Mam 320 GB a jest 130? Problem z dyskiem


(Muglobal13) #1

Mam dziwny problem. Otóż w kompie mam Samsunga HD320HJ (F1) po zainstalowaniu kompa wszystko było okej. Dopiero gdzieś po 2 miesiąca coś się stało nie tak i postanowiłem sformatować dysk i zainstalować na nowo system (XP). Jednak podczas samej instalacji ukazał mi się napis oznajmujący gdzie chciałbym zainstalować nowy system i widoczna była tylko partycja C: z 130GB. Pomyślałem: "Aaa tam może jakiś błąd" i zainstalowałem na nowo system. Okazało się, że tak jest w istocie. Mam tylko partycje C i 130GB! Docisnąłem kabelki od dysku i to nic nie dało. Z góry dziękuje za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.


(Jacek Bydgoszcz) #2

A Twój XP ma jakiegoś Service Packa?


(Julek94) #3

xp bez sp widzi do 130 Gb dysku zainstaluj sp3 to problem zniknie


(bartek_m0) #4

Lub w ostateczności zaaktualizuj BIOS.


(slawex1983) #5

Aktualizacja biosu nic nie da. Odszukaj klucz w rejestrze HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesAtapiParameters i utwórz wartość EnableBigLba Powinna ona być typu REG_DWORD Nadaj jej wartość 0x1.

Ewentualnie zainstaluj ServicePacka.


(Mariosti*) #6

Zależy od konkretnej płyty głównej, w niektórych modelach obsługa większych pojemności hdd była wprowadzana właśnie poprzez aktualizacje biosów...


(SolelyRose*) #7

Ewentualnie wejdź do rejestru( Uruchom-> regedit), znajdź klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters

W menu Edycja wybierz Nowy > Wartosc DWORD:

Nazwa wartosci: EnableBigLba

Typ: REG_DWORD

z wartością 1.

Dalej zamknij rejestr i uruchom ponownie komputer.


(Ktrojanek) #8

Miałem kiedyś ten sam problem, zainstaluj SP3 i będzie widział całość. Jeżeli przy instalacji systemu wydzieliłeś z tych 130 GB jakąś część na system, to po zainstalowaniu sp3 w menadrzeże dysków będziesz miał resztę wolnego miejsca i mozesz tworzyć dalej patrycje :slight_smile:


(slawex1983) #9

Mylisz dwie różne rzeczy. Stary bios może widzieć z np. 300 GB dysku tylko 20, ale sam system operacyjny i tak będzie miał do dyspozycji całe 300 GB (np. WindowsXP SP1). To samo w drugą stronę. Bios może widzieć cały dysk, a system operacyjny tylko 128 GB (np. WindowsXP bez SP).


(Mariosti*) #10

W tą stronę to nie działa. Bios nie wykrywa - system nie wykrywa.


(slawex1983) #11

Działa, działa.


(Muglobal13) #12

Ziomale problem już rozwiązałem zainstalowałem SP3. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Temat można zamknąć.