Mandrake - instalacja

Wolna partycja a brak partycji to dość znacząca różnica…

Nie umiesz sformatować D w instalatorze Mandrake’a, więc usuń partycję spod Windowsa, a Linux sam podzieli wolne miejsce.

Nie, tak nie napisałem. Przeczytaj dokładnie.

Odpalę chyba zaraz te mandarynkę i zobaczę, czy na pewno jest tam opcja wykorzystania nieprzydzielonego miejsca…

Plik wymiany. Jeśli masz dużo RAM-u (co najmniej 512), to możes sobie darować.

:smiley: Pomyśl co by było, gdybyś ambitnie zabrał się do instalowania Slackware’a.

Pytałem się jak to się robi, ale nie odpowiedziałeś…

Ja w swoich pytaniach kierowałem się instrukcją, do której link podał wcześniej Godunow.

Mam 128 RAM-u.

Punkt 4: Partycjonowanie > Zaawansowany podział na partycje > Przełącz na tryb zaawansowany

Zaznacz partycję D. Możesz ją albo sformatować albo usunąć. Jeśli sformatujesz, będzies mieć tylko więcej roboty ze zmniejszeniem i utworzeniem partycji swap.

Dlatego najlepiej kliknij Usuń. Następnie na wolnym miejscu (takie szare :slight_smile: ) utwórz małą partcję swap (ok. 512MB powinno wystarczyć) i określ Punkt montowania jako swap, a także dużą partycję na system (reszta wolnego miejsca) i zamontuj ją jako /.

Po usunięciu partycji D możesz tez skorzystać z opcji _ Rozmieść automatycznie _ (to bym Ci zalecał). Mandrake utworzy swap i główną partycję w systemie plików ext3.

Pamiętaj tylko o przeniesieniu danych z D! Formatowanie usunie wszystkie dane znajdujące się na tej partycji!

Mam nadzieję, że pomogłem.

Dziękuje ci bardzo!

Co prawda mogliśmy rozwiązać problem wcześniej, ale co tam, przynajmniej sobie ponabijaliśmy :wink:

P.S Przydałby się modzik “Pomógł” …

cece, a ja z dobrego serca radzę Ci najpierw zaznajomić się z jakąś dystrybucją odpalaną z CD. Najlepiej Knoppix, albo Linux-EduCD (też Knoppix, ale trochę przerobiony przez Pana Radziewicza). Jak już załapiesz o co w tym wszystkim chodzi, to wtedy zainstalujesz sobie Linuksa na dysku (nawet tego Knoppiksa, jeżeli Ci się spodoba, a instalacja jego jest jeszcze prostsza niż innych dystrybucji)

Pozdrawiam i życzę miłego zaznajamiania sięz Linuksem.

Czym to najlepiej wypalić? Czy w Nero Smart Burn przy wypalaniu ustawić jako zwykłą płytę z danymi czy płytę startową? Bo wypaliłem pierwszą jako startową, ale nie działała(a w końcu która jest bootująca? Gdzieś było napisane, że pierwsza;gdzieś, że pierwsza i druga; a gdzieindziej, że tylko druga…)

W Linuksie - OCZYWIŚCIE k3b.

Spod Windows NAJLEPIEJ DeepBurner. Nero miewa kłopoty z nagrywaniem bootowalnych płyt.

DeepBurner w ogóle nie wykrywa mi nagrywarki :shock:

Mogę nagrać Alkoholem ?

I jeszcze jedno pytanie: Jak działa LILO i kiedy to się instaluje?

Dziwne. Ściągnąłeś najnowszą wersję?

Nie wiem :frowning: Nie używałem.

LILO to menedżer ładowania (bootloader) - po uruchomieniu komputera umożliwia wybór systemu, który ma zostać załadowany.

Instaluje się standardowo przy instalacji systemu, ale można to zrobić też później.

Jednak z całego serca zamiast LILO polecam GRUB -a. Jest wygodniejszy i dużo łatwiejszy w “pielęgnacji” (np. nie trzeba go przebudowywać po aktualizacji jądra).

DeepBurner 1.3.6.168 PRO PL :slight_smile:

GRUB też się instaluje przy instalacji systemu?

Pobierz sobie wersję Free, bo u mnie działa OK.

“Się” nie instaluje (przynajmniej nie w Mandrake’u). Trzeba zaznaczyć w opcjach, że menedżerem logowania ma być GRUB.