Maksymalne odchudzenie Windowsa, mała partycja systemowa

Witam

Posiadam ultrabooka Acer Aspire S3, który ma bardzo mały dysk SSD (20 gb). Na tym dykcu był zainstalowany tylko katalog Windows (do tego dysk i katalog Windows był niewidoczny) cała reszta rzeczy na HDD. Postanowiłem jednak zainstalowa świerzego Windowsa bez zbednego badziewia dorzucanego przez producenta. Udało mi sie postawi system na dysku SSD, tylko w momencie kiedy zaczyna on ściąga aktualizaje oczywiste jest, że zaczyna brakowa miejsca. Dlatego postanowiłem maksymalnie odchudzic ten system.

Rozwiązania jakie już znalazłem:

  • wyłączenie hibernacji i czyszczenie dysku

  • zmiana połorzenia programu files na inną partycj przy pomocy programu do linkowania (jeszcze tego nie robiłem)

Czy moge w jakiś sposób pousuwac niepotrzebne narzedzia Windy albo katalogi??? Czy jest jakiś sposób na zlinkowanie katalogów z plikami tymczasowymi czy aktualizacjami, by one nie ściągały sie na partycj systemową, tylko na inną?

Z góry dzieki

Maragast

Można zyskać kilkaset mega, poprzez skasowanie plików pomocy oraz plików języków azjatyckich. Można zrobić to programem Wise Disk Cleaner. Możesz też wyłączyć przywracanie systemu.

Możesz na przykład zmienić lokalizacje folderu plików tymczasowych KOMPUTER >WŁAŚCIWOŚCI ZAAWANSOWANE USTAWIENIA SYSTEMU > ZMIENNE ŚRODOWISKOWE i tam możesz mienić lokalizacje folderu temp

możesz tez mienić lokalizacje folderu “SoftwareDistribution” , w chodzisz w usługi odnajdujesz usługę widnows update klikasz na właściwości zmieniasz typ uruchomienia na wyłączony potem zatrzymujesz usługę następnie przenosisz folder do nowej lokalizacji i używasz polecenia , uruchamiasz CMD wpisujesz mklink /D “X:\Windows\SoftwareDistribution” “X:\SoftwareDistribution”

gdzie X to litera dysku na koniec wchodzisz ponownie w usługi i zmieniasz typ uruchomienia usługi windows update na automatyczny (opóźnione uruchomienie) i gotowe, u mnie to wygląda tak mklink /D “C:\Windows\SoftwareDistribution” “D:\SoftwareDistribution” przeniosłem folder na dysk d. mam nadzieję że nic nie pokręciłem.

Możesz zmniejszyć plik stronicowania bo zazwyczaj jest to 2-3GB. Zmniejsz go do 512MB czy 386MB na wartości max. i min. ( to starcza przy każdej ilości ram w komputerze) i zyskujesz w ten sposób co najmniej 1,5- 2,5GB i aktualizacje już wejdą bez przeszkód. Po aktualizacji w folderze C:Temp( opcje folderów , zaznaczasz pokaż ukryte pliki i katalogi) - usuń wszystko bo to jest zbędne.

20121211142032.png

PS: Ja zyskałem jak widać 3GB na dysku a różnicy w działaniu sytemu nie ma żadnej , wielokrotnie to sprawdziłem. :smiley: