączyć przywracanie systemu.

(dzikiwiepsz) #3

Możesz na przykład zmienić lokalizacje folderu plików tymczasowych KOMPUTER >WŁAŚCIWOŚCI ZAAWANSOWANE USTAWIENIA SYSTEMU > ZMIENNE ŚRODOWISKOWE i tam możesz mienić lokalizacje folderu temp

możesz tez mienić lokalizacje folderu “SoftwareDistribution” , w chodzisz w usługi odnajdujesz usługę widnows update klikasz na właściwości zmieniasz typ uruchomienia na wyłączony potem zatrzymujesz usługę następnie przenosisz folder do nowej lokalizacji i używasz polecenia , uruchamiasz CMD wpisujesz mklink /D “X:\Windows\SoftwareDistribution” “X:\SoftwareDistribution”

gdzie X to litera dysku na koniec wchodzisz ponownie w usługi i zmieniasz typ uruchomienia usługi windows update na automatyczny (opóźnione uruchomienie) i gotowe, u mnie to wygląda tak mklink /D “C:\Windows\SoftwareDistribution” “D:\SoftwareDistribution” przeniosłem folder na dysk d. mam nadzieję że nic nie pokręciłem.

(fastfiber) #4

Możesz zmniejszyć plik stronicowania bo zazwyczaj jest to 2-3GB. Zmniejsz go do 512MB czy 386MB na wartości max. i min. ( to starcza przy każdej ilości ram w komputerze) i zyskujesz w ten sposób co najmniej 1,5- 2,5GB i aktualizacje już wejdą bez przeszkód. Po aktualizacji w folderze C:Temp( opcje folderów , zaznaczasz pokaż ukryte pliki i katalogi) - usuń wszystko bo to jest zbędne.

20121211142032.png

PS: Ja zyskałem jak widać 3GB na dysku a różnicy w działaniu sytemu nie ma żadnej , wielokrotnie to sprawdziłem. :smiley: