Mała Sieć WIFI (Neostrada) QoS / Podział łącza

Witam

Chcę podzielić Neostradę 6Mb/s na 3 domy (5 komp.) które znajdują się od siebie w promieniu 3Km. W związku z tym mam parę pytań.

1) Jaki zakupić router, który będzie miał możliwość podziału łącza na każdy z komputerów. (Chodzi chyba o QoS) Gdzieś do 400zł

2) Jakie anteny dla klienta? Myślę nad ANTENĄ typu YAGI 19dbi (http://tnij.org/yagi) i do tego jakiś AP. Za to gdzieś do 300zł może więcej…

3) Jaka antena dla Punktu Dostępowego? Myślę nad jakąś anteną 360* lub 180* ale jak na razie nie mam pojęcia jaką. Tu cena gdzieś do 200zł

P.S - Do tej sieci dołączy się może jeszcze jeden dom, który będzie w zasięgu 180* Czyli będzie 6 komputerów.

Najpierw przeczytaj regulamin korzystania z neostrady, bo przypadkiem możesz zarobić niemałą karę. To tylko tak dla Twojej wiadomości.

O właśnie zapomniałem zapytać jak jest z legalnością? Słyszałem właśnie, że nie wolno dzielić neo :confused: słyszałem też, że ktoś tam ma takie pozwolenie w sąsiedniej wiosce :oops:

Nie wolno dzielić neostrady , po za lokal ! :slight_smile: Więc nici z Twojej sieci , albo weź usługę DSL od tp.

I nie kupuj tej yagi :stuck_out_tongue: a dlaczego ? - To przeczytasz na trzepak.pl .

No to Ci kit cisną w sąsiedniej wiosce. Z tego co pamiętam, za udostępnienie neo poza lokal jest kara w wysokości trzykrotności abonamentu. Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.

Ok dzięki za info :slight_smile: Jednakże wróćmy do pytania pierwszego, ponieważ znajomy ma sieć w domu i ma taki problem: gdy ściąga na jednym kompie torrenty to mu zżera cały transfer i na drugim kompie nic nie zrobi w necie. Dlatego go też interesuje to pytanie :]

Programy p2p przeważnie zapychają łącze. Można ograniczyć transfer w programie powiedzmy do połowy przepustowości. Ewentualnie na routerze/switchu jeśli posiada taką opcję.

Z torrentami generalnie ciężka sprawa ponieważ generują spory ruch przez nawiązywanie dużej ilości połączeń.

Walczyłem z tym w domowej sieci. Na początku sprawdzał się Zyxel Prestige 660HW-61. Jest świetny, ma QoS, modem, AP, niezły firewall. Potem przyszło przyspieszenie łącza i modem sobie nie radził. Obecnie router z QoS mam zrobiony na Linux-ie. Z uwagi na torrenty i P2P ograniczam ilość połączeń.

Dużo dobrego słyszałem o firmie DrayTek - ich routery z serii Vigor to kawałek niezłego sprzętu choć trochę kosztuje.