Mandrake \ Mandriva Linux

Siema!

Znacie może jakiś podręcznik Mandrake \ Mandriva Linux? Może być w formie cyfrowej bądź na papierze. Chodziłoby o wersję 10.0 Mandrake.

Zna ktoś?

Piszcie!

P.S. jakim poleceniem w linuxie mozna stworzyc uzytkownika?

otwórz konsole, zaloguj się na roota (su) i wpisz “adduser NAZWA” potem passwd NAZWA HASŁO

Jak chcesz stworzyć przyokazaji katalog dal użytkownika w “home” wpisz pierwszą komenade z paramertem “-r”

http://helion.pl/ksiazki/manldk.htm “Mandrake Linux” - cena: 36 zł

Dzięki za pomoc :smiley:

Jak moge w Mandrake’u eksploatować dyskietkę? Sformatowałem ją, lecz nie mogę niczego na niej zapisać ani jej wogle ‘zobaczyć’.

A zamontowałeś ją?

Jak mam ją wtedy zamontować? Widziałem takie coś jak skrót do dyskietki ale po kilku nieudanych próbach zakończyłem zabawę z tym czymś.

Odpal konsole i wpisz man mount

No więc mam kolejne pytanie.

Znam mniej więcej c++. No i napisałem taki program o nazwie my.cpp:

#include 

using namespace std;

int main()

{

     cout << "Program." << endl;

     char ooo;

     cin >> ooo;

     return 0;

}

Próbowałem go kompilować poprzez komendę

gcc my.cpp

no i wyskoczyły błędy.

Czy coś jest źle? Może coś opuściłem?

I drugie. Czy ktoś wie co ja mam dopisać do mount żeby zamontować dyskietkę (floppy)?

Z góry dziękuję

gcc my.cpp -o plik_wynikowy

To nie Windows że masz błąd X i zgłoś to do M$, musisz poczytać czego ten błąd dotyczy, i naprawić w miarę możliwości.

Polecenie które montuje dyskietke to:

mount /mnt/floppy

Gdy wpiszesz to polecenie to w katalogu /mnt/floppy widzisz zawartosc dyskietki, wtedy mozesz na nią kopiowac. Pamiętaj ze po skopiowaniu jakiegos pliku musisz odmontowac dyskietke (umount /mnt/floppy) inaczej pliki ktore chcesz skopiowac sie nie zapisza.

Najlepiej dopisz sobie do pliku /etc/fstab taka linie:

none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,–,umask=0,iocharset=iso8859-2,sync,codepage=852 0 0

Wtedy bedziesz mogł używac tego skrotu o ktorym pisałes i bedziesz mogł zapomniec o montowaniu i odmontowaniu :wink:

dziex za wszystko.

Tylko jeszcze jedno podstawowe pytanie:

jak wyłączyć linuxa?

nie ma tam takiej opcji “zamknij system” czy costkaiego i go po prostu “na twardo”.

  1. Jest taka opcja na pewno, z możliwością wyłączenia,

jak nie chce Ci się szukać to otwórz konsole, zaloguj się na root-a i pisz

halt dla wyłączenia lub reboot dla restartu