Mam 320 GB a jest 130? Problem z dyskiem

Mam dziwny problem. Otóż w kompie mam Samsunga HD320HJ (F1) po zainstalowaniu kompa wszystko było okej. Dopiero gdzieś po 2 miesiąca coś się stało nie tak i postanowiłem sformatować dysk i zainstalować na nowo system (XP). Jednak podczas samej instalacji ukazał mi się napis oznajmujący gdzie chciałbym zainstalować nowy system i widoczna była tylko partycja C: z 130GB. Pomyślałem: “Aaa tam może jakiś błąd” i zainstalowałem na nowo system. Okazało się, że tak jest w istocie. Mam tylko partycje C i 130GB! Docisnąłem kabelki od dysku i to nic nie dało. Z góry dziękuje za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

A Twój XP ma jakiegoś Service Packa?

xp bez sp widzi do 130 Gb dysku zainstaluj sp3 to problem zniknie

Lub w ostateczności zaaktualizuj BIOS.

Aktualizacja biosu nic nie da. Odszukaj klucz w rejestrze HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetServicesAtapiParameters i utwórz wartość EnableBigLba Powinna ona być typu REG_DWORD Nadaj jej wartość 0x1.

Ewentualnie zainstaluj ServicePacka.

Zależy od konkretnej płyty głównej, w niektórych modelach obsługa większych pojemności hdd była wprowadzana właśnie poprzez aktualizacje biosów…

Ewentualnie wejdź do rejestru( Uruchom-> regedit), znajdź klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters

W menu Edycja wybierz Nowy > Wartosc DWORD:

Nazwa wartosci: EnableBigLba

Typ: REG_DWORD

z wartością 1.

Dalej zamknij rejestr i uruchom ponownie komputer.

Miałem kiedyś ten sam problem, zainstaluj SP3 i będzie widział całość. Jeżeli przy instalacji systemu wydzieliłeś z tych 130 GB jakąś część na system, to po zainstalowaniu sp3 w menadrzeże dysków będziesz miał resztę wolnego miejsca i mozesz tworzyć dalej patrycje :slight_smile:

Mylisz dwie różne rzeczy. Stary bios może widzieć z np. 300 GB dysku tylko 20, ale sam system operacyjny i tak będzie miał do dyspozycji całe 300 GB (np. WindowsXP SP1). To samo w drugą stronę. Bios może widzieć cały dysk, a system operacyjny tylko 128 GB (np. WindowsXP bez SP).

W tą stronę to nie działa. Bios nie wykrywa - system nie wykrywa.

Działa, działa.

Ziomale problem już rozwiązałem zainstalowałem SP3. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Temat można zamknąć.